У наш час є безліч підказок про те, як «правильно» виховувати дітей. Звісно, легко повірити порадам, які ми чуємо по телевізору, від родичів або інших батьків, тому в результаті ми починаємо хвилюватися про те, що робимо щось не так. Це все тому, що дорослі, як і діти, отримують надлишок інформації.

У наш час за допомогою Інтернету можна швидко й легко отримати будь-яку інформацію – знайти ефективні або погані поради, дізнатися про те, як діють інші батьки. У всьому цьому нам допомагають соціальні мережі. У свою чергу, це означає, що ми порівнюємо себе з іншими, й, відповідно, інші люди нас частіше критикують. Ми перебуваємо під інформаційним та емоційним тиском, тому багато батьків почуваються розгубленими.

Найважливіша порада: довіряйте своїй інтуїції. Ви знаєте свою дитину краще за всіх і вам приймати рішення про її майбутнє. Певною мірою ви повинні ставитись до сім’ї, як до бізнесу. Уявіть, що ви – керівник організації, і, як директор компанії «сімейного бізнесу», ви повинні навчитися стримувати емоції, щоби бути максимально об’єктивним. Забудьте про почуття провини, забудьте про всі отримані вами поради – ви повинні зробити так, як буде краще для вашого бізнесу. Так, ви можете звернутись по пораду, але ви єдина людина, яка знає свою сім’ю краще, ніж усі інші.

Щоб вам легше було розібратись у поєднанні порад, провин і порівнянь, ви повинні зрозуміти, за що відповідаєте, виховуючи своїх дітей, а за що ні.

За що батьки НЕ відповідають:

  • Ви не повинні зациклюватись на щасті дітей. Зрозумійте, це прекрасно, якщо ваша дитина щаслива, але в житті обов’язково будуть моменти, особливо при дисциплінуванні, коли ваша дитина буде злитись у відповідь на ваші обмеження. Це входить у ваші функціональні обов’язки як голови компанії – ви не повинні приймати рішення, ґрунтуючись на тому, що сподобається чи не сподобається вашим дітям. Ваше головне завдання – зробити так, як буде краще для них і для вашого сімейного бізнесу.
  • Вам не потрібне схвалення інших людей. Вам не потрібно чути від інших дорослих, що ви робите правильно. Бути батьками – це не змагання між сім’ями. Так, безумовно, це приємно, коли інші дорослі, наприклад, учителі, кажуть про те, що у вашої дитини все виходить. Але для вашого успішного сімейного бізнесу ці слова не є необхідністю.
  • Не варто контролювати своїх дітей. Ви не можете контролювати кожний крок своєї дитини або стежити за кожним її словом, особливо поза домом. У дітей є свобода волевиявлення, і вони будуть робити так, як їм заманеться. Якщо ваша дитина не виконує домашні завдання, незважаючи на всі ваші спроби її мотивувати, то це її проблема, і вона заслужено отримає свою погану оцінку. Згодом ваша дитина щодня буде приділяти певний час виконанню домашніх завдань, ви будете спілкуватися з учителями й перевіряти виконання цих завдань, доки вона не підтягне свої оцінки. Ми не можемо контролювати своїх дітей, але ми можемо вплинути на них за допомогою якихось обмежень і тих уроків, які дозволимо їм отримати в результаті припущених помилок.
  • Не треба робити за дітей те, що вони можуть зробити самі. Діти будуть багаторазово просити вас зробити щось замість них, хоча цілком можуть упоратися самостійно. Можливо, з першого разу у вашої дитини не вийде красиво застелити ліжко, але з кожним днем її майстерність буде рости, головне тренуватися. Це не означає, що ви повинні припинити готувати дитині сніданок, як тільки вона навчиться щось готувати, або ж узагалі не допомагати їй. Тут головне, щоб дитина сама постаралась і навчилася щось робити. А набрати текст на комп’ютері замість неї тільки тому, що ви набираєте швидше, це зовсім не допомога. Тут потрібен розумний баланс.
  • Ви не повинні бути Суперменом чи Диво-жінкою. Навіть у вигаданих персонажів іноді не все виходить ідеально з першого разу. Ви не супергерой, і не треба намагатися ним стати. Замість того щоб зосереджувати увагу на кожній маленькій проблемі, краще зосередьтесь на великих і важливих цілях. Вибирайте свої битви з розумом.

За що батьки відповідають

  • За прийняття непопулярних, але складних рішень. Якщо ваша дитина ніколи на вас не злиться, це означає, ви щось робите неправильно. Пам’ятайте, що ви не зобов’язані детально пояснювати свої рішення. Якщо ваша дитина питає, чому вона не може зістрибнути з даху на батут, одного «Це небезпечно» буде достатньо. «Це твій обов’язок» – ідеальна відповідь на запитання про те, чому дитина повинна робити домашні завдання. Не треба розповідати про всілякі «що якщо» й «а раптом».
  • Ви повинні навчити дитину самостійності. Метод «Тренер» є дуже ефективним. Ваше головне завдання – сприяти засвоєнню дитиною навичок, які відповідають її віку, за допомогою яких вона буде ставати все більш і більш самостійною й незалежною. Настане час, коли вашій дитині треба буде навчитися заспокоювати себе, зав’язувати шнурки, писати своє ім’я та правильно реагувати, коли хтось її зачіпає. Згодом прості навички стануть більш складними, наприклад, написати текст, відмовитися від наркотиків, навчитись водити машину, написати заяву про прийом на роботу.
  • Діти повинні виконувати свої обов’язки. Наприклад, якщо ваша дитина дивиться телевізор замість того, щоб робити домашні завдання, ви можете сказати «Уроки самі не зробляться. Коли все зробиш, можеш дивитися телевізор». Якщо ж дитина огризається або обзивається, просто скажіть «У цьому домі ми так не розмовляємо» й підіть з кімнати. Якщо дитина систематично не робить домашні завдання, їй можна заборонити ходити гуляти, доки вона не виправить ситуацію.
  • Складіть дитині компанію. Усі знають, що життя складається з позитивних і негативних моментів, а іноді все йде шкереберть. У житті вашої дитини будуть дні, коли в неї все буде виходити, але також і дні, коли в неї будуть виникати якісь проблеми. І в цьому немає ні краплі вашої провини. Спробуйте разом знайти якийсь дієвий спосіб упоратися з її проблемами, а при необхідності зверніться до фахівця.
  • Старайтесь. Іноді єдиний спосіб – це зробити все від себе залежне. Дуже важливо спробувати знайти золоту середину між тим, щоби зробити занадто багато й занадто мало. Той же принцип діє і при покаранні – воно не повинно бути занадто жорстким, але й легким. Пам’ятайте: вибирайте свої битви з розумом і не забувайте, що ви не супергерой і ніколи ним не станете.

Найголовніше для батьків – це пам’ятати про те, що ваша дитина унікальна, і ви її знаєте краще, ніж усі інші. Вам завжди будуть давати рекомендації про виховання, але не забувайте, що експерт тут ви і що вам приймати рішення про те, як виховати незалежну й відповідальну дитину, але при цьому залишатись батьками, які люблять і розуміють свою дитину, поважають її потреби. Скористайтеся цими порадами й завжди пам’ятайте, у чому полягає роль батьків.

Джерело: Розвиток дитини