“Чвар не було. Просто раз – і немає людини на ковзанці”.

“СЕ” поговорив з російською фігуристкою Поліною Шубодеровою , колись однієї з найперспективніших юніорок групи Тутберідзе , яка в майбутньому сезоні буде представляти іншу країну.

Поліна Шубодерова
Народилася 20 червня 2002 в Пермі.
Почала займатися фігурним катанням в ЦСП (Перм). У 2016 році перейшла в “Самбо-70”, відділення “Кришталевий”, де два сезони працювала в групі Етері Тутберідзе. Однак після сезону-2017/18 залишила гурт і перейшла в “Москвич” до Вікторії Буцаевой. Через травми і зміни спортивного громадянства на ізраїльське пропускала змагання протягом двох останніх років. Останній офіційний старт – Кубок Москви 2017 року, на якому з результатом 151,35 бала поступилася тільки Олені Косторной.
З літа 2018 року наставником фігуристки є Микола Морозов .

Перспективних талановитих дівчат в російському одиночному катанні в даний момент не злічити, рахунок йде на десятки. Однак мало хто добираються до вершин дорослих і юніорських чемпіонатів світу та Європи. Безумовний флагман жіночого катання – група Етері Тутберідзе, яка займається в Москві на ковзанці “Кришталевий”. Попадання в неї вже означає визнання великого потенціалу. Однак далі відбувається жорстокий відбір, в якому багато нюансів, і не тільки спортивних, а й ментальних, психологічних і багатьох інших.

Що відбувається всередині групи, в чому секрет успіху знають далеко не всі. І це, напевно, добре. Але Тутберідзе не тільки поставила на потік вирощування чемпіонок. Багато, в тому числі і чемпіонки, від неї йдуть. Ціна перемоги – тема філософська, але краще говорити про це з безпосередніми учасниками подій. Правда, далеко не всі екс-учні Етері Георгіївни згодні що-небудь розповісти, і у кожного свої причини. Зрозуміло, вони мають право залишити все при собі.

“СЕ” Погоріла з Поліною Шубодеровой – в 14 років вона була однією з найперспективніших юніорок в групі Тутберідзе, проте потім травми і в якійсь мірі взаємини з тренером не дали Поліні піти по одній доріжці з Аліною Загитова і Євгенією Медведєвої . Зараз вона збирається почати все знову, і з такою базою це не виглядає чимось неймовірним.

У групі Тутберідзе виходиш і стрибаєш навіть зі зламаними пальцями

– Як ви опинилися в групі Етері Тутберідзе? Туди ж дуже складно потрапити.

– Я приїхала з Пермі до тренера Ганні Царьової . Приїхала до неї в 11 років з подвійними стрибками, при тому, що зараз все в такому віці стрибають всі потрійні, включаючи аксель. Відкаталися у неї два роки, все вивчила і перейшла потім до Етері Георгіївні. Анна Володимирівна спокійно поставилася до цього, з розумінням.

– Але ви ж не могли просто прийти в “Кришталевий” і сказати – беріть мене.

– Етері Георгіївна мене знала, бачила на змаганнях. Коли ми попросилися, вона сказала: “Так, я її знаю. Там є над чим працювати, але я її беру”. Вона поставила термін в три місяці, якщо буде результат – я залишаюся, і ми йдемо далі.

– Щось на зразок випробувального терміну?

– Не те щоб. Нам самим потрібно було зрозуміти, чи є сенс в таких тренуваннях, коли ти цілий день на ковзанці. Не було б ефекту – довелося б робити висновки, переходити до іншого тренера або закінчувати взагалі. Але все було нормально, навіть добре. За три місяці я вивчила всі каскади 3 + 3, почала вчити з руками, тоді це тільки входило в моду. Вона сказала – добре, поїдемо на збори.

– Ви самі зрозуміли, в чому секрет Тутберідзе? В цілому дні на ковзанці?

– Так, навіть коли я в Америку приїхала, все тренери до мене підходили, записували – як вона це робить, як ти так стрибала? Але я ж не могла розповісти все, ну як так? Просто день у день з ранку до вечора ти робиш одне й те саме. Немає поняття “втомився, не можу”. Якщо ти втомився або у тебе травма – ти все одно виходиш і робиш. Навіть якщо у тебе зламані два пальці на нозі – просто виходиш і робиш по сто разів на день одне і те ж. За двісті, якщо знадобиться.

– З зламаними пальцями?

