Катерина Гордєєва (рід. 28 травня 1971 року , Москва , СРСР ) – радянська і російська фігуристка , що виступала в парному катанні . У парі з Сергієм Гриньковим – дворазова чемпіонка Олімпійських ігор ( 1988 і 1994 роки), чотириразова чемпіонка світу , триразова чемпіонка Європи і триразова чемпіонка світу серед професіоналів. Заслужений майстер спорту СРСР (1988). Заслужений майстер спорту Росії (1994).

Батька Олександр Олексійович – танцюрист в ансамблі Моісеєва , мати Олена Львівна – працівник ТАСС . У Катерини є сестра Марія, на 4 роки молодша.

Сергій Михайлович Гриньков ( 4 лютого 1967 , Москва , СРСР – 20 листопада 1995 , Лейк-Плесіді , штат Нью-Йорк , США ) – радянський і російський фігурист ( парне катання ). Заслужений майстер спорту СРСР (1987) і заслужений майстер спорту Росії .

З 1982 року виступав в парі з Катериною Гордєєвій , яка в квітні 1991 року стала його дружиною. 11 вересня 1992 року народилася донька Дарина.

Стрибки у Катерини і Сергія були недостатньо сильними для одиночного катання, тому в 1982 р їх об’єднали в пару, і їх тренером став Володимир Захаров. З осені 1983 року зі парою стали працювати тренер Надія Шеваловская (Горшкова) і хореограф Марина Зуєва . На чемпіонаті світу серед юніорів в грудня 1983 пара стала шостою, а в 1 984 – першої. На турнірі Скейт Канада в 1985 р Шеваловская включила в програму рекордний для пар того часу стрибок потрійний сальхов , однак Гордєєва впала.

З осені 1985 роки їхня частка бере тренувати Станіслав Жук . Під керівництвом нового тренера пара виграла в січні 1986 року срібло на чемпіонатах СРСР і Європи , а 19 березня – золото на чемпіонаті світу в Женеві . Катерина стала наймолодшою чемпіонкою світу.

Після листа декількох фігуристів, в т.ч. Гордєєвої і Гринькова, керівництву ЦСКА з приводу С. А. Жука, у липні 1986 р пара перейшла тренуватися до Станіславу Леоновичу , а хореографом знову стала М. Зуєва. На чемпіонаті Європи в Сараєво у Сергія відірвалася штрипки, і суддя Б. Райт (США) дав свисток і зупинив музику. Пара завершила програму без музики, але оцінки виставлені не були. Від пропозиції повторно відкатати програму в кінці змагань спортсмени відмовилися, отримавши дискваліфікацію. На чемпіонаті світу в Цинциннаті вони знову були першими. На обох чемпіонатах виконали підкручення в чотири оберти.

У листопаді 1987 року Катерина отримала на тренуванні травму – струс головного мозку. Пара пропустила чемпіонат СРСР. Потім вони виграли чемпіонат Європи і 16 лютого 1988 року почали олімпійськими чемпіонами : обидві програми були доведені до досконалості. Довільна (на музику Мендельсона , Шопена і Моцарта ) вважається шедевром в історії фігурного катання. Були ідеально виконані всі елементи, в тому числі каскад подвійний аксель – подвійний тулуп, Обидва викиду і три підтримки, все на одній руці. В одній з них, вперше в історії, було виконано обертання в звичайну сторону, потім пішов спуск партнерки, знову підйом і обертання в іншу сторону. Уражені судді поставили 14 оцінок 5,9 і 4 – 5,8.

На чемпіонаті світу 1989 р за абсолютно чисті коротку і довільну програми пара отримала у суддів все 9 перших місць. Однак на чемпіонаті світу 1990 р перемога дісталася насилу. У короткій програмі ряд суддів порахували спіралі не відповідають вимогам і знизили оцінку на 0,2 бала. У довільній Катерина оступилася на потрійному кожусі, а в комбінації стрибків подвійний аксель – ріттбергер – Ойлер – подвійний сальхов виконала лише одинарний аксель – ріттбергер (Сергій зробив все стрибки). В результаті обіграти суперників вдалося з перевагою лише в один суддівський голос.

У 1990 році фігуристи пішли з любительського спорту до Тетяни Тарасової в театр на льоду «Всі зірки». У 1991-92 роках пара успішно виступала на професійних чемпіонатах світу. У 1991 році Катерина і Сергій одружилися, в 1992 році у них народилася донька Дарина.

У 1993 році Міжнародний союз ковзанярів і Міжнародний олімпійський комітет дозволили фігуристам-професіоналам повернути аматорський статус і взяти участь в Олімпійських Іграх. Скориставшись новими правилами, Гордєєва і Гриньков перейшли в аматорський спорт і виграли чемпіонат Росії, Європи і Олімпійські ігри в Ліллехаммері .

Потім вони повернулися в професійний спорт. 20 листопада 1995 року під час тренування в Лейк-Плесіді Сергій Гриньков отримав обширний інфаркт і помер у лікарні.