Блюз (англ. Blues від blue devils – смуток, нудьга) – вид афроамериканської світської, в основному вокальної, музики. Зародився в кінці XIX століття в афроамериканського співтоваристві Південного Сходу США, в середовищі вихідців з плантацій «Бавовняного пояса». Вперше термін використав Джордж Колман в одноактному фарсі «Blue Devils» (+1798). З тих пір в літературних творах фразу англ. «Blue Devils» часто використовують для опису пригніченого настрою.

Блюз склався з таких її проявів, як «робоча пісня», Холлер (ритмічні вигуки, що супроводжували роботу в поле), вигуки в ритуалах африканських релігійних культів (англ. (Ring) shout), спірічуелс (християнські співи), Шант і балади (короткі віршовані історії).

Багато в чому вплинув на сучасну популярну музику, особливо таких жанрів як «поп», «джаз», «рок-н-рол» «соул».

Переважна форма блюзу – 12-тактова блюзова сітка (англ.) Рос., Де перші 4 такти часто граються на тонічної гармонії, по 2 – на Субдомінанта і тонік і по 2 – на домінанті і тонік. Метрична основа в блюзі – 4/4. Нерідко використовується ритм восьмих тріолей з паузою – так званий шаффл.

Характерною особливістю блюзу є використання блюзового ладу, що включає в себе знижені III, V і VII ступені (т. Зв. «Блюзові ноти»). Часто музика будується за структурою «питання – відповідь» (англ.), Виражена як в ліричному наповненні композиції, так і в музичному, часто побудованому на діалозі інструментів між собою. Блюз є імпровізаційної формою музичного жанру, де в композиціях часто використовують тільки основний опорний «каркас», який обіграють виконуючого соло інструменту. Споконвічна блюзова тематика будується на чуттєвої соціальної складової життя афроамериканського населення, його труднощі і перешкоди, що виникають на шляху кожного темношкірого людини.