Усі батьки прагнуть, щоб їхні діти були вихованими. Навчити дитину гарних манер – непроста, але необхідна й дуже відповідальна робота.

Гарні манери –  не те ж саме, що й зразкова поведінка (наприклад, якщо дитина не бешкетує в школі й не ображає молодших, це ознака її гарної поведінки). Гарні манери – це правила пристойності, яких потрібно дотримуватися в суспільстві. Навчіть дитину гарних манер – і вони обов’язково стануть їй у нагоді в дорослому житті. Зокрема, потрібно навчити дитину:

1. Говорити «будь ласка», «вибачте» і «дякую»

Це одне з основних правил пристойності, якого насамперед повинна навчитися дитина. Саме ці фрази виокремлюють виховану дитину із загалу. Діти не розуміють важливості названих вище фраз і того, що вони означають повагу до співрозмовника, якщо батьки їм цього не пояснять.

Потрібно також навчити дитину, щоб вона ніколи не поводилася зарозуміло відносно інших людей, а ставилася до них шанобливо й доброзичливо.

«Вибачте» – це звичайнісінька фраза, яка може примирити людей, недоброзичливо налаштованих один до одного. Ніколи не соромтеся визнавати свої помилки й вибачатися, якщо ви неправі. Навчіть цього і свою дитину.

2. Ввічливо вітатися

Завжди вчіть дитину чемно вітатися, коли хтось заходить у кімнату або коли вона бачить іншу людину вперше. Навчіть дитину вітатися першою, навіть якщо співрозмовник не робить цього. Така поведінка є ознакою дружелюбності й поваги до співрозмовника.

3. Чемно розмовляти по телефону

Навчіть дитину, щоб вона не розмовляла надто голосно, коли відповідає на телефонний дзвінок. Спочатку їй потрібно привітатися зі співрозмовником, а потім вислухати його, не перебиваючи, і лише після цього відповісти. Такі правила телефонного етикету.

4. Не перебивати співрозмовника

Діти за своєю природою нетерплячі, однак батькам необхідно навчити їх терпіння. Це передбачає, зокрема, заборону перебивати співрозмовника під час розмови. Поясніть дитині, що перешкоджати людині закінчити її думку – неввічливо й грубо. Якщо дитина робить це автоматично, скажіть їй: «Будь ласка, не перебивай. Дай мені договорити».

5. Чемно відповідати на питання

Коли до вас у гості приходять дорослі, вони зазвичай намагаються поговорити з дитиною, ставлять їй запитання. Навчіть дитину ввічливо на них відповідати.

Іноді буває так, що дитина не звертає уваги на дорослих і не відповідає на їхні запитання. Це не досить чемно. Навіть якщо ваша дитина сором’язлива, навчіть її у відповідь на запитання гостей посміхнутися й дати коротку відповідь.

6. Правильно поводитися за столом

Сімейні вечері можуть стати чудовою нагодою, щоб навчити дитину правил етикету за столом. Найперше навчіть дитину накривати на стіл.

Кожна сім’я має свої традиції початку сімейної вечері. Однак, у будь-якому разі не варто в цей час користуватися мобільними телефонами або іншими електронними пристроями. Використовуйте цей час для спілкування з родиною.

Також навчіть дитину таких правил:

  • перед їжею завжди необхідно мити руки;
  • не можна розмовляти під час їжі й жувати з відкритим ротом;
  • якщо дитина хоче, щоб їй передали щось з іншого краю столу, потрібно сказати, наприклад: «Передайте мені, будь ласка, сіль». Встаючи з-за столу, треба сказати: «Дякую»;
  • якщо дитина за столом хоче чхнути, слід відвернутися вбік і прикрити рот і ніс хустинкою. Якщо хустинки немає, потрібно прикрити рот і ніс рукою, а потім вимити руки;
  • якщо дитина впустила шматок їжі на підлогу, не треба його піднімати;
  • якщо дитина поїла й хоче вийти з-за столу, вона має запитати дозволу батьків, потім прибрати за собою столові прибори й тільки після цього вийти;
  • не сваріть дитину за столом, не використовуйте фраз на кшталт: «Я ж тобі казала!». Просто підкажіть дитині, як їй потрібно вчинити – і сімейна вечеря відбудеться в спокійній атмосфері.

Потрібно навчити дитину правил етикету за столом ще до того, як ви почнете вечеряти разом із родиною в кафе або ресторанах або до того, як дитина почне ходити до друзів на дні народження. Якщо дитина вміє поводитися зі столовими приборами, серветками і вміє вести себе за столом, це позбавить і її, і вас багатьох незручних ситуацій.

7. Правильно поводитися в кінотеатрі або на концертах

Похід із дитиною в кіно – слушна нагода навчити її правил поведінки в громадських місцях.

До виходу з дому дитина мусить прийняти душ і перекусити. Під час сеансу дитина повинна сидіти тихо, а якщо хоче щось вам сказати, їй варто зробити це пошепки.

Після цього можна брати дитину в театр і на концерти. Поясніть їй, що вона повинна спокійно дивитися концерт або п’єсу. Розкажіть, що таке антракт і в чому полягає праця білетера. Також поясніть, що під час концерту неприпустимо жувати гумку, користуватися мобільним телефоном або гойдати ногами під сидінням.

8. Не використовувати в мовленні лайливих слів

Тут діє дуже проста закономірність: якщо в присутності дітей ви час від часу використовуєте в мовленні лайливі слова, діти, швидше за все, теж почнуть їх використовувати. Проблема в тому, що вони роблять це в найбільш невідповідних ситуаціях. Тому найкращий спосіб запобігти цьому – бути уважними до свого мовлення.

Іноді діти просто не розуміють значення лайливих слів, і батькам досить звичайного пояснення (від цього дитина може бути шокована).

9. Правильно використовувати електронні пристрої

Це особливо складно, тому що батьки часто подають своїм дітям поганий приклад. Однак ви можете змінити свої звички й таким чином вплинути на дитину. Очевидно, є певні ситуації й місця, у яких використовувати електронні пристрої неприпустимо (наприклад, під час прийому їжі, у кінотеатрі, на концертах, весіллях, у церкві, у школі тощо). І, зрозуміло, не варто користуватися телефоном, коли ви за кермом, тому що це небезпечно.

Навчити дитину гарних манер іноді буває непросто. Це потребуватиме багато вашого часу й терпіння. Але якщо дитина засвоїть правила гарного поводження з раннього віку, це значно полегшить їй життя в майбутньому.

Джерело: Розвиток дитини