Як часто ви розповідаєте історії своїм дітям? Сьогодні від батьків найчастіше можна почути відповіді «рідко» або «ніколи». У наші дні, коли в батьків обмаль вільного часу й багато обов’язків, коли і вони, і діти більш залежні від електронних пристроїв, переповідання історій дітям відходить на другий план.

Розповідання історій грає важливу роль у розвитку особистості дитини. Розповідати дитині історії – це багатовікова традиція, якої батьки дотримуються з незапам’ятних часів. Для нас самих історії, які розповідали нам батьки, стали важливою частиною нашого дитинства.

Для чого потрібно розповідати історії

Сучасним батькам легше ввімкнути дитині перед сном мультфільм, ніж почитати книгу. Читання, яке, на перший погляд, здається простим дитячим задоволенням, насправді має багато переваг. Тому важливо щодня приділяти час, щоб почитати дитині перед сном.

Розповідати історії так само просто, як читати книги. Якщо у вас немає достатньо часу для вигадування історій, ви можете згадати щось, розповісти про своє дитинство або просто почитати з екрану телефона. Такі історії досить корисні для дітей, особливо дошкільнят і молодших школярів.

10 переваг історій для дітей

Розгляньмо основні плюси розповідання історій дітям. Батьки повинні враховувати ці переваги, щоб зробити процес виховання найбільш ефективним.

1. Історії розвивають краще в дітях

Діти в усьому світі люблять слухати історії. Вони хочуть дізнатися більше про своїх улюблених персонажів і часто намагаються їх наслідувати. Розповідаючи дітям історії, що мають приховану мораль, ви прищеплюватимете малюкам із раннього віку такі якості, як мудрість, мужність, чесність тощо.

2. Історії допомагають дитині усвідомити власні коріння й культуру

Розповідаючи дитині історії зі свого дитинства (наприклад, про те, як минали ваші свята), ви допоможете їй краще зрозуміти сімейні традиції. Слухаючи історії про членів сім’ї, дитина знайомиться з історією свого роду.

3. Історії розвивають мовленнєві навички дитини

Коли ви читаєте дитині вголос, вона вивчає нові слова і фрази, у такий спосіб краще пізнаючи рідну мову. Читання й розповідання історій – це й чудовий спосіб засвоїти з дитиною нові слова та їх правильну вимову.

4. Історії розвивають у дитини навички слухання

Багато дітей відчуває дефіцит уваги, їм важко зосередитися на чомусь надовго. Крім того, діти зазвичай більше говорять, ніж слухають. Коли батьки розповідають їм історії, вони стають уважнішими, прагнуть слухати й розуміти почуте.

5. Історії пробуджують у дитині творчість і уяву

Історії мотивують дитину уявляти персонажів, місце дії, події тощо, а не просто дивитися на них (як, наприклад, під час перегляду телевізора). Історії також сприяють розвитку в дитини творчості, відкритості до нових ідей, схильності до вільного мислення.

6. Історії добре розвивають пам’ять дитини

Розповідання історій можна використовувати для розвитку пам’яті дитини. Для цього скористайтеся такими ідеями: наприклад, попросіть дитину переказати історію через декілька днів. Також можна попросити її розповісти історію до теперішнього моменту. Такими цікавими способами можна розвивати в дитини пам’ять і зосередженість.

7. Історії розширюють кругозір дитини

Маленькі діти не досить знайомі з різними культурами й країнами світу. Розповідаючи історії, можна заповнити цю прогалину. Розкажіть дитині про різні країни й культури, щоб розширити її уявлення про світ.

8. Історії допомагають дитині краще вчитися

Розповідання історій для дітей – це гарна основа для їх навчання. Багато дітей навчаються автоматично, не розуміючи предмета. Регулярне розповідання дитині історій допомагає їй краще розуміти, про що вона читає в книгах, і, як наслідок, – краще вчитися. Іноді нудний параграф підручника можна перетворити на цікаву історію. Це допоможе дитині краще запам’ятати його зміст і навіть спонукатиме її дізнатися більше інформації щодо тієї чи іншої теми.

9. Історії розвивають у дитини навички спілкування

Іноді діти не наважуються поставити запитання, хоча мають цікавість до тієї чи іншої теми. Історії, розказані батьками, допоможуть дитині навчитися правильно ставити запитання. Також такі розповіді розвивають у дитини навички спілкування. Регулярне слухання й читання книг сприяють формуванню ораторських навичок.

10. Історії допомагають дитині легше ставитися до складних ситуацій

Діти часто бентежаться в складних ситуаціях. Розповіді про те, як різні персонажі поводилися в складних випадках, надихають до пошуку вирішення проблем. Розповідайте дитині історії про те, що страждання – це така ж частина життя, як радість і веселощі. Правильно дібрані історії допоможуть дітям підготуватися до різних життєвих ситуацій.

Як правильно розповідати історії

Розповідати дитині історії необхідно, але при цьому варто робити це правильно. Розгляньмо, що повинні враховувати батьки, щоб опанувати мистецтво розповіді.

1. Тривалість історії

Історія не повинна бути ні закороткою, ні задовгою. Коротка історія не завжди несе в собі корисний урок, а довга може бути нудною й нецікавою. Продумайте правильну тривалість вашої історії, пам’ятаючи про те, хто буде вашим слухачем.

