Всі мобільні ігри та програми, у тому числі й навчальні, спрямовані на те, щоб викликати в користувача величезний інтерес. Тому вони можуть привести до залежності в дітей молодшого віку, особливо в дітей з розладами аутистичного спектру, що характеризуються вузьким колом інтересів й схильністю надто захоплюватися чим-небудь.

Батькам потрібно бути особливо уважними до поведінки дитини. Про наявність у неї залежності від електронних пристроїв свідчать такі симптоми.

  • Дитина постійно користується ґаджетом, що призводить до зниження її соціальної активності.
  • Дитина весь час просить дати їй пристрій. Якщо батьки відхиляють дане прохання або забирають ґаджет, у неї відбувається спалах гніву.
  • Дитина втрачає інтерес до інших занять (наприклад, вона може наполягати на ранньому поверненні з прогулянки, щоб пограти в комп’ютерні ігри), відмовляється дотримуватися звичного розпорядку дня (наприклад, вчасно лягати спати).
  • Дитина проявляє підвищений інтерес до героїв комп’ютерних ігор або відео, приділяючи їм занадто багато часу.

Як запобігти залежності дитини?

Батькам необхідно встановити для дитини чіткі обмеження й відразу бути готовими до того, що вона буде всіляко чинити цьому опір.

Для запобігання залежності дитини від електронних пристроїв варто вжити таких заходів:

  • Обмежте час перегляду телевізора, використання комп’ютера та смартфона до 30-ти хвилин за раз. Слідкуйте за тим, щоб загальний час перебування дитини за комп’ютером або перед телевізором не перевищував рекомендованої кількості часу для даної вікової групи.
  • Встановіть чіткі часові рамки для використання мобільних пристроїв. Придумайте, чим дитина зможе зайнятися в інший час.
  • Не дозволяйте, щоб дитина дивилася телевізор або грала в комп’ютерні ігри у своїй спальні. Забирайте мобільні пристрої зі спальні на ніч.
  • Домовтеся з дитиною, щоб вона не використовувала смартфон або планшет за столом, під час виконання домашніх завдань та в нічний час. Можна також указати дитині на місця, де не можна користуватися мобільними пристроями (наприклад, у спальні, в їдальні або машині).
  • З раннього віку вчіть дитину, що необхідно знати міру використання мобільних пристроїв. Хваліть дитину, коли вона дотримується встановлених правил.
  • Користуйтеся ґаджетом разом з дитиною. Використовуйте цей час для того, щоб поговорити з нею, поділитися сімейними цінностями тощо.

Часто в сучасному шаленому ритмі життя мобільні технології допомагають розважити дитину. Однак для батьків надзвичайно важливо знаходити час для розмов, гри з дитиною та для того, щоб вислухати її, разом сходити кудись або зайнятися чимось цікавим.

Джерело: Розвиток дитини