– Коли я тільки перейшла, у мене була травма. Я не знала, яка, нікому не говорила. Мені було дуже боляче, але нічого не клеїла. Навіть не могла кросовку надіти, пальці були сині. Але я все одно виходила, стрибала, і … саме зажило. Про якісь травмах в групі Етері Георгіївни кажуть, якщо щось серйозне, а ось ці дрібні – з ними просто тренуються. Хоча в Америці тебе б уже давно в лікарню відвезли і дали місяць відпочинку.

– Кажуть, що і до ваги жорсткі вимоги. Як тримають його? Особлива дієта?

– Ні. Просто зважування кожен день, ти не маєш права його пропустити, як і тренування. В один і той же час, крім свого вихідного. Твоя вага може відхилятися максимум на 200 грамів. І так протягом року, щоб мати стабільні стрибки. Все це разом дає результат. Якби так не стежив – навряд чи б помічав. А тут зайві 100 грамів навіть на обертанні позначаються.

Так ніхто ніде не стежить. Навіть за зовнішнім виглядом. За одягом, щоб ти була нафарбована. Багатьом тренерам важливо, щоб ти просто працював на льоду, неважливо, в чому ти прийдеш. Тут важливо все, кожна деталь. Не кожен може тримати цю планку на протязі двох – трьох років. Тому, напевно, люди і йдуть.

– Серед тих, що пішли були і ви.

– Вона дуже строгий тренер. Її влаштовувало те, як я прогресувала. Але потім … На зборах в Новогорську мене наздогнала чергова травма, боліла п’ята. Я все одно каталася, стрибала. Не могла вийти з катка, потримати лід. З кожним днем ​​було важче говорити з Етері Георгіївною, їй стало нецікаво зі мною працювати, чи що. Після відновлення я прийшла, але вона відправила мене в молодшу групу зі словами: “Подивимося на тебе, вирішуй сама, куди ти підеш, але в принципі ти можеш закінчувати”. Щоб домогтися її уваги, мені потрібно було фактично півроку. У мене опустилися руки, звичайно.

У молодшій групі були не маленькі, а ті, хто їй просто не цікавий. У тому числі дорослі. Для мене це була катастрофа. На тренування цієї групи вона могла і не ходити. Після ідеальних прокатів могла сказати щось типу: “Ну в принципі можна тобі покататися ще”. А коли я щось зривала, то це взагалі був кінець.

– Вона тиснула психологічно?

– Не те щоб давила. Вона говорила реальні речі, але говорила це так, що ти був в ступорі і не хотілося нічого робити.

– І для участі в змаганнях вам теж потрібно було домогтися її прихильності?

– Вона знімала мене з змагань. Тобто були навіть такі ситуації, що перед одним змаганням мені і одному спортсмену було оголошено: зараз у вас прокат, і я вирішу, їдете ви чи ні. Я відкатала все, вона сказала – ні. Мовляв, ну куди тобі їхати – останнє місце займати? Просто для неї останнє місце – це навіть п’яте. Або ти в лідерах, або ти ніде.

– На чемпіонат Росії ви ж могли поїхати?

– Якби виступала. А я ж не відбиралася, пропускала змагання. Звичайно, я тренувалася сама, але три місяці пропустила. Потім зрозуміла, що так більше не хочу. І далі треба було вирішувати – або забирати документи, або повертатися на каток, надолужувати. Я подзвонила Етері Георгіївні, вона сказала: “Іди на каток, відновлює, починай распригіваться”. Я прийшла, бо вона мені дозволила, почала розкочування, і вона сказала: “Я вважаю, тобі треба закінчувати”. В той момент я її взагалі не могла зрозуміти.

– Ви зірвали якийсь стрибок? Після чого це сталося?

– Я просто вийшла на лід і почала розкочуватися. Вона сиділа за бортиком, потім покликала мене і сказала: “Ти ж бачиш, які у нас діти, що вони стрибають, як вони все роблять. Ти можеш їхати на збори, але чи треба це тобі?” Щось на кшталт – будеш перебувати в групі, і все. Без шансів на зростання. І я взагалі перестала. Я не бачила сенсу далі виступати. Я хотіла тренуватися тільки у неї, бачила тільки її як тренера.

І потім ми вже поїхали до Віктора Миколайовича Кудрявцеву розповісти, що я закінчую. Тому що це він був ініціатором того, що я в 11 років переїхала в Москву, він побачив, ну, мій талант. І він сказав: “Якщо ви мене поважаєте, то Поліна повинна продовжити”.

– Ви зрозуміли, чому так все закінчилося?

