Відмова від м’яса буде корисна як для нашого здоров’я, так і для нашої планети, але в той же час може нашкодити мільйонам людей, з’ясувала оглядач BBC Future .

Люди стають вегетаріанцями з різних причин. Хтось робить це тому, що шкодує тварин, а хтось просто дотримується здорового способу життя. Є й ті, хто виступає за зниження викидів парникових газів.

Як би опоненти вегетаріанців не намагалися це заперечувати, відмова від м’яса має безліч переваг. І чим більше людей виключать його зі свого раціону, тим більший позитивний ефект ми зможемо спостерігати в глобальному масштабі.

Але якщо всі стануть переконаними вегетаріанцями, мільйони, якщо не мільярди, людей зіткнуться з серйозними негативними наслідками.

“У цього сценарію є як плюси, так і мінуси”, – говорить Ендрю Джарвіс з Міжнародного центру тропічного сільського господарства, Колумбія.

“У розвинених країнах перехід до вегетаріанства дозволить поліпшити екологію і здоров’я громадян. Але в країнах, що розвиваються це призведе лише до поглиблення бідності”.

Спільно з іншими експертами центру Джарвіс спробував змоделювати ситуацію, яка склалася б на планеті, якби всі люди різко перестали їсти м’ясо.

В першу чергу вони звернули увагу на зміну клімату. На частку харчового виробництва припадає від чверті до третини всіх антропогенних викидів парникових газів, і велика їх частина виникає в результаті діяльності галузі тваринництва.

Незважаючи на це, ми часто недооцінюємо вплив наших харчових переваг на навколишнє середовище.

Наприклад, в США при виробництві м’яса в кількості, достатній для середньостатистичної сім’ї з чотирьох осіб, викидається більше парникових газів, ніж при використанні членами цієї сім’ї двох автомобілів.

Однак, обговорюючи питання глобального потепління, ми постійно говоримо про автомобілі, а не про стейки.

“Більшість людей не замислюється про зв’язок між їжею і зміною клімату, – говорить Тім Бентон, експерт з продовольчої безпеки з Університету Лідса. – Але якщо ми почнемо є трохи менше м’яса вже сьогодні, наші діти і внуки скажуть нам спасибі”.

Марко Спрінгман, науковий співробітник дослідницького центру Oxford Martin School при Оксфордському університеті, в даний час працює над програмою “Майбутнє продуктів харчування” (Future of Food).

Він вирішив з’ясувати, які реальні переваги це може принести. Разом з колегами він створив комп’ютерні моделі, що дозволяють передбачити, що трапиться, якщо до 2050 року все людство повністю відмовиться від м’яса.

Результати дослідження показали, що обсяг викидів, пов’язаних з діяльністю харчової промисловості, знизиться приблизно на 60%, в основному завдяки відмові від червоного м’яса.

А якщо всі жителі Землі стануть веганами (тобто повними вегетаріанцями – Ред. ), Обсяг викидів скоротиться приблизно на 70%.

“Ми спробували дізнатися, як можна уповільнити темпи зміни клімату, і виявили, що досягти стійкого співвідношення обсягів викидів від харчової промисловості та всіх інших викидів можна тільки в тому випадку, якщо все населення Землі буде харчуватися тільки рослинною їжею”, – говорить Спрінгман.

“Навряд чи таке можливо, але цей висновок ще раз свідчить про те, що викиди парникових газів, що виникають в результаті діяльності харчової промисловості, будуть чинити серйозний вплив на майбутнє планети”, – уточнює він.

Для виробництва продуктів харчування і особливо для потреб тваринництва потрібні великі сільськогосподарські угіддя, а переклад земель в іншу категорію і втрата біорізноманіття призводять до підвищення обсягів викидів парникових газів.

У всьому світі налічується близько 5 млрд гектарів сільськогосподарських угідь, і 68% з них використовуються як пасовища для худоби.

Якщо всі ми станемо вегетаріанцями, то як мінімум 80% цих пасовищ будуть знову перетворені в луки і ліси, які будуть вловлювати вуглець і допоможуть нам зупинити зміну клімату.

Повернення пасовищ в природний стан також сприятливо позначиться на біорізноманіття. У свою середовище проживання повернуться великі травоїдні зразок буйволів, витіснених людиною заради розведення худоби, а також вовки, яких часто вбивають через напади на домашніх тварин.

Решта 10-20% колишніх пасовищ можна використовувати для вирощування зернових культур, які допоможуть заповнити брак продуктів харчування.

Цього відносно невеликого збільшення сільськогосподарських угідь буде більш ніж достатньо для того, щоб компенсувати відсутність м’яса, адже на третині орних земель вирощують кормові культури, не призначені для людини.

Відновлення навколишнього середовища і перехід до виробництва виключно рослинної їжі зажадають ретельного планування і істотних вкладень, так як більшість цих земель вже прийшли в непридатність.

“Не можна просто прибрати корів з землі і чекати, що на ній сам по собі виросте незайманий ліс”, – зазначає Джарвіс.

Варіанти працевлаштування

Людям, які працювали в галузі промислового тваринництва, знадобиться допомога з працевлаштуванням.

Вони зможуть зайнятися сільським господарством, відновленням лісових масивів або виробництвом екологічно чистої енергії з відходів рослинної сировини, які зараз використовують як корм для худоби.

Крім того, фермери зможуть отримувати дохід, вирощуючи худобу для екологічних цілей.

“Для Шотландії характерна гориста місцевість, на яку дуже сильно вплинув людина, а точніше – пасуться тут стада овець, – говорить Пітер Александер, фахівець із соціально-екологічним системам з Единбурзького університету. – Зникнення овець призведе до зміни навколишнього середовища і, можливо, негативно вплине на біорізноманіття “.

