Черговий конгрес Міжнародної спілки ковзанярів (ISU) самі делегати назвали не лише  продуктивним, але й надзвичайно емоційним. В Пхукеті (Таїланд), де відбувалося зібрання, було розглянуто понад 200 питань, спрямованих на подальший розвиток фігурного катання, ковзанярського спорту, шорт-треку та синхронного катання. «Конгрес був дуже успішним, незважаючи на деякі непрості питання, з якими нам довелося мати справу» – заявив генеральний директор ISU Фредді Шмід. 

Вочевидь цими «непростими питаннями» стала необхідність уже діями, а не загальними словами осудити знавіснілого російського агресора, який розв’язав криваву війну в Україні, та не допустити делегації росії та білорусі до участі у засіданнях, як це зробили, наприклад, на Генасамблеї європейських олімпійських комітетів, що відбувалася майже в ті ж терміни, що й конгрес ISU. З відповідними листами до ISU та до президентів федерацій країн-членів Спілки звернулись Українська федерація фігурного катання на ковзанах (УФФК), Міністерство молоді та спорту України та Міністерство закордонних справ України. В документах було зазначено, що збройний повномасштабний напад росії на Україну, терор та вбивства  мирного населення призводять до тяжких наслідків у всьому світі. «Вважаємо недоцільною присутність делегацій країн-агресорів – росії та білорусі поруч із представниками всього цивілізованого світу на усіх рівнях – як на змагальних аренах, так і за столом переговорів та у процесі прийняття рішень», – йшлося у зверненнях. Крім того, було надано клопотання від УФФК та багатьох інших національних федерацій щодо недопуску делегатів росії та білорусі до участі в конгресі, можливості  бути обраними до керівних органів ISU та відсторонення від посад, які вони вже обіймають.

Жахливі факти звірств росіян на незаконно окупованих територіях України стосовно мирних мешканців, у тому числі, дітей озвучив на конгресі також представник УФФК Сергій Баранов. Але «достукатися» до делегатів не вдалося – більшість з них залишилася байдужою і прийняла ганебне рішення про участь росіян та білорусів у засіданнях та надала їм право обиратися до керівних органів ISU. Подальші події були ще цинічнішими. Одного з росіян обрали до Ради ISU, іншому під овації залу влаштували почесті з врученням якихось медальок та подарунком у вигляді почесного віце-президентства Спілки…Останній – представник федерації фігурного катання росії, спортсмени якої (спортивна пара Тарасова-Морозов та танцюристи Синіцина-Кацалапов) у березні цього року брали участь у пропагандистському шоу «Zа россию, Zа президента», похваляючись нашитою на куртки літерою Z – символом військового вторгнення росії в Україну. Божевільні дії путіна, спрямовані на знищення української нації, підтримує багато інших російських фігуристів, тренерів та спортивних чиновників. А їх, у свою чергу, опосередковано підтримав найвищий орган ISU, не переймаючись моральною стороною своїх дій.

На конгресі активно дебатувалися питання щодо внесення змін у правила фігурного катання. Про найважливіші рішення нашому сайту розповіла генеральний секретар УФФК Анастасія Макарова. 

Підвищення вікового цензу

«Це питаннявикликало чи не найбільше обговорень та суперечок. Зрештоюбуло прийнято рішення, яке з самого початку підтримували Рада ISU та технічні комітети – поетапно підвищити віковий ценз фігуристів для участі у «дорослих» змаганнях до 17 років. Тобто віковий поріг збільшуватиметься поступово. В наступному сезоні вік залишиться 15 років, у сезоні 2023/24 підніметься до 16 років, а з сезону 2024/25 і надалі становитиме 17 років. Ця ініціатива надійшла від медичної комісії ISU, до якої, до речі, входить член президії УФФК Рубен Амбарцумов. Фахівці пояснили, що допуск неповнолітніх до змагань серед дорослих спортсменів може нанести шкоду їхньому фізичному та психологічному здоров’ю. Я цілком згодна з цим і вважаю, що переміг здоровий глузд. До речі, в даному контексті розглядалося також цікаве доповнення. Канадська федерація запропонувала зрівняти вік спортсменів у  спортивних та танцювальних парах у тому сенсі, щоб партнерки, як і партнери, могли виступати за юніорів до 21 року. Проте переважна більшість делегатів виступила проти цього». 

Зменшення кількості компонентів

Зазнала змін і суддівська система. Кількість компонентів скоротили з традиційних п’яти до трьох: композиції, презентації та володіння ковзаном. 

