Електронні технології заполонили наше повсякденне життя, багато в чому покращуючи його. За допомогою технологій діти засвоюють різні навички, розвивають свою пізнавальну й соціальну сфери. Експерти систематично висловлюють занепокоєння із приводу негативного впливу електронних технологій на соціалізацію молодого покоління. Однак, згідно з останніми дослідженнями, технології мають і позитивний вплив на розвиток дітей, сприяючи спілкуванню й позитивній взаємодії між ними.

Роль батьків і вчителів

Електронні технології сприяють розвитку дитини, якщо використовуються під наглядом батьків і вчителів. Зловживання заняттями з використанням електронних пристроїв може створювати загрозу для фізичного і психічного розвитку дитини. Тому батьки й учителі повинні навчити дитину, у якому обсязі і як саме використовувати електронні пристрої. Дослідження свідчать, що застосування технологій в освітньому процесі сприяє поліпшенню успішності учнів.

Електронні технології дають дітям змогу спілкуватися з батьками, коли ті перебувають далеко від родини. Це позитивно впливає на емоційний розвиток молодого покоління. Однак технологіям годі повністю замінити взаємодію дитини з батьками.

Користь електронних технологій для розвитку дітей

1. Технології розвивають зорово-моторну координацію

Завдяки комп’ютерним іграм і мобільним додаткам діти розвивають зорово-моторну координацію – навичку, досить корисну в шкільному віці. Також за допомогою мобільних додатків діти можуть вивчати різні форми й кольори предметів.

2. Електронні технології підвищують упевненість дитини в собі та її мотивацію

Є безліч ігор і додатків, користуючись якими, дитина має проходити різні рівні, виконувати ті чи інші завдання. Такі ігри створюють основу для розвитку в дитини наполегливості, а це, своєю чергою, допомагає їй долати труднощі. Коли дитина долає певний рівень у грі, у неї підвищується впевненість у собі, з’являється мотивація до нових досягнень.

3. Технології покращують мовні навички

Завдяки електронним книгам і додаткам для вивчення іноземних мов діти мають змогу розвивати свої мовленнєві навички. Названі технології допомагають дітям розширити словниковий запас, опанувати правильну вимову та правопис. Згодом діти самі вчаться знаходити в Інтернеті значення нових слів. Також електронні технології полегшують дітям вивчення віршів і пісень.

4. Технології розвивають увагу й зосередженість

Напевно, ви звертали увагу, як захоплено діти грають у комп’ютерні ігри. Під час стратегічних ігор вони зосереджуються на обмірковуванні наступного ходу. Щоб досягти успіху в грі, їм потрібно звертати увагу на кожну деталь. Таким чином, ігри розвивають у дітей уважність і вміння зосереджуватися.

5. Технології покращують соціальну взаємодію

Коли дитина мотивована й упевнена в собі, у процесі засвоєння тих чи інших навичок вона почувається залученою до соціальної взаємодії з людьми навколо. Вона також ділиться новими знаннями та ідеями з членами сім’ї і друзями.

6. Технології розвивають навички вирішення проблем

Використовуючи електронні додатки, пов’язані з математикою й логікою, діти вчаться вирішувати завдання, зокрема, у реальному житті. Мозок дитини тренується знаходити рішення проблем.

7. Технології вчать дитину досліджувати довкілля

Завдяки використанню електронних технологій діти пізнають навколишній світ. Інтернет створює для них можливість ознайомлення з речами, які вони не мають змоги спостерігати у повсякденному житті. У результаті діти розуміють, що світ набагато ширший, ніж вони гадають.

8. Технології сприяють розвитку пізнавальної сфери

Електронні технології сприяють розвитку в дитини базових навичок, необхідних для успіху в житті. Технології вчать дитину складного мислення та практичного застосування отриманих знань.

9. Технології розвивають таланти і здібності дитини

Електронні технології створюють для дитини широкі можливості застосовувати ті чи інші здібності. Завдяки цьому батькам можна зрозуміти, у чому саме талановита дитина. За допомогою технологій вона формує уявлення про різні види діяльності: музику, спів, танці, мистецтво, спорт тощо

Обмежте для дитини час використання електронних пристроїв

Експерти в галузі дитячого розвитку не рекомендують використання електронних пристроїв дітям до двох років. Дітям, старшим за два роки, можна дозволяти проводити час перед моніторами, але не більше від двох годин на день. Подбайте, аби цей час дитина проводила якісно: фільтруйте ігри та програми, якими користується дитина.

Добре знаємо, що використання електронних пристроїв дітьми має недоліки й переваги. Тому важливо знайти баланс. Ви можете добирати контент, який сприйматиме дитина, і контролювати цей процес. Будьте уважні, коли дитина працює з електронними пристроями й додатками; стежте за тим, коли потрібно зробити перерву.

Джерело: Розвиток дитини