Через тиждень у чеській Остраві стартує чемпіонат Європи з фігурного катання, у якому візьмуть участь українські спортсмени. На жаль, незадовго до від`їзду нашої збірної на змагання, стало відомо, що її склад зазнав змін: з числа учасників вибула спортивна пара Рената Оганесян/Марк Бардей. Таким чином, Україна знову, як і на останніх попередніх європейських форумах, не буде представленою у парному катанні.

Про причини такого рішення, готовність решти українських фігуристів до цих важливих стартів, а також про ймовірний розвиток подій на льоду Острави та сюрпризи, яких можна очікувати, нашому сайту розповіла генеральний секретар Української федерації фігурного катання на ковзанах(УФФК) Анастасія Макарова.

– Дуже прикро, що втрачено представництво України на ЧЄ у парному катанні. Що сталося, адже Оганесян/Бардей уже були заявлені?

– Обставини, за яких склалася така невтішна ситуація, пов`язані зі станом здоров`я партнерші. У Ренати виявлено деякі проблеми – на щастя, некритичні, у серцево-судинній системі.Тому лікарі рекомендували дообстежитися, а вже потім приймати рішення щодо участі у змаганнях. За таких умов тренер фігуристів Лілія Батутіна вирішила відмовитися від виступів своїх учнів на чемпіонаті Європи. Щодо решти стартів, у яких мав брати участь цей спортивний дует, то час покаже…Сподіваємося, що спортсменка подолає свої проблеми і до юніорського чемпіонату світу пара буде «у строю». Важливо також, щоб Рената та Марк виступили у турнірі «Баваріа опен» у лютому в Оберсдорфі, який надає можливість набрати техмінімум, необхідний для участі у чемпіонаті світу в Хельсінкі. Але, повторю, ці питання має вирішувати тренер.

– Анастасіє Олегівно, поділіться, будь ласка, своїм баченням та прогнозом змагальних перипетій на ЧЄ у парному катанні.

– Фігурне катання, у тому числі й парне, цікаве ще й тим, що не піддається жодним прогнозам…Звісно, якщо у списку учасників – бронзові призери ЧС-2016 Альона Савченко/Бруно Массо з Німеччини, росіяни Ксенія Столбова/Федір Климов та Євгенія Тарасова/Володимир Морозов, то увагу варто сфокусувати саме на них. З великою долею вірогідності ця трійця спортивних дуетів й розіграє нагороди ЧЄ, а от у якому порядку вони можуть розташуватися на п`єдесталі, сказати важко. Водночас я б не виключала й певних несподіванок: та ж німецька пара нерідко демонструвала таку непередбачуваність, що щось спрогнозувати безпосередньо до їх виступу в Остраві неможливо. Абсолютно зрозуміло тут лише одне: спортсмени такого рівня сприймають нинішній чемпіонат Європи через призму майбутніх Олімпійських ігор. Така вже доля практично всіх змагань у передолімпійський рік – кожне з них, крім свого основного призначення, відіграє роль підготовчого етапу, своєрідного кроку до більшої мети.

У наступній групі, що йде відразу за лідерами, я бачу третю російську пару – Наталя Забіяко/Олександр Енберт та італійську – Ніколь Делла Моніка/Маттео Гуарізе, до них можуть приєднатися співвітчизники останніх – Валентина Маркеї/Ондржей Готарек.

Мені цікаво буде поспостерігати за виступом ізраїльської пари Аріна Чернявська/Євген Краснопольський. Також цікаво, як себе покажуть «господарі» змагань, чинні чемпіони світу серед юніорів чехи Анна Душкова/Мартін Бідар, тим паче, що для них це перший у їхній кар’єрі «дорослий» чемпіонат Європи

– Як, на Вашу думку, може скластися ситуація у жіночому одиночному катанні? Чи така вже й непереможна росіянка Євгенія Мєдвєдєва, як її подають зараз у низці ЗМІ?

– Немає сумніву у тому, що Мєдвєдєва наразі є лідером у європейському одиночному катанні серед жінок. Однак щодо її так званої непереможності я би сказала так: нещодавно те ж саме говорили про Юдзуру Ханю. І що? Насправді виявилося, що його цілком можна перемагати…Це – спорт, і я би утримувалася від таких характеристик.

Гадаю, російські фігуристки, як і на минулорічному чемпіонаті Європи у Братіславі, домінуватимуть у цій дисципліні. Як на мене, то найцікавішою серед них є Анна Погорєлая. Її виступи у цьому сезоні, та ще й у постановці Миколи Морозова, свідчать про чималий потенціал цієї фігуристки. І вона його ще розкриє.

– Чи здатна втрутитися у боротьбу за медалі титулована італійка Кароліна Костнер, яка нещодавно повернулася на лід після дискваліфікації?

– На змаганнях «Золотий Пірует», який проходив у хорватському Загребі в грудні 2016 року Костнер ще не була достатньо готова в технічному аспекті програми, вочевидь, давалася взнаки тривала перерва. Але, враховуючи те, що до її тренерського, на мій погляд, дуже сильного колективу, підключився ще й Олексій Мішин, а також бійцівські якості самої спортсменки, вона може змусити росіянок понервувати. У будь-якому разі, я бачу її серед претенденток на нагороди.

– У нашої Анни Хниченкової інші суперники… Хто вони?