– Мені не було зрозуміло, що вона має на увазі, не було чіткої лінії. То вона постійно говорила, що треба закінчувати, то після хороших тренувань не говорила нічого. Можливо, це було щоб мене позлити. Вона так робить, та й інші тренери. Але на мене це не працювало. Я сприймаю все прямо. Звичайно, я якийсь час шкодувала, що, може бути, я щось сприймала по-своєму, неправильно. Але зараз я рада, що все так вийшло, що я не залишилася тоді. Все, що не робиться, все на краще.

– Ви ж займалися в одній групі з Євгенією Медведєвої і Поліною Цурской , які теж незабаром пішли. Чи помічали проблеми у відносинах у Євгенії та Етері Георгіївни?

– В олімпійський сезон я вже була не в основній групі, не бачила. Але тоді у Жені ж була травма, і Аліна стала лідером. Напевно, це теж вплинуло. Хоча чесно – я так і думала, що вона піде рано чи пізно. Все одно цей момент настає. У Етері Георгіївни неможливо кататися весь час.

– А Поліна?

– Ми з нею покинули групу практично в один час. Знаєте, я не бачила у неї ніяких проблем з Етері Георгіївною. Якісь внутрішні речі я знала, але це робочі моменти. В “Кришталевому” взагалі не було ніяких скандалів, публічних сварок перед усіма, просто раз – і немає цієї людини в роздягальні. Вчора він катався, а сьогодні його немає. І ти дізнаєшся, що Поліна пішла. І так само було з усіма – Сергієм, Адьяном ( Вороновим і Піткеевим . – Прим. “СЕ”) та іншими.

– Як ви контактували всередині групи? Можна сказати, що це була сім’я?

– Я спілкувалася з усіма. Не можу сказати, що ми були прямо такими дружними, але ніхто нікого не ненавидів. Є ті, з ким я спілкуюся і зараз – та ж Поліна, Даша Паненкова , Аня Щербакова . У хлопчиків була своя компанія, у дівчаток швидше такого усталеного колективу не було.

– У вас є розуміння, чому у Тутберідзе не виходить виводити на топ-рівень чоловіків?

– Мені здається, для чоловічого одиночного катання вона занадто жорстка. Це виключно моя думка, нікому не нав’язую. Але хлопцям треба давати іноді спуск, кожен день тренувати четверні – це важко. І коли перед тобою купа маленьких дівчаток, які поспіль заходять на десятки четверні і роблять, це тисне. Може, хлопчикам навіть соромно.

– Тутберідзе частіше спілкується з батьками або з фігуристом?

– Вона все безпосередньо говорить спортсмену. Все що думає, в особа, яка не переварюючи. Неважливо, тобі 12 років або 16. З батьками розмовляє рідко, якщо потрібно.

– Але хоча б поза ковзанки вона інша? У вас взагалі були загальні тусовки, походи в кафе?

– Коли у Діани ( Девіс, дочка Тутберідзе. – Прим. “СЕ”) був день народження, ми ходили в кафе навпроти катка. І там зазвичай були всі тренера, торт, всі хлопці з групи. Я була пару раз на таких святах. І один раз після сезону збиралися разом. Але Етері Георгіївна жорстка і в житті, просто така людина.

Насправді, якби я не пішла до неї в групу, я б не добилася того, що у мене є. Все в голові змінилося, ставлення до роботи, як треба тренуватися. Я вдячна їй за це. З іншими я б цього не добилася.

– Тобто плюсів все ж більше, ніж мінусів?

– Більше плюсів, звичайно. Досвід, який я там отримала, є неоціненним. Багато хто мріє поїхати до неї, відчути цю атмосферу нескінченної роботи. А я два роки там була. Так, не вийшло, але це і моя вина. Навіть так – це і є моя вина. Але я не шкодую, що я себе так повела. У будь-якому випадку я зрозуміла, чого варті такі результати. І якщо зараз почати відпрацьовувати одне і те ж в один час – то все можливо, я можу робити це і сама. Моя мета – чемпіонати Європи, світу. І я хочу поїхати на наступну Олімпіаду не як учасник, пофоткаться в місті, а як претендент на щось серйозне.

– Але в жіночому катанні зараз дика конкуренція.

– Вона серйозна, але якщо взяти топ-10, то можна боротися. Четверні роблять одиниці. Зараз я виходжу на інший рівень і буду виступати на міжнародних змаганнях. Залишилося почати все це показувати.

Джерело: sport-express.ru