16-річна фігуристка з Білої Церкви Марія Андрійчук – одна з тих, хто уже незабаром здатен скласти конкуренцію лідерам українського жіночого одиночного катання.  Вона довела це на нещодавньому розіграші Кубка України, де перемогла у короткій програмі та стала другою в довільній і в загальному заліку.

Про підготовку своєї учениці, її програми, плани та ставлення до тренувань сайту УФФК розповів тренер фігуристки Вадим Честаховський.

-Вадиме, успішний виступ Марії на кубковому турнірі був для вас очікуваним чи став несподіванкою?

-В принципі очікуваним, якщо говорити про потенціал спортсменки. Але парадокс у тому, що ми абсолютно не готувалися до цих змагань – так склалася ситуація. Коли настав час подачі заявок, я розраховував, що нам вистачить місяця на підготовку. Але тут почалися звичні проблеми з льодом і ми довго не могли увійти в тренувальний процес. Досить сказати, що останній прокат довільної у Марії був за три тижні до кубкового старту.  Було очевидно, що спортсменка ще не готова належним чином. Тому схилялися до того, що пропустимо ці змагання, хоча увесь час тримали в голові протилежну думку… Зрештою, після довгих роздумів і обговорень, ця думка й «перемогла».

-По короткій і не скажеш, що у Марії були проблеми з підготовкою, але в довільній справді забагато «мінусів»… Це з тих причин, про які ви сказали, чи є щось іще?

-Здебільшого причини ті, що я означив. Програма була в ненайкращому стані, та й Марія поки що не в оптимальній формі. Перед стартом ми обговорили набір елементів в короткій програмі і зійшлися на тому, що після першого прокату та його результату будемо вирішувати, продовжувати далі змагатися чи ні. Щодо довільної хочу сказати, що від самого початку у нас інший набір елементів, але ми вирішили, що спортсменка виконуватиме те, що наразі може.

-Марія виступала на змаганнях з програмами минулого сезону. Ви вирішили не ставити нові?

-Не зовсім так. Коротку ми змінили у попередньому сезоні, тому, враховуючи поточну ситуацію зі стартами, великої необхідності в новій не було.  А от довільна у нас з 2016 року. Звісно, за цей час вона зазнала змін і зараз виглядає не так, як її ставили. Зокрема, програму було поставлено під слабкіший контент, і ми вносили до неї «правки» під стрибки, які Марія за цей час вивчила. Але все-таки її час вийшов. Нині  готуємо нову довільну і уже розпочали постановочну роботу.

-Можете розкрити деталі?

-Гадаю, що це було б передчасно. Нехай поки що залишиться в секреті. Спочатку треба поставити програму, ми ж тільки розпочали цю роботу, перший постановочний день був наприкінці минулого тижня.

-Ви плануєте показати її ще в цьому сезоні?

-Так, на найближчих змаганнях. В наших планах – максимально стабілізувати всі потрійні стрибки, каскади. Торік ми декілька разів пробували потрійний сальхов+потрійний тулуп, подвійний аксель+ойлер+потрійний сальхов, нині хотілося б досягти стабільності. Крім того, тренуємо стрибок з руками вгору.  

-У цьому сезоні міжнародних стартів мало. З тих, що залишилися, обрали щось для себе?

– Хотілося б кудись виїхати…Будемо дивитися по календарю ISU. Може, до Мінська (турнір Ice Star 22-25 жовтня – авт.), але ж ситуація така, що неможливо бути впевненим, що той чи інший турнір зрештою відбудеться. Навіть якщо він зараз значиться «відкритим».

– Вадиме, як би ви охарактеризували свою ученицю? Якими є її сильні та слабкі сторони, як йдуть стрибки?

Щодо стрибків. Коли чотири роки тому я почав працювати з Марією, то відразу зауважив, що у неї сильні ноги і вона буде добре стрибати. Так і сталося. З хореографією складніше – в цьому напрямі нам треба ще працювати і працювати. Хоча прогрес є і це свідчить, що ми на правильному шляху. Після кубкових стартів я поговорив з Марією на цю тему. Сподіваюся,вона дослухається до рекомендацій, адже нам треба рухатися далі.

-Як Марія ставиться до тренувань?

-Останній рік – набагато серйозніше, ніж раніше. Вона побачила у фігурному катанні  своє покликання, а відтак стала більш відповідальною. Марії подобається кататися, вона старається, може самостійно прийти і допрацювати той чи інший елемент. Їй не треба зайвий раз щось нагадувати – спортсменка й сама все чудово розуміє.

-Принагідно хотілося б запитати про іншого вашого талановитого учня – Гліба Смотрова. У якій він наразі формі і чому не брав участі в змаганнях Кубка України?

Гліб останнім часом дуже виріс і це відбилося на тренуваннях. Він травмував спину, довго лікувався, але проблема досі дає про себе знати. І хоча він дуже хотів взяти участь у змаганнях, ретельно готувався до них, я його переконав, що ризикувати не варто. Справа в тому, що Гліб якоюсь мірою перфекціоніст і якщо у нього той чи інший елемент нестабільний, він б’ється над ним до тих пір, поки не зробить ідеальним. Я   боявся, що ця його риса зіграє проти нього і він ще більше травмується. Тому запропонував почекати, долікувати спину, поставити на місце всі елементи в програмах і лише тоді вийти на лід. Плануємо це зробити на чемпіонаті України серед юнаків та дівчат в середині листопада.