Якщо ми не зможемо запропонувати нові варіанти працевлаштування та субсидії тим, хто раніше був зайнятий в промисловому тваринництві, то, ймовірно, зіткнемося з ростом безробіття і масовими заворушеннями, особливо в сільській місцевості, яка тісно пов’язана з цією галуззю.

“В даний час на Землі налічується більше 3,5 млрд домашніх жуйних тварин, і ми щороку вживаємо в їжу м’ясо десятків мільярдів курей”, – говорить Бен фала з Кембриджського університету, який вивчає баланс між попитом на продукти харчування і біорізноманіттям.

“Це означає, що економіці буде завдано серйозного удару”, – підкреслює він.

Але навіть найкращий план не зможе передбачити створення альтернативних джерел доходу для всіх.

Близько третини земель на планеті є посушливі і напівпосушливі пасовища, не придатні для вирощування сільськогосподарських культур.

При спробі перетворити деякі ділянки Сахеля, африканського регіону, розташованого на південь від Сахари і на північ від екватора, з пасовищ для худоби в орні землі не вдалося домогтися нічого, крім опустелювання і втрати родючості.

“Без худоби життя для людей, що живуть в певних природних умовах, буде неможливою”, – говорить фала.

Це особливо стосується монгольських і берберських кочівників, яким в зв’язку з відсутністю худоби доведеться назавжди осісти в містах, що призведе до втрати їх культурної ідентичності.

Крім того, постраждати можуть і ті, для кого м’ясо не є джерелом існування. Адже м’ясо – важлива частина історії, традицій і культури.

У багатьох народів по всьому світу прийнято дарувати худобу на весіллях, а деякі люди просто не можуть уявити святкова вечеря без індички або ростбіфу.

М’ясні страви стали проявом культурної самобутності певних регіонів і народів.

“Повна відмова від м’яса матиме неабиякий вплив на культуру, і саме тому заходи щодо зниження рівня споживання м’яса найчастіше виявляються неефективними”, – говорить фала.

Наслідки вегетаріанського харчування для здоров’я теж неоднозначні.

Згідно комп’ютерної моделі Спрінгмана, якщо до 2050 року всі жителі Землі стануть вегетаріанцями, глобальний рівень смертності знизиться на 6-10%, завдяки зменшенню числа захворювань серцево-судинної системи, діабету, серцевих нападів і деяких видів раку.

На це в рівній мірі вплинуть як відмова від червоного м’яса і пов’язане з ним зниження калорійності раціону, так і споживання більшої кількості фруктів і овочів.

Якщо ж все населення планети перейде до веганство, позитивний ефект тільки посилиться: вегетаріанська дієта здатна врятувати 7 мільйонів життів на рік, в той час як веганські – близько 8 мільйонів.

Зниження числа хронічних захворювань, викликаних неправильним харчуванням, також призведе до зниження витрат на медичні послуги, що дозволить заощадити близько 2-3% глобального ВВП.

Але щоб все це стало реальністю, потрібно не просто відмовитися від м’яса, але і замінити його продуктами з рівнозначною поживну цінність.

У продуктах тваринного походження міститься більше поживних речовин у розрахунку на одну калорію, ніж в вегетаріанських. Тому дуже важливо підібрати правильний раціон харчування, особливо для більш ніж двох мільярдів людей, які страждають від недоїдання.

“Перехід до вегетаріанства в глобальному масштабі може призвести до різкого погіршення здоров’я людей в країнах, що розвиваються, адже вони будуть недоотримувати життєво важливі поживні речовини”, – говорить Бентон.

У всьому потрібна міра

На щастя, щоб в повній мірі скористатися перевагами і звести до мінімуму негативні наслідки, не обов’язково залучати до вегетаріанства весь світ. Найважливіше – це є м’ясо рідше і меншими порціями.

Згідно з результатами одного дослідження, щоб знизити рівень викидів парникових газів в Великобританії на 17%, населенню цієї країни достатньо дотримуватися рекомендацій ВООЗ щодо харчування.

А вже якщо відмовитися від продуктів тваринного походження і шкідливих “перекусів”, цей показник знизиться ще на 40%.

“Такі зміни в раціоні будуть болючими для людей. Все, що потрібно – просто є трохи менше м’яса, – каже Джарвіс. – Про повний перехід до вегетаріанства тут мова не йде”.

За словами Спрінгмана, завдяки певним змінам у продовольчій системі ми будемо вибирати корисні продукти харчування, виробництво яких не завдає такої шкоди навколишньому середовищу.

Наприклад, можна підвищити ціну м’яса, при цьому зробивши свіжі фрукти і овочі дешевше і доступніше.

Крім того, нам слід більш відповідально ставитися до споживаної нами їжі, адже на сьогодні ефективно використовуються лише 50% вироблених калорій. Виною тому втрати продуктів харчування, харчові відходи і переїдання.

“Існують системи з низькою продуктивністю, що дозволяють забезпечити хороші умови утримання тварин і звести до мінімуму вплив на екологію, але в той же час приносять високий прибуток”, – говорить Бентон.

“Фермери можуть отримувати той самий прибуток, виробляючи м’ясо як делікатес, а не як продукт для щоденного вживання. Для цього застосовуються зовсім інші способи вирощування тварин”, – пояснює він.

Насправді ясні заходи по скороченню викидів парникових газів в тваринництві вже існують. Бракує лише бажання застосувати їх на практиці.

Прочитати оригінал цієї статті англійською можна на сайті BBC Future .

Джерело: bbc.com