Діти потребують любові батьків, їхнього часу і постійної уваги. Ви – найвпливовіша фігура в житті вашої дитини. Тому мусите допомогти їй почуватися в безпеці та зміцнити її довіру.

Сімейні традиції і звички як невід’ємна частина вашого сімейного життя мають у цьому процесі найбільший вплив. Навіть у найскладніші дні, завантажені справами, демонструйте своїй дитині, що не припиняєте піклуватися про неї.

Аби щодня показувати дитині, що ви її любите й цінуєте, дотримуйтеся таких рекомендацій:

1. Виявляйте увагу до дитини. Коли вона бажає поговорити з вами, активно слухайте. Відкладіть усі свої заняття й підтримуйте з нею зоровий контакт, аби вона знала, що ви її слухаєте. Поділяйте з дитиною її ентузіазм з приводу ваших бесід, що б не було їх темою: наприклад, комахи або фільм, який ви обоє переглядали вже не раз.

Якщо важко відразу відкласти свою роботу, скажіть про це дитині. Обов’язково поверніться до вашої з нею розмови, як тільки у вас з’явиться можливість.

2. Засвідчуйте дитині свою прихильність. Регулярно обіймайте й цілуйте її. Фізичний контакт допоможе вам зблизитися зі своєю дитиною. Психологи стверджують, що теплота й прихильність між батьками й дітьми є основою підвищення у молодших членів родини самооцінки, сприяють кращому спілкуванню, знижують ризик виникнення психічних і поведінкових проблем.

3. Щиро хваліть дитину. Коли йдеться про похвалу, якість важливіша за кількість. Нехай дитина знає, що ви пишаєтеся нею незалежно від результату, якого вона досягла, – просто тому, що вона доклала зусиль. Суть у тому, щоб хвалити дитину не за все, що вона робить, а за те, що вона пробує щось нове або старанно працює над досягненням мети.

4. Звертайтеся до дитини по допомогу. Просіть її допомогти вам по господарству. Запитуйте в неї поради, як краще виконати ту чи іншу роботу. Ви можете попросити дитину накрити на стіл, винести сміття або вигуляти собаку. Скажіть їй, що ви цінуєте її внесок у те, що в домі порядок.

Дякуйте дитині за допомогу, наприклад, коли вона розповідає вам, як користуватися додатками для смартфона або пояснює, що означає нове молодіжне слово.

5. Робіть з дитиною спільні прогулянки. Беріть її з собою, коли у вихідний день прямуєте в крамницю. Можливо, придбання тих чи інших речей або продуктів у такому разі займе більше вашого часу, але спілкування з дитиною того варте.

6. Створюйте ритуали підготовки до сну. Час, коли ви укладаєте дитину спати, дає чудову нагоду зняти напруження і зміцнити емоційний зв’язок із дитиною. Притуліться один до одного й разом почитайте книгу. Придумуйте історії спільно з дитиною. По черзі розповідайте один одному, як минув ваш день.

7. Насолоджуйтеся сімейними вечерями. Дослідження психологів свідчать: трапези в сімейному колі надзвичайно корисні для зміцнення фізичної, розумової та емоційної сфер усіх членів родини. Сімейні вечері – це добра нагода якісно провести час із сім’єю. Візьміть за правило не користуватися електронними пристроями під час вечері, аби не відволікатися від спілкування один з одним. Діти почуваються важливими й цінними, коли батьки щиро цікавляться, як минув їх день, розпитують і, своєю чергою, розповідають про свій день.

Веселі заняття, що допоможуть дитині відчути себе особливою

Сюрпризи й випадкові винагороди також дають дитині змогу відчути власну важливість. Є багато способів додати позитивні емоції у день вашої дитини, не витрачаючи при цьому забагато грошей.

1. Пишіть дитині листи. Паперові листи в наш час настільки рідкісні, що сприймаються як щось особливе. Напишіть дитині лист і відправте його поштою. Можна зробити це у її День народження, а можна відправити листівку просто так. Цим ви виявите дитині свою турботу, і вона її ніколи не забуде.

2. Плануйте спільні прогулянки. Прогулянка у вихідний день дасть вам гарну можливість провести час разом із дитиною, навчити її чогось нового. Відвідайте місцевий музей і обговоріть, що нового дізналася дитина під час екскурсії. Сходіть у міську бібліотеку й дозвольте дитині вибрати декілька книг, які варто разом почитати того ж вечора.

3. Відзначайте сімейні свята. Установіть сімейні традиції святкування Нового року, днів народження кожного з членів сім’ї тощо. Навіть прості ритуали, наприклад, спільне випікання пирога у вихідні, подарують дитині спогади на все життя.

Дайте дітям відчути себе цінними, покажіть, що ви їх любите. Це допоможе їм вирости щасливими та відповідальними дорослими. Цінуйте час, який ви проводите разом із дитиною, створюючи спогади, котрими насолоджуватиметеся довгі роки.

Джерело: Розвиток дитини