Спитайте себе, як ваша сім’я проводить кожний свій день. Коли і як ви їсте, виконуєте роботу по господарству, проводите час разом, граєтеся чи розмовляєте один з одним? Сімейний розпорядок дня й тижня допоможе вам і всім членам сім’ї спланувати час, який ви хочете проводити разом, реалізувати задумане, а також покращити якість життя.

Чому сімейний розпорядок дня й тижня необхідний?

Розпорядок, узгоджений з усіма членами сім’ї, дуже позитивно впливає на сімейну атмосферу. Він визначає час, місце та спосіб того, як уся родина може проводити час разом або спільно досягати певних результатів, що стосуються її життя в межах сучасного напруженого ритму повсякденності.

Сімейний розпорядок дня й тижня знижує рівень стресу батьків і дітей, допомагає сім’ям спільно вибирати й вирішувати актуальні та пріоритетні завдання, а також забезпечує членам сім’ї можливість проводити час разом, незалежно від того, які термінові справи можуть бути на порядку денному в кожного з них протягом дня або всього тижня.

Отже, сімейний розпорядок дня й тижня допоможе:

 • Знизити рівень стресу всіх членів сім’ї.
 • Дотримуватися здорового способу життя та звичок.
 • Посилити згуртованість сім’ї та усвідомлення її цінностей.

Сімейний розпорядок дня й тижня дуже важливий для дітей

Сімейний розпорядок може дати дітям відчуття безпеки, захищеності і, як уже було сказано, знизити рівень стресу. Коли дитина знає, чого варто очікувати під час виконання домашнього завдання або перед сном, вона більш упевнено й позитивно дивиться на кожний свій день і навіть з нетерпінням чекає кожного його етапу. Дитина знає, що доки вона буде робити домашнє завдання, її тато розкладе поруч своє креслення й буде перебувати з нею в одній кімнаті. Дитина знає, що мама обов’язково почитає їй на ніч і що вона засне в теплих материнських обіймах, дослухавши історію до кінця.

Чи повинні ми планувати кожний захід у нашому розпорядку? Адже це неможливо. Ні! Сімейний розпорядок дня не повинен бути джерелом стресу, він повинен знижувати його рівень.

Почніть формувати розпорядок дня з одного типу заходів, наприклад, зі спільної сімейної вечері, вечірньої прогулянки чи спільного виконання домашніх обов’язків, і подивіться, як це працює для вас і ваших дітей. Після того як ви успішно внесли у свій розпорядок один захід, внесіть другий, третій – стільки, скільки буде потрібно для досягнення гармонії у вашій родині.

Що робити, якщо розпорядок дня треба змінити?

Це не проблема! У міру того як діти дорослішають, батьки змінюють свої заняття й навіть роботу, тому щоденний розпорядок дня повинен бути гнучким. Головне – налаштувати дітей на позитивний лад, даючи їм зрозуміти, чого очікувати в кожний момент дня.

Систематичні заходи для всієї родини

Пам’ятайте, що всі сім’ї різні, тому й заходи також можуть відрізнятися. Практикуйте їх на постійній основі та спостерігайте, як ваш новий розпорядок працює для вас і ваших дітей.

Список заходів на кожен день:

 • Хоча б один раз на день приймайте їжу так, щоб за спільним столом зібрались усі члени сім’ї.
 • Нехай кожного дня хтось із батьків обов’язково побуде з дитиною перед сном – почитає їй, розповість казку або просто поділиться своїми практичними життєвими спостереженнями.
 • Виконуйте роботу по господарству разом. Нехай дитина щодня допомагає вам прибирати зі столу, мити посуд, а у вихідні робити прибирання в домі.
 • Зробіть читання спільним сімейним заняттям. Ви можете читати вголос маленьким дітям, а з дітьми старшого віку по черзі читати книгу, що буде цікавою для всіх.
 • Будьте присутніми при тому, як ваша дитина робить домашнє завдання щовечора. У цей час ви можете погортати літературу, пов’язану з вашою роботою, або написати тези чи плани, які стануть у пригоді вам наступного дня.

Приблизний перелік заходів на тиждень:

 • Відвідайте разом цікавий для дитини музей.
 • Візьміть участь усією сім’єю у волонтерському проекті допомоги нужденним.
 • Відвідайте ваших родичів або друзів.
 • Разом приготуйте обід.
 • Відвідайте кінотеатр, дельфінарій або зоопарк.
 • Разом займайтеся спортом.

Продуманий сімейний розпорядок дає дітям і дорослим почуття безпеки, оскільки інформує про те, з яких позитивних елементів складається їхнє життя. Члени сім’ї мають недоторканний час для спільного дозвілля, а також привчають себе до більшої відповідальності, що вимагає дотримуватися розпорядку заради інших членів сім’ї та дає можливість зробити свій внесок у спільну справу й відігравати важливу роль у сім’ї.

Не забувайте враховувати реакцію ваших дітей на ті чи інші спільні заходи, дайте їм можливість вносити в сімейний розпорядок дня й тижня свої пропозиції.

Джерело: Розвиток дитини