Батьки, у яких є двоє маленьких дітей з невеликою різницею у віці, добре знають, що це може бути і радісно, і тривожно. У якийсь момент діти можуть здаватися кращими друзями і годинами гратися разом. Але вже через хвилину вони можуть затіяти бійку, тому що обидва хочуть гратися з однією і тією ж іграшкою.

Такі різкі зміни лякають батьків. Проте існують способи успішно виховувати дітей з невеликою різницею у віці.

Що впливає на взаємини між братами і сестрами з невеликою різницею у віці?

Якщо у вас двоє дітей з маленькою різницею у віці, ви, ймовірно, помічали, що вони часто сваряться. Це відбувається тому, що діти часто цікавляться одними і тими ж речами і разом з тим конкурують між собою за увагу батьків.

Суперництво між маленькими дітьми – природний етап у процесі розвитку. Однак на те, як діти ладять один з одним, впливають багато чинників: вік, стать, особливості характерів кожного з дітей, кількість членів сім’ї, старшинство дітей тощо.

Наприклад:

  • чим менша різниця у віці між дітьми, тим більша конкуренція між ними і тим більша ймовірність конфліктів;
  • діти однієї статі, як правило, мають більше спільних інтересів. Тому ймовірність конкуренції між ними більше;
  • середні діти в родині, які зазвичай не отримують таких привілеїв, як старші або молодші, найчастіше відчувають себе більш впевнено і менш схильні до конфліктів;
  • діти, чиї батьки перебувають у розлученні, зазвичай схильні боротися за увагу батьків, з якими вони живуть. Ця тенденція посилюється, якщо вони живуть разом зі зведеними братами або сестрами.

Коли діти стають старшими, зазвичай вони поводяться один з одним більш доброзичливо, і конфліктів між ними стає менше. У маленьких дітей такі конфлікти часто переходять у фізичне протистояння, а діти старшого віку обмежуються суперечками в усній формі.

Конкуренція між дітьми зазвичай досягає свого піку у віці від 10 до 15 років. Однак у деяких випадках суперництво між братами і сестрами може тривати і в зрілому віці.

Як подолати суперництво між дітьми

Конкуренція між дітьми зустрічається досить часто. З точки зору розвитку дітей це цілком нормально. Однак батьки можуть контролювати цей процес. Від ваших дій (або, навпаки, бездіяльності) багато в чому залежить те, як скоро вирішиться ця проблема. Якщо ви виховуєте дітей з невеликою різницею у віці, вам стануть у пригоді такі поради:

  • зрозумійте, що суперництво між дітьми може перерости в реальну проблему. Але ви можете їй запобігти. Переконайтеся, що ви проводите достатньо часу окремо з кожною дитиною. Так вони будуть відчувати себе особливими;
  • постарайтеся не порівнювати дітей між собою. Якщо ви будете це робити, це буде сприяти суперництву між ними. Замість цього визначте сильні сторони кожної дитини та оцініть їх по заслузі;
  • організуйте домашні справи і заняття кожної дитини. У кожного з дітей є свої домашні завдання. Можливо, вони також ходять на секції або гуртки, мають будь-які домашні обов’язки тощо. Ретельно сплануйте всі справи сім’ї;
  • створіть для дітей розпорядок дня. Він особливо важливий для виконання домашніх завдань і сну. Це допоможе дітям більше встигати. Можливо, кожен з них захоче скласти з вами індивідуальний план на день;
  • не втручайтеся в кожну сварку між дітьми. Дозвольте їм вирішувати деякі конфлікти самостійно;
  • встановіть графік поведінки для дітей. Дітям буде цікаво покращувати свою поведінку, якщо ви запропонуєте їм винагороду. Нараховуйте кожній дитині бали за хорошу поведінку і нагороджуйте їх, якщо вони зможуть набрати певну кількість балів.

Найпрекрасніше у вихованні дітей з невеликою різницею у віці – це розуміння того, що вони можуть стати друзями на все життя. Іноді вам може здаватися, що вони постійно сваряться. Але ви здивуєтеся, коли побачите, що вони граються разом багато годин поспіль, як найкращі друзі. Іноді у вас можуть виникати проблеми з дітьми, але пам’ятайте, що в цьому віці ви закладаєте фундамент для їх дружби на все життя.

Джерело: Розвиток дитини