Є безліч стереотипів щодо виховання дитини. Молоді батьки постійно чують їх від друзів, своїх батьків, по телебаченню тощо. Можливо, сто років тому вони й мали щось спільне з реальністю, але зараз вони остаточно застаріли. Розглянемо докладніше деякі з них, щоб ви могли відрізнити факти від вигадок й не хвилюватися про помилкові постулати у вихованні й догляді дитини.

Міф 1. Якщо брати дитину на руки щоразу, коли вона плаче, ви її розбалуєте

Правда. Ви не можете розбалувати новонародженого. Якщо дитина заспокоюється, коли ви берете її на руки – це потрібно робити. Крім того, малюкові необхідна впевненість у тому, що батьки поруч й завжди прийдуть на допомогу. Перші півроку життя основним його завданням є розвиток упевненості в тому, що навколишній світ подбає про нього. Якщо він плаче і ніхто не бере його на руки, він не довіряє світу. Коли дитині виповниться 6 місяців, їй потрібно буде засвоїти, що вона здатна вижити без сторонньої допомоги – хоча б кілька хвилин. Тому потрібно на деякий час залишати її одну. Не хвилюйтеся: хоча дитина може при цьому кричати, вона знає, що ви поруч.

Міф 2. Вживання цукру призводить до гіперактивності дитини

Правда. Ваша дитина може любити солодощі та при цьому бути невгамовною. І хоча ви пов’язуєте ці факти один з одним, взаємозв’язок між вживанням цукру та активністю дітей науково не встановлений.

Будь-який продукт харчування, що підвищує рівень цукру в крові (наприклад, помідори або льодяники), призводить до виділення адреналіну, який, у свою чергу, викликає приплив енергії. Клітковина пом’якшує цей ефект, і дитина залишається спокійною.

Але більшість солодощів не містить клітковини, і тому дитина стає гіперактивною. Як бачимо, цукор не є цьому прямою причиною. Тому, якщо малюк занадто енергійний, введіть у його раціон продукти, багаті клітковиною (наприклад, яблука), і можете не обмежувати його у вживанні цукру.

Міф 3. Поведінка дитини у дворічному віці жахлива

Правда. Дворічний вік, а точніше, період між 18 і 30 місяцями здається жахливим тільки тим, хто до цього не готовий. Малюк у цьому віці упертий, любить сперечатися, часто впадає в істерики. Природно, батькам буває важко впоратися з такою поведінкою. Але якщо ви зможете розглядати позитивні сторони даного віку й навчитеся справлятися з поведінкою дитини, і ви, і вона зможете з користю пройти цей етап розвитку.

У даному віці дитина починає прагнути до самостійності й незалежності. Якщо ви хочете, щоб вона усвідомила своє «я», дозвольте їй проявити самостійність. Щоб ви могли впоратися з дитиною в цей період, установіть їй чіткі межі, давайте вибір («Яку піжаму ти сьогодні хочеш вдягнути – червону чи синю?»).

По можливості уникайте ситуацій, коли вам доводиться пригнічувати бунт дитини. Наприклад, якщо вона не любить ходити з вами до крамниці, влаштовує через це істерики, заплануйте відвідування магазину на день, коли чоловік буде вдома та зможе доглянути за дитиною.

Міф 4. Не можна говорити дитині: «Я твоя мати, і ти повинен робити так, як я тобі кажу!»

Правда. Ця фраза – поширений спосіб закінчити суперечку дитини. Але потрібно аргументовано пояснювати малюкові, чому він повинен діяти певним чином. Наприклад, якщо він не хоче лягати спати, поясніть йому, що діти повинні спати, щоб рости.

Малюк продовжує сперечатися з вами й наполягати на своєму? Ви не зобов’язані більше доводити свою правоту. У такому випадку можна закінчити суперечку фразою: «Тому що я твоя мама». Можете використовувати більш сучасний її варіант: «Тому що я – мати, а ти – дитина, і ми вже все обговорили з цього питання».

Міф 5. Не можна задобрювати малюка

Правда. Задобрювання дитини – майже завжди погана ідея. Але якщо в 98% випадків це погано, то в окремих ситуаціях до цього прийому можна вдатися. Наприклад, коли ви хочете, щоб 5-річна донька спокійно сиділа під час весілля своєї сестри, можна пообіцяти купити їй ляльку в кінці дня.

