Навіть якщо ви ніколи не зможете подивитися на світ очима доньки, це не означає, що ви не можете встановити з нею міцні взаємини. Якщо ви хочете, щоб ваша донечка виросла впевненою в собі дівчиною, їй потрібна підтримка батька.

Багато батьків почуваються невпевнено й навіть відчувають невеликий страх, коли говорять зі своїми доньками про їхню зовнішність. Часто батьки думають: «Чим я можу допомогти? Я ж нічого в цьому не розумію».

Не турбуйтеся про те, що у вас немає відповідей на всі запитання доньки. Просто слухайте й розмовляйте з нею. Дозвольте їй поділитися з вами своїми думками та самій знайти можливе рішення. Допоможіть їй повірити у власні сили – це допоможе їй справлятися з різними труднощами в майбутньому, підвищить її самооцінку.

Сформуйте в доньки позитивне ставлення до своєї зовнішності

Коментарі, які дівчатка чують на свою адресу, часто стосуються їх зовнішності, наприклад: «Ти така гарна» або «Твоє волосся чудове». Ви прекрасно знаєте, що переваги вашої доньки – не тільки в симпатичній зовнішності. Ви знаєте особливості її характеру, таланти та здібності. Зверніть на це увагу доньки. Використовуючи фрази типу «ти поділилася частуванням із сестрою – ти така добра», «ти знайшла дуже розумний спосіб вирішити задачу», ви допомагаєте їй усвідомити свою унікальність.

Переміщаючи акцент із зовнішності доньки на інші якості, ви допомагаєте їй зрозуміти свої сильні сторони й розвинути впевненість у собі. Як це не парадоксально, якщо ви не говорите з донькою про її зовнішність, ви сприяєте тому, щоб вона сприймала свою зовнішність позитивно.

Покажіть доньці свою чутливість

У багатьох культурах серед чоловіків не прийнято виявляти почуття – особливо слабкість і вразливість. Ви повинні бути сильними, щоб захистити свою сім’ю, тому ви можете відчувати дискомфорт, спостерігаючи, як ваша донька переживає важкі почуття.

Не потрібно соромитися проявляти свої почуття в присутності дочки. Це допоможе вам побудувати міцні взаємини з донькою, дозволить спілкуватися ближче.

Коли ви показуєте доньці свою слабкість, це дозволяє їй приймати власні слабкості. Такий емоційний зв’язок додає у ваше спілкування теплоти, співчуття та щирості.

Подумайте про своє ставлення до жінок

Запитайте в дочки: «Як ти думаєш, що я думаю про тебе?» Можливо, її відповідь вас здивує.

Пам’ятайте, що дівчатка формують образ власного «я» на основі коментарів і дій, спрямованих у їхній бік. Це стосується всіх взаємин доньки, особливо взаємин з батьком. Те, як ви ставитеся до неї, а також до дружини й інших жінок, безпосередньо впливає на її самооцінку.

Виростаючи, донька поступово формує ставлення до себе, і воно багато в чому ґрунтується на думці батьків. Її самооцінка залежить від того, наскільки ви її цінуєте, поважаєте та приймаєте.

Долайте бар’єри в спілкуванні

Ваша донька скаржиться: «Тато ніколи мене не слухає, а тільки вказує, що мені робити»? Коли вона відкривається вам, не поспішайте висловлювати свою точку зору: якщо донька не відразу зрозуміє вашу думку, вона дистанціюється від вас. Замість цього покажіть, що ви її слухаєте та співчуваєте їй. Наприклад, скажіть: «Я розумію, що ти відчуваєш біль і гніваєшся». Це дасть їй зрозуміти, що ви ставитеся до неї серйозно, і навчить довіряти своїм почуттям, а також зміцнить упевненість у собі.

Взаємини доньки з вами протягом усього життя будуть впливати на її стосунки з чоловіками: колегами, друзями, партнерами й т. ін. Одного разу вона закохається й буде проявляти співчуття, повагу й розуміння, яких ви колись її навчили. У цьому ви для неї головний приклад.

На завершення наведемо кілька коротких правил, які допоможуть вам налагодити взаємини з донькою:

  • коли вона відчуває труднощі, запропонуйте їй висловитися та знайти можливе рішення проблеми;
  • визнайте її емоції. Не намагайтеся змінювати їх. Покажіть, що вам важливо, що відчуває ваша донька;
  • не акцентуйте увагу на її зовнішності, не дратуйте її. Ваші жарти можуть здаватися вам нешкідливими, але вони впливають на вашу доньку;
  • створюйте особливі моменти. Разом робіть те, що приносить вам обом задоволення: займайтеся спортом, готуйте, слухайте музику й т. ін.;
  • напишіть лист своїй доньці. Висловіть у ньому свої почуття, дайте зрозуміти, що ви пишаєтеся нею;
  • відкрийтеся доньці, дозвольте їй пізнати вас ближче;
  • визнайте, що ви до цього часу працюєте над своєю самооцінкою та впевненістю в собі;
  • робіть акцент на тому, у чому ви схожі: не тільки на зовнішності, але й на ваших сильних сторонах, на тому, що ви обоє любите або вважаєте смішним;
  • говоріть зі своєю дружиною та іншими батьками, які виховують доньок. Діліться своїми проблемами та звертайтеся по підтримку.

Мами теж можуть посприяти тому, щоб доньки ближче спілкувалися зі своїми батьками. Перш за все, їм потрібно визнати вплив батька на розвиток доньки та всіляко сприяти спілкуванню між ними.

Джерело: Розвиток дитини