Наші бабусі й дідусі дуже б здивувалися, почувши про те, що виховання дитини – важка праця. Здавалося б, що складного в тому, щоб діти були нагодовані й одягнені?

Але тут криється один важливий нюанс: з часів наших бабусь і дідусів поняття «робота» суттєво змінилося. Воно не стало складнішим, але тепер займає набагато більше часу. Сьогодні обов’язки з виховання дитини зазвичай розподіляються між обома батьками. Така традиція з’явилася зовсім недавно.

У 90-х роках минулого століття соціологи виявили, що подружнім парам, які виховують дітей, складно зберігати баланс між роботою й сімейним життям. Багато жінок навіть прагнуть більше часу приділяти роботі, оскільки догляд за дитиною викликає в них занадто великий стрес.

Секрет розподілу обов’язків у вихованні дитини до цього часу не знайдений. Щоб разом виховувати дитину й оптимально розподіляти обов’язки, подружжя повинно працювати неповний робочий день. Але це можуть собі дозволити не всі подружні пари.

Способи розподілу обов’язків у родині

Ми надаємо великого значення кар’єрі, але водночас ми любимо наших дітей і хочемо приділяти їм більше часу. Іншими словами, ми не хочемо приймати компромісних рішень ні з приводу роботи, ні з приводу сімейного життя. Тому в сучасних умовах розподіл обов’язків у сім’ї зазвичай відбувається двома способами:

  • Перший спосіб нагадує гру в теніс. Подружжя виконує домашню роботу по черзі. Обов’язки можуть розподілятися між подружжям, ділитися на «мої» й «твої».
  • Другий спосіб нагадує скелелазіння. Один партнер, образно кажучи, підіймається на гору, другий – страхує, стоячи на землі. «Страховик» виконує всю домашню роботу, у той час як «скелелаз» ходить на роботу й заробляє для сім’ї гроші. Через деякий час партнери можуть мінятися ролями.

«Модель гри в теніс» дуже романтична: ми – щаслива сім’я, ми разом і виконуємо сімейні обов’язки теж разом. Але це майже завжди негативно позначається на кар’єрі обох членів подружжя. Щоб сидіти з дитиною, їм часто доводиться відлучатися з роботи. У таких випадках про кар’єрні досягнення не може бути й мови.

У цьому сенсі «модель скелелазіння» набагато зручніша. Перебуваючи на роботі й заробляючи гроші, один з партнерів може бути спокійний за те, що другий у цей час виконує домашні справи. Таку модель використовували й наші бабусі та дідусі, за винятком того, що в наші дні подружжя міняється ролями, і, таким чином, ніхто не відчуває себе пригніченим.

Але й у цій моделі є свої недоліки. Професійних досягнень у такому випадку доводиться чекати досить довго. Ви з партнером нагадуєте вартових, які по черзі змінюють один одного на посту. Ваш шлюб більше схожий на договір про опіку, і так не може тривати надто довго.

Тому жодна з двох розглянутих моделей не ідеальна. У такій ситуації краще за все знаходити золоту середину. Наприклад, більшість часу можна використовувати «модель гри в теніс», при цьому чітко розподіляти обов’язки з партнером. Однак при цьому добре давати одне одному хоча б раз на місяць повну свободу від домашніх обов’язків на цілий день. Це один із можливих способів досягти балансу між роботою й сімейним життям.

Джерело: Розвиток дитини