Дівчата з раннього дитинства дуже активні. Вони рано вчаться говорити, більш діяльні в суспільному житті, добре вчаться. Але в шкільний період вони відчувають великий соціальний тиск з огляду на те, що до них висувають завищені очікування й нераціональні, суперечливі вимоги («Намагайся щосили, але не будь надто егоцентричною», «Ти можеш стати ким хочеш, але при цьому важливо бути красивою» та багато інших). У деяких випадках це призводить до того, що дівчатка відстають у навчанні та втрачають ентузіазм у досягненні цілей.

Розглянемо актуальні поради психологів про те, як допомогти доньці стати впевненішою в собі.

Порада № 1. Навчіть доньку відстоювати свою думку та інтереси. Важливо навчити дочку висловлювати свої потреби дорослим і відстоювати свою позицію перед однолітками. Познайомте її з фразами типу: «Мені не подобається, як ти зі мною розмовляєш».

Порада № 2. Хваліть дівчинку предметно. Коли ви говорите доньці, що вона розумна, важливо уточнити, за що саме ви її хвалите. Замість слів: «У тебе гарна пам’ять» скажіть: «Дивно, ти так швидко вивчила вірш!»

Порада № 3. Роблячи компліменти, не перебільшуйте. Третьокласниця знає, що вона не геніальний музикант й не найкраща художниця у світі, але похвала за те, що вона грає на скрипці або малює набагато краще, ніж минулого місяця, її помітно надихне.

Порада № 4. Поясніть доньці, чому іноді її можуть не сприймати. Розкажіть доньці, що коли її не завжди запрошують на Дні народження або в компанії, це не привід ображатися. І коли інша дитина говорить, що не хоче з нею дружити, це може означати, що в неї просто поганий настрій.

Порада № 5. Допоможіть у розвитку навичок. Не поспішайте допомагати дочці робити уроки або виконувати домашні обов’язки. Якщо вона просить допомогти, допоможіть, але не робіть усю роботу за неї.

Порада № 6. Заохочуйте заняття спортом. У дівчаток є багато можливостей для занять спортом. Якщо ваша донька хоче займатися гімнастикою або грати у волейбол, дозвольте їй спробувати свої сили. Не вирішуйте за неї, яким видом спорту займатися – дозвольте їй зробити це самій.

Порада № 7. Не робіть поспішних висновків про сильні та слабкі сторони дочки. Не думайте, що їй буде важко даватися математика чи вона відразу ж навчиться добре читатитільки тому, що вона дівчинка. Це також не означає, що в майбутньому вона не зацікавиться рибалкою чи футболом. Спостерігайте за дочкою, щоб краще зрозуміти її сильні сторони й допомогти виправити недоліки.

Порада № 8. Прищеплюйте доньці здорові поняття про зовнішність. Ваша донька рано чи пізно обов’язково запитає: «Мамо, я красива?» Дайте відповідь ствердно. Коли ви хвалите зовнішність дочки, також похваліть її дії: «Ти виглядала так граційно на тренуванні з гімнастики» або «Твої очі горіли, коли ти виступала на сцені». Коли донька стає дорослішою, поясніть їй, що фотомоделі на сторінках журналів виглядають не так, як у звичайному житті, що фотографи обробляють знімки, усуваючи недоліки їх зовнішності.

Порада № 9. Підготуйте доньку до несправедливого поводження. Навіть у наші дні деякі люди вважають, що жінки не здатні до певних занять. Якщо ви бачите, що ваша дочка дивиться телевізійні шоу або фільми, в яких жінки залишаються на задньому плані, а чоловіки досягають успіху, зверніть на це увагу й поясніть, що в реальному житті все може бути інакше.

Порада № 10. Покажіть доньці приклади успішних жінок. Читаючи газети, дивлячись телевізор, показуйте доньці, що жінки можуть бути політиками, лікарями, зірками спорту – іншими словами, досягати успіху в будь-яких сферах. Дівчинці необхідно читати книги, у яких головними героями є успішні жінки – це ще більше зміцнить її впевненість у собі. Якщо вам важко самостійно підібрати подібні книги, порадьтеся з бібліотекарем або продавцем у книгарні.

Джерело: Розвиток дитини