– Немає сенсу називати прізвища, оскільки це досить велика група. Передбачаю, що фігуристки йтимуть дуже щільно, тому від учениці В`ячеслава Ткаченка вимагається одне – чистий прокат, достойна демонстрація того, що вона вміє.

Якщо виходити з можливостей конкуренток Анни, після короткої програми різниця у балах між ними буде невелика і все вирішуватиме довільна. Незважаючи на проблеми, які, на жаль час від часу переслідують Хниченкову, наша спортсменка підійшла до європейського чемпіонату у хорошій формі і я вірю, що вона впорається з усіма викликами.

– Вочевидь, такі самі завдання в учня київського тренера Дмитра Шкідченка – Івана Павлова, котрий виступає у турнірі чоловіків?

– Так, завданням-максимум для усіх наших фігуристів є якісний прокат програм з чистим виконанням усіх елементів, хорошими компонентами. Вони мають добре зарекомендувати себе перед суддями, розкрити свій потенціал, а він, повірте, немалий, у тому числі й у Івана. Це особливо важливо перед чемпіонатом світу, де точитиметься боротьба за ліцензії на Олімпійські ігри-2018.

Я, напевне, випереджу ваше запитання про те, чи покаже Іван Павлов в Остраві стрибок у чотири оберти. Ні, не покаже. Це було б передчасно і не пішло б, як то кажуть, на користь справі. На тренуваннях фігурист його виконує досить якісно. Але фахівці знають, що цей елемент не можна «з ходу» включити до виступу, його потрібно добре відпрацювати у контексті програми. У даний час якраз триває такий процес. Можливо, Іван спробує стрибнути квад на Універсіаді, яка відбудеться за півтора місяці до чемпіонату світу, на інших стартах…Зараз для нього головне – добре виступити на льоду Острави.

– Про суперництво за золоті медалі ЧЄ у чоловічому одиночному катанні навряд чи можна говорити: схоже, що Хав`єр Фернандес знову змагатиметься сам з собою….

– Гадаю, що так.Проте треба враховувати, що не завжди відсутність конкуренції є сприятливою для фігуристів. Для багатьох з них прагнення обіграти суперника є одним з важливих факторів, які й приводять їх на п`єдестал. Це – психологія, і свій «злий жарт» вона може зіграти навіть зі спортсменом такого рівня як Фернандес.Відтак тут також криється можливість сюрпризів….

Зате у стані претендентів на срібні та бронзові нагороди можна очікувати цікавої інтриги. На мій погляд, приблизно в однаковій мірі можуть сподіватися на нагороди відразу декілька фігуристів, передусім, чех Міхал Бржезіна, француз Шафік Бессенге, італієць Іван Рігіні, росіяни Михайло Коляда та Максим Ковтун, представники Ізраїлю Даніель Самохін та Олексій Биченко… 

– Наскільки високими є шанси на остравському льоду нашого танцювального дуету Олександра Назарова/Максим Нікітін?

– Назарова та Нікітін з кожним роком демонструють помітний прогрес і цілком виправдовують схвальні відгуки, які отримують від багатьох фахівців. Фігуристи, як відомо, зараз тренуються у США у Ігоря Шпільбанда, вони «везуть» на чемпіонат Європи цікаві програми, тому є підстави сподіватися на позитивний результат. Зрештою, у тому сегменті, де вони змагатимуться, Саша та Максим виглядають цілком конкурентноздатними. До цієї групи, звісно, умовної, я би віднесла дуети, які перебувають приблизно на одному рівні з нашими фігуристами. Це словаки Лючія Мислівечкова/Лукаш Цоллі, датчани Лоуренс Фурньєі/Ніколай Соренсен, німці Каріна Лоренц/Панагіотіс Політцвакіс, чехи Кортні Мансур/Міхал Ческа, представники Туреччини Аліса Агафонова/Альпер Учар, поляки Наталія Калішек/Максим Сподирєв, французи Марі Лауріаулт/Роман Ле Гак та іспанці Сара Ортадо/Кирил Халявін.

Думаю, що різниця в оцінках цих пар становитиме не більше двох-трьох балів. Так що боротьба буде цікавою.

Ну, а лідируюча група у спортивних танцях на льоду прогнозована…Габріелі Пападакіс/Гійому Сізерону намагатимуться кинути виклик і росіяни Катерина Боброва/Дмитро Соловйов, і італійці Анна Каппелліні/Лука Ланотте…Побачимо, що з цього вийде, але вочевидь інтрига триватиме до останньої хвилини!

– І насамкінець. Як ви розцінюєте той факт, що в Остраві буде застосовано так зване відкрите суддівство?

– Так, влітку 2016 року Конгрес ISU прийняв рішення про відміну анонімного суддівства і на цьогорічному ЧЄ вперше після 15-річної перерви арбітри знову відкриють свої оцінки. 

На Конгресі відзначалося, що повернення до системи відкритих оцінок диктується ситуацією у сучасному фігурному катанні, до того ж глядач має знати, хто і які оцінки поставив. Звісно, публіці це цікаво, але за останні роки система оцінок стала настільки математично складною, що тепер перед ISU постало завдання віднайти доступні засоби доведення до глядача складних нюансів суддівських дій. Наразі розглядаються різні варіанти, але остаточного механізму ще не знайдено. 

Водночас на чемпіонаті Європи в Остраві судді відкриватимуть свої оцінки і це ще більше підвищує градус інтересу до цих змагань.

Людмила Власюк.