Брехня та злодійкуватість стали звичайними явищами серед школярів, особливо підлітків. Але така поведінка є неприйнятною, і її треба попереджати, аби не допустити серйозних наслідків.

У деяких дітей звичка обманювати або красти свідчить про суттєві психологічні проблеми, але здебільшого така неправильна модель поведінки піддається виправленню. Вказані звички переважають у хлопчиків, ніж у дівчаток, і найбільш поширені у віці 5–8 років. Якщо ви спіймали дитину на брехні або крадіжці, важливо враховувати її вік і період розвитку.

Діти у віці до 3-х років ніколи спеціально не брешуть і не крадуть – вони можуть експериментувати зі словами й цікавими фактами, які бачать навколо. На порозі 6–7 років дитина починає розуміти, що брехня та злодійкуватість – це неправильно з моральної точки зору. Розгляньмо способи виправити таку поведінку дитини.

Покажіть позитивний приклад

Це дуже важливо. Ви не досконалі, тому не можете очікувати, що досконалими будуть ваші діти. У віці 5-ти років діти вже помічають кожну деталь у поведінці своїх батьків. Чи завжди ви дієте чесно? Звертайте увагу на моральні норми, яких навчаєте ваших дітей. Якщо ваші слова відповідають діям, повчання вже не знадобляться.

Не дивіться на звички дитини крізь пальці

Коли дитина почне обманювати, ви обов’язково чутимете скарги вчителів, керівників школи та інших дітей. Погані звички дитини не можна буде приховувати довго. Не дивіться на них крізь пальці й не робіть вигляду, ніби нічого не сталося. Поговоріть із дитиною. Не застосовуйте насильства або грубощів у ставленні до неї, бо це тільки погіршить ситуацію. Виявіть терпіння і просто запитайте дитину про причину її вчинку. Вислухайте її і поясніть, чому така поведінка неприйнятна.

Поясніть дитині життєві правила

Переконайтеся, що ви не завдаєте дитині зайвого стресу, бо зайві хвилювання можуть зробити її ще більш імпульсивною та схильною до обману. Соціум нав’язує дитині атмосферу конкуренції, але батьки повинні пояснити їй, що досягнення успіху – це ще не головне. У житті необхідно бути чесним і працьовитим. Зусилля та щирість завжди будуть винагороджені.

Зменшіть ваші очікування

Дитина стає схильною до брехні, коли батьки ставлять їй занадто високі вимоги. Порівняння, суперництво й конкуренція з однокласниками сприяють цьому. Коли дитина зрозуміє, що чесність важливіша за перемогу будь-якою ціною, вона позбудеться шкідливих звичок і буде намагатися стати кращою.

Розвивайте в дитини корисні звички

Найкращий спосіб позбавити дитину шкідливих звичок – відволікти її. Дитина може бути занадто мала, щоб зрозуміти логічні або абстрактні міркування й повчання. У такому разі необхідно спрямувати її увагу на конструктивні заняття: колекціонування марок, вирощування кімнатних рослин, різні види творчості. Усе це змусить дитину почуватися добре, знайти собі нові хобі й набути нові навички. Це може позбавити її звички брехати.

Є багато ситуацій, що підштовхують дитину до брехні або крадіжок. Якщо наведені вище методи не допоможуть виправити її поведінку, необхідно проконсультуватися з психологом.

Джерело: Розвиток дитини