Суть в наступному. Правило щодо п’яти компонентів застосовується уже понад 20 років. Як сказав голова техкому з одиночного та парного катання Фабіо Б‘янчетті,  практика засвідчила, що оцінювання компонентів є слабкою частиною суддівства. Це не означає, що судді чогось не розуміють, адже вони постійно беруть участь у відповідних семінарах, але, за словами Фабіо, в тому й справа, що на семінарах всі все роблять правильно, а на змаганнях картина зовсім інша…Десь суддям можна і поспівчувати: в кожному компоненті дуже багато критеріїв і за приблизно дві хвилини, які відводяться для виставлення оцінок, зібрати їх воєдино складно. Для того, щоб суддівство компонентів було якіснішим, і скоротили їх кількість до трьох. Представники спеціальної групи ISU, яка розробляла цю новацію за підтримки трьох техкомів, у своїх роз’ясненнях для делегатів конгресу зазначили, що вони зробили зрозумілішими критерії. Композиція – це оцінка побудови програми, коротше кажучи, роботи хореографа, презентація – спортсмен має показати, як він інтерпретує ідеї програми та доносить їх до глядача, третій компонент – технічне володіння ковзаном. Відтепер правило трьох компонентів буде використовуватися у змаганнях всіх вікових груп. А ось ще одна цікава ремарка. Офіційна оціночна комісія (Official Assessment Commission) розглядатиме оцінювання компонентів лише тоді, коли є підозра у суддівстві на користь «своїх» спортсменів. Тільки тоді, звісно, в разі доведення таких фактів, буде покарання. У решті випадків – ні, тобто суддів «відпустять», щоб вони могли звикнути, щоб не було страху потрапити у «коридор» оцінок. Водночас було вирішено, що це правило діятиме лише упродовж наступного сезону. Згадана група підготувала 10-годинне відео, яке повністю пояснює всю цю систему. Воно буде викладено найближчим часом на офіційному сайті ISU».

Тестування нової системи суддівства

«Була пропозиція, щоб з метою покращення якості суддівства розділити суддів на дві бригади. Одна судить GOE, інша – компоненти. Після тривалих дебатів остаточне рішення вирішили відкласти. Врахували, що це тягне за собою суттєве збільшення бюджету, також незрозуміло, скільки має бути рефері – один чи два, як мають бути розташовані бригади – якщо в один ряд, то 14 суддів це надто багато, тобто питань виникло чимало, а відповіді знайшлися не на всі. Зауважу, що означена ідея вже давно обговорюється і навіть декілька разів тестувалася. Тепер до неї повернулися, але вирішили поки що «взяти до відома» та знову  протестувати систему, щоб визначитися з її реалізацією на наступному конгресі, а може й раніше». 

Повернення до кваліфікаційного раунду на чемпіонатах світу

«До програми чемпіонату світу додали кваліфікаційний раунд. Нічого нового, таке вже було раніше. Нині конгрес ухвалив запровадити кваліфікацію, починаючи з сезону 2024/25. В її межах фігуристи виступатимуть з довільними програмами. При цьому збільшується кількість учасників – до 54 у жіночому та чоловічому одиночному катанні, до 32 – у парному катанні та до 40 – у спортивних танцях на льоду. Низка фігуристів, які показали найкращі результати на попередньому чемпіонаті світу, зможуть увійти до фінальної частини без кваліфікаційного раунду. Загалом до фіналу потраплять 24 фігуристи в жіночому та чоловічому одиночному катанні, 16 спортивних пар та 20 танцювальних дуетів».

Інші рішення

«Технічні спеціалісти віднині зможуть бути і технічними контролерами. Для цього їм необхідно скласти відповідний іспит. Це була пропозиція комітетів зі спортивних танців на льоду та синхронного катання, оскільки у них  не вистачає технічних контролерів. Хоча в одиночному і парному катанні їх достатньо, рішення стосується всіх. Також можна вітати посилення вимог до суддівства в парному катанні: щоб вийти, так би мовити, на вищий рівень суддівства, треба  попрацювати на міжнародних турнірах відповідний термін. Одна з новацій стосується семінарів для суддів, яким необхідно підтвердити свою категорію. Тепер для цього не потрібно нікуди їхати – семінари відбуватимуться онлайн. Ще один цікавий факт. Поставлена крапка у постійних суперечках щодо костюму партнерки в танцях на льоду. Конгрес вирішив скасувати вимогу для фігуристок виходити на лід в костюмі, який обов’язково мав включати спідницю. Це стосується як ритмічного, так і довільного танцю».