2. Зручне місце

Оберіть зручне місце, щоб почитати дитині або розповісти історію. Це створить сприятливу атмосферу й відповідний настрій.

3. Правильний вступ

Якщо ви розповідаєте історію напам’ять, скажіть дитині, де або від кого ви її почули. Скажіть, чого ця історія вас навчила та чого, на вашу думку, вона може навчити дитину. Намагайтеся від початку зацікавити її.

4. Правильні невербальні сигнали

Розповідаючи історію, використовуйте правильні жести й міміку. Ви також можете супроводжувати свою розповідь звуками або попросити про це дитину. Так історія буде для дитини більш цікавою.

5. Говоріть голосно, але повільно

Переконайтеся, що ви говорите досить голосно й повільно. Ваш голос повинен правильно відображати емоції, про які йдеться в історії. Міняйте тон голосу відповідно до розвитку сюжету, робіть паузи у відповідних місцях.

6. Залучайте дитину

Залучайте дитину до розповіді, використовуючи фрази на зразок: «Тобі зрозуміло?». Ви можете також запропонувати дитині визначити мораль історії, яку ви щойно розповіли.

Як у ігровій формі навчити дитину розповідати історії

Найкращий спосіб навчити дитину розповідати історії – це ігри. Ігри, що передбачають придумування історій, допоможуть вам зрозуміти механізм створення оповідей. Крім того, і вам, і дитині такі ігри дадуть справжню насолоду.

1. Карткові ігри

Для творення історій використовуються карткові ігри. Такі ігри є доцільними для дітей від 3 років. Основний елемент карткової гри – це сюжетні картки. На кожній із них зазначено певну послідовність дій і міститься картинка, яка пояснює дитині зміст дії. На основі картки дитина складає кумедні й цікаві історії.

Ця гра розвиває в дитини творчість, грамотність та навички спілкування. Вона вчить дитину чітко висловлювати свої думки, коли та читає картки і складає історії. Ця гра також допомагає дитині розуміти причинно-наслідкові зв’язки й розвивати навички планування.

2. Історія з продовженням

Це один із різновидів карткових ігор зі складанням історій. Дитина повинна дістати з колоди декілька сюжетних карт і об’єднати їх в історію. У якій послідовності використовувати картки, як продовжити історію – гравець вирішує сам.

У цю гру грають і наодинці, і в групі. Це цікава гра, яку можуть використовувати батьки, учителі або початківці-письменники. Дитину вона вчить уважно слухати, висловлювати своє бачення подій і виявляти творчість. Ця гра незамінна на вечірках, позакласних заходах або походах.

3. Кубики

Ця настільна гра також добре розвиває творчі здібності. Вам необхідно кидати кубики із зображеннями і складати за ними історію. Зображення на кубиках переважно пов’язані з подорожами. У цю гру також можна грати як одному, так і в групі.

Творення казок

Це гра, яка складається з великої кількості картинок, які ілюструють традиційні казкові сюжети. Гравці обирають картинки в хаотичному порядку. У результаті вони можуть «зібрати» сюжет відомої казки або придумати свою казку з несподіваними персонажами.

Інші заняття для розвитку зв’язного мовлення

Ці заняття допомагають дитині розвивати творчі здібності. Вони пов’язані зі створенням історій, якими потім можна буде поділитися з іншими.

1. Історії про сімейні фотографії

  • діти розповідають історії легко, як природжені оповідачі. Використовуйте сімейні фотографії, щоб розповідати історії;
  • розглядайте разом із дитиною світлини та по черзі розповідайте історії про те, що ви на них бачите. Наприклад, це може бути фотографія новонародженої дитини або світлина, зроблена ввечері, коли був сильний снігопад;
  • можна також роздрукувати декілька фотографій будь-якого веселого свята (наприклад, Дня народження, сімейних урочистостей або просто поїздки у відпустку). Попросіть дитину відновити послідовність подій;
  • покажіть дитині фотографію будь-якої події, запропонуйте їй описати цю подію. Підказуйте їй, якщо вона розгубиться;
  • дозвольте дитині вибрати 10 фотографій і розмістіть їх у хронологічному порядку, щоб створити історію. Вам буде цікаво побачити, які саме фотографії обере дитина.

2. Історії з дитячими штампами

  • використання штампів робить процес творення історій надзвичайно веселим, пробуджує у дитини творчість та інтерес до неї;
  • перш за все вам потрібно зібрати якомога більше наборів штампів (наприклад, із тваринами, квітами, транспортними засобами тощо). Також добре використовувати для відбитків різні кольори;
  • зробіть на аркуші паперу декілька відбитків і запропонуйте дитині скласти історію на основі цих зображень. Дитина може розфарбувати відбитки різними кольорами або домалювати що-небудь, щоб доповнити свою історію;
  • коли дитина припускається помилок в оповіданні, виправляйте їх. Завдяки цьому дитина розвиватиме правильність мовлення. Такий спосіб навчання є для неї легким і веселим.

Будьте природними

Важливо розвинути власний стиль оповіді. Тоді ваша історія не здаватиметься дитині монотонною. Насолоджуйтеся тим, що ви читаєте або розповідаєте дитині.

Розповідання історій дуже важливе для розвитку дитини. Не дайте їй пропустити таку просту, але важливу частину її дитинства.

Джерело: Розвиток дитини