Захворювання серцево-судинної системи, депресія, ревматоїдний артрит, синдром дефіциту уваги, захворювання шкіри, проблеми з пам’яттю, дислексія, астма, ожиріння – це далеко неповний список захворювань, які можна вилікувати або попередити за допомогою Омега-3.

Поліненасичені жирні кислоти Омега-3 надзвичайно важливі для здоров’я кожної дитини. Це найважливіші мікроелементи для організму, але сам організм їх не виробляє. Тому Омега-3 повинні обов’язково бути в раціоні харчування малюка з ранніх років. Розглянемо докладніше їх користь для організму й дозування, залежно від віку.

Що таке Омега-3?

Поліненасичені жирні кислоти Омега-3 – це одні з основних жирних кислот, які не виробляються організмом людини. Є три типи даних кислот, серед яких ейкозапентаєнова кислота (ЕПК) і докозагексаєнова кислота (ДГК). Ці дві жирні кислоти, також відомі як поліненасичені жирні кислоти, надзвичайно важливі для нормального росту й метаболізму дитини. Вони у великих кількостях містяться в жирі морських риб – макрелі, тунця – та інших продуктах.

Альфа-ліноленова кислота (АЛК) міститься в рослинних оліях: лляній, конопляній, соєвій і горіховій. Люди, які не їдять рибу, не отримують достатньої кількості ЕПК і ДГК. Однак дані кислоти в обмеженій кількості можуть синтезуватися в організмі з допомогою АЛК.

Систематичне вживання в їжу жирів рослинного та тваринного походження забезпечує необхідну кількість Омега-3 в організмі. Їх нестача може привести до зниження імунітету, захворювань шкіри й багатьох інших дисфункцій та різних запалень. Також Омега-3 важливі для розвитку пізнавальної (когнітивної) й поведінкової сфер дитини.

Як діють Омега-3?

Омега-3 – важлива складова клітинних мембран. Потрапляючи в організм, поліненасичені жирні кислоти накопичуються в клітинах окремих частин тіла.

 • Омега-3 виконують функцію міжклітинного метаболізму.
 • Омега-6 і Омега-3 допомагають створити джерело енергії в організмі та сприяють жировому обміну.

Переваги вітамінів, що містять Омега-3

Наскільки жирні кислоти Омега-3 корисні для дитини? Які проблеми зі здоров’ям вони здатні вирішити? Лікарі одностайні у своїй думці: Омега-3 надзвичайно корисні для дітей. Вони забезпечують здоров’я шкіри, суглобів, серцево-судинної системи, запобігають багатьом захворюванням. Наведемо ще кілька переваг систематичного вживання Омега-3.

 • Дослідження показують, що дані жирні кислоти підвищують рівень «хорошого холестерину» та знижують рівень «поганого».
 • Омега-3 сприяють розвитку когнітивної сфери дитини. Згідно з результатами дослідження, у дітей, які постійно вживають продукти, багаті даними кислотами, краще розвинена зорово-моторна координація, соціальні навички, увага й інтелект.
 • Омега-3 кислоти відіграють важливу роль у зміцненні зору.
 • Омега-3 розвивають навчальні та поведінкові навички дитини. Діти краще навчаються читання, у них краще працює пам’ять.
 • Клінічні дослідження показали, що високий рівень Омега-3 в крові покращує концентрацію уваги.
 • Діти з синдромом дефіциту уваги зазвичай страждають від нестачі Омега-3. При підвищенні рівня Омега-3 в організмі дитина демонструє прогрес у розвитку емоційної сфери та соціалізації.
 • Омега-3 позитивно впливають на роботу пам’яті, оскільки в організмі вони концентруються переважно в області головного мозку.
 • Діти зі світловим дерматозом («алергією на світло», «алергією на сонце») стають менш сприйнятливими до сонячного світла після вживання в їжу добавок, що містять риб’ячий жир. Подібний ефект спостерігається і в деяких людей із псоріазом.

Користь жирних кислот Омега-3 очевидна. Введіть їх у щоденний раціон дитини, щоб поліпшити її загальне самопочуття.

Користь риб’ячого жиру для дітей

Риб’ячий жир отримують з таких видів риби, як тунець, сардина, оселедець, анчоус, лосось, макрель тощо. Для харчових добавок використовують жир, що міститься в черевній порожнині риб. Саме він є джерелом Омега-3.

Щоб отримувати достатню кількість даних кислот, введіть у раціон дитини такі продукти:

 • морську рибу: лосось, тунець, оселедець, палтус, форель;
 • морепродукти;
 • насіння льону;
 • грецькі горіхи;
 • насіння сої;
 • яловичину.

Перш ніж вводити в раціон дитини харчові добавки, що містять Омега-3, проконсультуйтеся з лікарем.

У якій кількості дитині необхідні поліненасичені жирні кислоти?

Низький рівень Омега-3 в організмі робить дитину сприйнятливою до запальних процесів і негативно впливає на розвиток пізнавальної сфери. Надлишок даних кислот впливає на здатність організму боротися зі шкідливими бактеріями. Наводимо оптимальну кількість Омега-3 для дітей різного віку.

Вік
 
Хлопчики
 
Дівчатка
 
0-12 місяців0,5 г / день0,5 г / день
1-3 роки0,7 г / день0,7 г / день
4-8 років0,9 г / день0,9 г / день
9-13 років1,2 г / день1 г / день
14-18 років1,6 г / день1,1 г / день

Перш ніж давати дитині в їжу риб’ячий жир або добавки з високим вмістом Омега-3, переконайтеся, що дитина добре їх засвоює. При надлишку жирних кислот в організмі можливі побічні ефекти у вигляді нудоти, блювоти й навіть кровотечі. У таких випадках потрібно негайно звернутися до лікаря.

Джерело: Розвиток дитини