Якщо подивитися на ситуацію з практичної точки зору, задобрювання дитини коштує нам грошей й дає короткостроковий ефект. Крім того, ви навряд чи хочете, щоб малюк поводився добре тільки в тих випадках, коли йому це вигідно.

Міф 6. Діти, які раніше інших вчаться ходити, більш розвинені розумово, ніж їх однолітки

Правда. Якщо дитина рано навчилася ходити або говорити – це не дає особливої переваги в старшому віці. При цьому справедливе зворотне твердження: якщо в дитини занадто пізно розвиваються дані навички, надалі її розвиток також може йти повільними темпами. Вчені стверджують, що ходьба й мова – це найбільш помітні, але не єдині показники розвитку: не можна навчитися ходити, перед цим не навчившись повзати, і не можна навчитися говорити, не розвинувши перед цим мовний апарат. Обидві навички вимагають розвитку нервової системи, ніяк не пов’язані з інтелектом.

Міф 7. Ви можете покладатися на материнський інстинкт

Правда. Не завжди. Те, що ми звикли називати материнським інстинктом, точніше можна назвати турботою матері за дитину. Скільки разів на роботі ви хвилювалися про те, що з дитиною щось трапилося? Скільки разів ви перевіряли, чи не телефонував вам чоловік, який залишився вдома з дитиною?

Матерям властиво турбуватися про своїх дітей. Але це не означає, що не варто прислухатися до свого внутрішнього голосу. Кожен із нас у тій чи іншій мірі володіє інтуїцією. І ми не можемо до неї прислухатися, відчуваючи занепокоєння або паніку. Щоб почути свій внутрішній голос, нам, перш за все, необхідно заспокоїтися.

Міф 8. Якщо не карати дитину за погану поведінку кожного разу, вона стане неконтрольованою

Правда. Карати дитину за погану поведінку кожного разу просто неможливо. Є велика кількість факторів, що провокують погану поведінку, тому карати її щоразу було б нерозсудливо. Головне, щоб дитина розуміла, коли їй варто зупинитися, і адекватно реагувала на ваші зауваження.

Не кожен непослух малюка має бути покараний. Будьте гнучкими у своїй поведінці. Наприклад, вчора вас дратувало те, що дитина шумить у будинку, і ви сказали їй поводитися тихо. Сьогодні ви ставитеся до цього спокійно, тому можна дати дитині можливість виплеснути свою енергію. Але якщо ви забороняєте їй робити що-небудь, вона повинна це розуміти та приймати правила.

Міф 9. У трирічному віці мозок дитини досить розвинений для життя

Правда. Протягом перших трьох років життя розвиваються такі необхідні для виживання навички, як зір і мова. А більш складні навички (наприклад, уміння грати на піаніно або знання іноземних мов) у цьому віці ще не можуть бути розвинені.

Як стверджують учені, протягом усього дитинства й навіть ранньої юності в дитини формуються й розвиваються нові ділянки мозку. Тому юнаки, наприклад, можуть мислити абстрактно, а дворічні діти – ні.

Якщо ви хочете максимально розвинути мозок своєї дитини, не використовуйте для цього електронні пристрої, а зверніть увагу на те, чим цікавиться малюк. Дворічні діти цікавляться всім, що їх оточує. Наприклад, під час прогулянки ви можете розповідати їм цікаві факти з області біології.

Коли дитина вчить цифри, грайте з нею в ігри під час походу в супермаркет. Наприклад, попросіть її знайти цифру 9 на цінниках. Звертайте увагу на інтереси дитини – так ви зможете мотивувати її до подальшого розвитку.

Міф 10. Навколишній світ небезпечний, і дитина постійно потребує захисту

Правда. Надмірна опіка приносить більше шкоди, ніж користі. Більшість наших страхів перебільшено. Статистика свідчить про те, що викрадення дітей і різні трагедії відбуваються досить рідко.

Шкода від надмірної опіки полягає в тому, що ваше занепокоєння та страхи передаються дітям. І коли вони відчувають постійну тривогу, це заважає їм розвинути свій потенціал. Потрібно розрізняти занепокоєння й запобіжні заходи.

Звичайно, важливо стежити за тим, щоб дитина одягала шолом, коли катається на велосипеді, або вчити її правил поведінки на дорозі. Але замість того, щоб проявляти надмірну опіку, навчіть малюка піклуватися про себе.

Джерело: Розвиток дитини