Виховання дитини – це своєрідна подорож. У міру дорослішання дитини батько й мати відіграють у її розвитку однаково важливу роль, даючи їй орієнтири в складні періоди життя й розвиваючи ті чи інші навички. Одна з важливих якостей, яку потрібно розвинути в дитині, – це оптимізм. Розгляньмо докладніше, як це зробити.

Позитивне виховання

Перш ніж навчити дитину оптимістично ставитися до життя, почніть застосовувати у ставленні до неї принципи позитивного виховання. Спочатку напишіть на аркуші паперу, ким би ви хотіли, щоб стала ваша дитина. Опишіть декількома словами, ким ви бачите свою дитину.

Найчастіше батьки хочуть, щоб їхні діти були щасливими, впевненими в собі, здоровими, добрими, успішними, незалежними. Також вони прагнуть, аби їхніх дітей любили і приймали в суспільстві.

Після цього напишіть, чого дитину вчать у школі. Зазвичай батьки вказують, що дитину вчать математики, іноземних мов та інших предметів.

Третє питання, на яке потрібно відповісти, – як відповідь на перше запитання співвідноситься з відповіддю на друге. Імовірність, що відповіді будуть однаковими, достатньо мала.

Батьки мають навчити дитину життєвих навичок, що допоможуть їй стати такою, якою вона хоче. Виховуйте дитину в позитивному ключі, розвивайте такі її якості, як стійкість, доброта, упевненість у собі й оптимізм. Це матиме для неї користь упродовж усього життя.

За будь-яких обставин намагайтеся ставати кращими й робити кращою свою дитину. Поставте собі запитання: що вам варто змінити в собі, щоб виховувати дитину більш позитивно? Як зробити більш позитивним спосіб життя дитини? Перш ніж навчити дитину оптимізму, вам самим необхідно стати більш позитивними.

Позитивний настрій

Позитивний настрій – це стан розуму, який необхідно розвивати. Цього можна досягти, удосконалюючи в собі корисні звички, оптимізм, постійно навчаючись чогось нового, уникаючи негативних людей і негативних думок. Позитивний настрій дуже важливий із дитинства. Якщо дитина позитивно ставиться до несприятливих ситуацій, це відчутно допоможе їй у житті. Як свідчить загальновідома мудрість, не важливо, що з тобою відбувається, важливо, як ти до цього ставишся. Позитивне ставлення до різних ситуацій – це дієві ліки від життєвих труднощів. Розвинувши в дитині цю якість, ви можете навчити її оптимізму.

Діти й оптимізм

Вселити в дитину оптимізм непросто. Однак досить важливо, навіть якщо реальність цьому не сприяє. Прості фрази, наприклад: «Не хвилюйся, усе буде добре» цілком здатні поліпшити настрій дитини.

Песимісти схильні розглядати проблеми як постійне явище, перебільшувати їх у своїй уяві. Це робить їх ще більш пригніченими.

Наприклад, якщо дитина погано склала іспит, вона починає думати, що й надалі не зможе скласти жодного іспиту, і в неї в житті нічого не вийде. У її голові народжуватимуться негативні сценарії власного майбутнього. Це поведінка песиміста.

У тій же ситуації оптиміст подумає: «Я погано склав іспит, тому що недостатньо підготувався. Але минулого разу, більше часу приділивши підготовці, я отримав гарну оцінку. Перед іспитом я виспався й добре поснідав. Загалом я був більш організованим. Якщо діятиму так само, то знову складу іспит добре».

Це обґрунтований оптимізм, який потрібно виховувати у своїй дитині.

Поради, як навчити дітей оптимізму

 • дивіться на події в позитивному світлі, сприймайте негативні ситуації як тимчасові;
 • навчіться застосовувати обґрунтований оптимізм у житті й долати несподівані проблеми;
 • підтримуйте самі себе, навіть якщо все йде не так, як ви планували;
 • будьте відповідальними за свої помилки, щоб контролювати власний вибір і ставлення до ситуацій;
 • перетворіть негативні твердження на позитивні;
 • уважно стежте, щоб у дитини не виникало серйозних проблем. Щиро обговорюйте з нею її справи й радьте, як чинити в тих чи інших ситуаціях;
 • заохочуйте дитину ділитися з вами тим, що робить її нещасною. Дитина не повинна тримати в душі негативні емоції;
 • запитуйте дитину, що відбувалося з нею упродовж дня, що змусило її посміхатися;
 • поділіться історіями про те, з якими труднощами ви стикалися. Розкажіть, що вам допомогло їх подолати. Батьківський досвід є позитивним прикладом для дітей;
 • хваліть дитину за позитивну поведінку. Заохочуйте її виявляти таку поведінку частіше;
 • мотивуйте дитину досягати мети.

Батьки повинні пояснити дітям, що нас визначають не події, що відбуваються з нами, а наше ставлення до них. Ми можемо втратити щось зовнішнє, але не наші таланти.

Реагуйте на події з оптимізмом

У житті годі завжди почуватися щасливими. Усі емоції важливі, але ми повинні навчитися цінувати моменти, коли щасливі.

Неприємні ситуації трапляються в житті кожної людини, тому важливо опанувати вміння давати їм раду за допомогою оптимізму. Його секрет у тому, щоб позитивно реагувати на найскладніші життєві ситуації. Реакція на події важливіша від них самих. Поясніть цю думку своїй дитині, оскільки вона допоможе їй стати оптимістом.

Молоді батьки хочуть дати своїй дитині все. Цим вони не допомагають, а тільки заважають розвитку дитини. Замість навчити дитину позитивно реагувати на складні ситуації вони всіляко їй догоджають. Підготуйте дитину до того, що в її житті може щось піти не так, і ви не будете поряд із нею вічно.

Чого б ви не навчили свою дитину, вона засвоїть це на все своє життя. Станьте кращим прикладом для наслідування й наставником своїй дитині. Так, іноді зайвий оптимізм може перешкодити дитині, але загалом це позитивна якість, яку потрібно в ній розвивати.

Джерело: Розвиток дитини