Вітаю! Дорогі фігуристи, сьогодні ми з Вами розберемо таке популярне питання: «Як правильно схуднути?». Дуже часто таким питанням задаються спортсмени, перед важливим змаганням, особливо молоді дівчата-фігуристки. Але зазвичай це питання звучить так: «Як швидко схуднути перед змаганням, щоб на мені відмінно сиділа форма, і я виглядала добре?» Напевно, Ви не раз ставили таке питання, чи не так? І також, швидше за все, мучили себе різноманітними «швидкими дієтами», «сиділи на кефірі», «сиділи на гречці», пили «чаї для схуднення», ізводили себе підвищеними фізичними навантаженнями і т.д.

У більшості випадків, спортсмени досягають своєї мети, цього у вас не відняти. Але, на жаль, перед наступним змаганням, вага як на зло, знову повертається. Втрата сил, які були потрібні для швидкого скидання ваги, неповноцінне харчування, поганий настрій через відсутність улюбленої їжі – все це призводить до порушення харчової поведінки і зворотного набору ваги. Зверніть увагу, що надмірно низькокалорійні, бідні на білки і вуглеводи раціони можуть не тільки погіршити спортивну форму, а й завдати шкоди здоров’ю в найближчому майбутньому, особливо це стосується юних спортсменів.

У фігурному катанні велике значення має питання зовнішності і ваги спортсмена. Важливо підтримувати Вашу вагу постійною. Коливання можуть впливати на професійні показники, наприклад, збільшення маси тіла чинить негативний вплив на рівновагу, стрибки і обертання, а її неправильне зниження – безпосередньо впливає на силу і витривалість.

Впевненість у своїй зовнішності, самопочуття і хороша фізична форма запорука високих результатів у спорті. Тому дуже важливо грамотно поставитися до свого здоров’я, якщо Ви вирішили знизити вагу. В цьому Вам допоможуть наступні рекомендації:

1. Найкращий час для зниження ваги.

Залежно від кількості зайвих кілограмів, розрахуйте час так, щоб за 2 тижні до змагань Ви були вже в бажаної формі. Оптимальним вважається зниження маси НЕ більше 700-1000 г на тиждень. Важливо, щоб ви худнули за рахунок жирової маси тіла, а не м’язової, а для цього потрібно більше часу. Якщо Ви будете худнути за 1-2 тиждень до змагань, це сильно позначиться на Ваших спортивних результатах. Організму спортсмена за ці 1-2 тижні потрібно встигнути відновити сили і поповнити запаси глікогену в м’язах, що безпосередньо позначиться на Вашій силі і витривалості.

2. Що виключаємо?

Під час зниження ваги прибираємо зі свого раціону всі шкідливі продукти і продукти з високим глікемічним і інсуліновим індексом. До них відносяться всі борошняні вироби, газовані напої, солодощі, шоколадки, картопля, каші швидкого приготування. Також на цей час обмежте такі джерела корисних вуглеводів, як банани, хурма, виноград, сухофрукти, мед.

3. Що і коли їмо?

Не забуваємо про 4-5-ти разовий режим харчування, через кожні 2,5-3 години невеликими порціями. Обов’язковою є повноцінний ранній сніданок і вечеря не пізніше, ніж за 3-4 години до сну. Такий ритм харчування підтримує високий рівень обміну речовин.

Отже:

1-й сніданок 8.00-9.00.

Протягом тижня бажано чергувати вуглеводні (каші з овочами) і білкові (сирні запіканки, омлети) сніданки.

2-й сніданок 10.30-11.30

Відмінно підійдуть 1-2 фрукта (віддавайте перевагу фруктам з низьким глікемічним індексом – грейпфрути, апельсини, ківі, гранат).

Обід 13.00-14.00

Важливо отримати в обідню пору повноцінний білок, це може бути нежирне м’ясо тварин чи птахів з овочами, а для спортсменів-вегетаріанців – бобові з овочами. Не забувайте ситно обідати, в післяобідній час рівень нашого обміну речовин знижується, тому після 15 годин при зниженні маси тіла вживати будь-які вуглеводи не можна!

Ланч 16.00-16.30

Для ланчу відмінно підійдуть в цьому випадку горіхи, насіння (пам’ятаємо, порція не більше 30-40 г) або несолодкі кисломолочні продукти.

Вечеря 18.00-19.00

На вечерю у нас залишаються риба/морепродукти/нежирний сир з зеленими овочами і зеленню.

4. Що ще нам може допомогти в зниженні ваги?

Недостатньої кількості фізичних навантажень у Вас немає. По можливості можу рекомендувати Вам тренуватися в помірному ритмі, що сприятиме втрати жирової маси тіла і не відчувати перевтоми.

Прискорити процес зниження ваги можуть допомогти розвантажувальні дні. Виберете ті, які Вам більше до смаку, це можуть бути овочеві, фруктово-овочеві, білково-грейпфрутовий і навіть йогуртові або кефірні.

Також пам’ятайте про чисту воду, вона допоможе не відчувати почуття голоду, виводити продукти розпаду і зберегти чисту здорову шкіру!

Особливе місце займає здоровий сон. Під час сну виробляється гормон росту соматотропін, який «спалює» наші жири (у дорослих), і забезпечує зростання у спортсменів молодшого віку.

Таким чином, дотримуючись цих простих правил, Ви легко прийдете впевненими кроками до своєї стрункої фігури без шкоди для здоров’я і не відчуваючи почуття голоду. Також Ви забезпечите якісне зниження ваги за рахунок жиру, а не білків і води. Забезпечите себе всіма групами необхідних нутрієнтів, підтримуючи своє здоров’я.

Я рекомендую з увагою ставиться до свого тіла, годувати його тільки корисною їжею, піклуватися про нього і не піддавати екстремальним дієтам.

Дорогі спортсмени, я бажаю вам стрункості, краси, задоволення своїм тілом і удачі в досягненні високих результатів! В наступному пості ми поговоримо з Вами, яким чином певний режим харчування може допомогти Вам у цьому.

До побачення!

Каріна Дейнеко, лікар-дієтолог