Яке почуття викликає у вас падіння підлітка з чого б то не було? Можливо, ви здригаєтесь або навіть відчуваєте фізичний біль. Материнський інстинкт спонукає вас захистити дитину, підняти її й відвести в безпечне місце. Але правда полягає в тому, що іноді підліткам просто необхідно піддаватись ризику, падати й відчувати інші подібні небезпеки для того, щоб успішно розвиватись. І ось чому.

Підлітковий період – це час неймовірного фізичного, інтелектуального й емоційного розвитку. Однак мало хто знає, наскільки не синхронізовані між собою «ривки», якими він відбувається, і наскільки істотно такий дисбаланс впливає на потреби підлітків, відповідальність за задоволення яких лежить безпосередньо на дорослих людях.

Ось деякі з біологічно обумовлених змін, які відбуваються на початку періоду статевого дозрівання.

  • Підвищена схильність до ризику, як правило, викликається бажанням «залишити гніздо» й досліджувати величезний світ. (Це властиво не тільки людині, а й більшості ссавців.)
  • Підвищена емоційність. Коли дослідники вивчали, як батьки й діти передпідліткового віку обговорюють конфліктні ситуації, вони виявили, що більшість дітей були розгнівані. Однак діти передпідліткового віку, в яких уже почався період статевого дозрівання, як правило, гнівались набагато сильніше, ніж діти, в яких цей період ще не почався.
  • Перебільшене емоційне ставлення до соціального статусу. Це поширене явище при формуванні репродуктивної системи. Підлітки схильні жертвувати безпекою заради статусу, приймаючи ризики, які надають їм більш вигідне соціальне становище у групі однолітків.

Пубертатний період активізує процеси в головному мозку, пов’язані з певними прагненнями, мотиваціями й емоціями. Такі спонукання й емоції наявні й раніше, але підлітковий період посилює їх, а в деяких дітей досить різко.

На жаль, хоча підлітки починають реагувати сильніше емоційно, розвиток ділянок мозку, які відповідають за раціональне мислення й допомагають контролювати сильні емоції, тимчасово відстає. Для їх повного розвитку може знадобитися ще кілька років, а це означає, що підлітки потребують допомоги при контролі над своїми загостреними емоціями й мотивами прийняття необґрунтованих ризиків.

Сон – це простий приклад того, як діти потребують допомоги при управлінні незначними біологічними змінами, які можуть мати серйозний вплив на їхнє майбутнє благополуччя.

У період статевого дозрівання дуже часто відбуваються тонкі зміни у структурі сну: багато підлітків відчувають велике бажання лягати спати пізніше й люблять довше спати вранці. Але ця невелика біологічна зміна не настільки істотна, щоби змінити режим сну. Підлітки, чиї батьки наполягають на дотриманні режиму, без проблем засинають о 21:30 і прокидаються о 6:45 ранку.

Проте навколишнє оточення може привести до різких змін у режимі сну дітей. Зароджується заклопотаність із приводу власного соціального статусу, яка примушує їх лягати спати дуже пізно, проводячи час у листуванні із друзями, за переглядом відеороликів і навіть за виконанням домашньої роботи. Багато дітей у цьому віці не сплять допізна, незважаючи на втому.

Батьки часто вважають, що їхні уже самостійні підлітки можуть самі впоратися із графіком сну. Але, як правило, це не так. Переважна більшість підлітків не володіють у достатній мірі розвиненим когнітивним управлінням, необхідним для того, щоби протистояти спокусам, – наприклад, написати повідомлення коханій дівчині, – вимкнути комп’ютер і піти спати.

Тому підліткам поряд з отриманням більшої автономії необхідна структура. Це трохи важко для розуміння, але значною мірою схоже на надання маленьким дітям обмежених варіантів вибору (наприклад, «Як перекус ти можеш з’їсти яблуко або морквину»). Просто структура й варіанти вибору, які ми надаємо нашим дітям, повинні відображати їхні прагнення й мотивацію на даному етапі розвитку. При цьому їм потрібен елемент небезпеки.

Саме тому важливо давати дітям можливості падати. Підлітки прагнуть до ризику. Хоча ми, батьки, як правило, хочемо захистити дітей від ризиків, краще вкладати нашу енергію в те, щоби спрямовувати їх у сторону здорових ризиків. Ми можемо так вибудувати та структурувати їх навколишнє середовище, що в дітей з’явиться безліч можливостей для невдач, падінь, які суттєво не зашкодять їм.

Це називається наданням ретельно продуманих можливостей для невдач і помилок. Підлітки схильні ухилятись від прийняття позитивних ризиків, які можуть примусити їх виглядати в очах однолітків не такими крутими, але, незважаючи на сильний страх, вони кидаються на ризики, які допомагають їм отримати певний соціальний статус.

Коли дорослі люди свідомо структурують шкільну культуру й оточення так, що статусу й поваги досягають ті діти, які приймають ризики, – ризики, ретельно продумані дорослими людьми за лаштунками, – підлітки успішні.

З іншого боку, якщо ми не докладаємо зусиль для того, щоб ліквідувати розрив між зростаючим прагненням молодих людей ризикувати та їхньою усе ще незрілою системою самоконтролю, наслідки можуть бути невтішними.

Подібно до того, як діти, які не одержують достатньої кількості сну, піддаються більшому ризику переживання депресії, тривог та інших негативних емоційних станів, діти, які не мають можливості приймати позитивні ризики, – наприклад, пробити вирішальний пенальті у відповідальній грі або виступити в рок-групі перед своїми однолітками, – часто приймають негативні ризики. І ці негативні ризики доводять підлітків до лікарні, неприємностей із законом або ще чогось гіршого. Підліткам властиво робити дурниці.

Іноді цим дітям у період зростання потрібна можливість стрибнути, незважаючи на велику ймовірність падіння. Підліткам потрібні дорослі люди, які можуть створити ці ретельно продумані можливості для помилок, досить сміливі дорослі, щоб дозволити дітям терпіти невдачі й навчитися самостійно підніматись після падінь.

Джерело: Розвиток дитини