Експерти у сфері розвитку та виховання дітей (педіатри, дитячі психологи, вчителі) неодноразово говорили й писали про те, як стати кращими батьками й налагодити взаємини з дітьми. Пропонуємо найцінніші рекомендації, дотримуючись яких, ви відразу помітите позитивні зміни в поведінці дитини та у ваших взаєминах.

1. Встановлюйте розумні межі. Тримайте ситуацію під контролем. Дітям необхідні кордони: вони допомагають адаптуватися в незрозумілому й загрозливому світі. Проявіть свою любов до дитини, встановивши їй обмеження, щоб вона безпечно могла пізнавати світ.

2. Не заважайте дитині розвиватися. Головне завдання будь-якої дитини – навчитися бути самостійною. Тому, коли вона вже здатна прибрати іграшки в кімнаті, прибрати за собою тарілку після обіду або самостійно вдягнутися – дозвольте їй це зробити. Передавати дитині відповідальність корисно для її самооцінки та для вашого спокою.

3. Не намагайтеся самі все виправити. Дайте дитині можливість самостійно приймати рішення. Коли ви з любов’ю визнаєте почуття дитини та при цьому не кидаєтеся рятувати її при будь-якій небезпеці – вона вчиться самовладання та стресостійкості.

4. Пам’ятайте, що дисципліна й покарання – це не одне й те ж. Необхідність дотримуватися встановлених меж насправді вчить дитину того, як поводити себе в цьому світі, допомагає розвинути необхідні навички, вчитися контролювати ситуацію, ставати турботливою.

5. Приймайте рішення самостійно. Діти не можуть беззастережно приймати занадто багато правил. Не сперечайтеся з дитиною про дрібниці (наприклад, дозвольте їй самій вибрати, який одяг вдягти або про які дрібниці розмовляти), але звертайте увагу на дійсно важливі речі (наприклад, брутальну поведінку або брехню).

6. Якісно проводьте час з дитиною. Приділяйте малюкові не менш як годину на день, присвятивши йому свою безроздільну увагу.

7. Грайте з дитиною. Дозвольте їй вибрати, у що грати. Не хвилюйтеся про правила. Нехай все відбувається само собою, просто отримуйте задоволення від гри.

8. Читайте разом з дитиною. Почніть з перших місяців життя дитини: діти люблять слухати голос батьків. Читання з дитиною – чудовий спосіб встановити близький зв’язок на все життя.

9. Щодня приділяйте дитині час. Це може займати всього 10-15 хвилин у день. Дозвольте дитині вибрати, чим ви будете займатися в цей проміжок часу. Не відволікайтеся ні на що. Це найкращий спосіб показати дитині, що ви її любите.

10. Батько повинен проводити час з дитиною. Час, проведений з батьком – дуже важливий ресурс, здатний поліпшити життя дитини. Діти, яким батько приділяє достатньо уваги, краще вчаться в школі, вирішують поставлені завдання та справляються з життєвими труднощами.

11. Залиште дитині теплі спогади про дитинство. Дитина навряд чи буде пам’ятати все, що їй говорять батьки, але вона обов’язково запам’ятає сімейні звичаї, наприклад, спільне читання перед сном.

12. Будьте гідним прикладом для наслідування. Діти вчаться, спостерігаючи за своїми батьками. Показуйте дитині приклад шанобливої, гарної поведінки. Це дасть кращий результат, ніж будь-які повчання.

13. Попросіть вибачення в дитини, якщо ви накричали на неї. Це допоможе малюку самому навчитися просити вибачення.

14. Дбайте про природу. Покажіть дитині, як ставитися до природи дбайливо. Не розкидайте сміття, віддавайте пластикове й паперове сміття на вторинну переробку тощо. Влаштовуйте з дитиною прибирання сміття у своєму дворі або в околицях.

15. Завжди говоріть правду. Адже саме так ви хочете, щоб чинила ваша дитина, чи не так?

16. Обіймайте й цілуйте чоловіка при дітях. Стосунки між батьками – єдиний приклад, на якому дитина вчиться близьких стосунків. Тому ваша задача – показати позитивний приклад.

17. Поважайте різні стилі виховання дітей. Підтримуйте вашого чоловіка у вихованні дитини, навіть якщо його стиль суттєво відрізняється від вашого. Критика й суперечки тільки нашкодять вашому шлюбу, не дадуть малюкові відчувати себе в безпеці.

18. Хваліть правильно. Замість того, щоб просто сказати: «Молодець», уточнюйте, за що саме ви хвалите дитину. Можете сказати: «Ти почекав, поки я поговорю по телефону, щоб попросити печива. Це було непросто, ти дуже терплячий».

19. Хваліть дитину за хороші вчинки. Коли ви бачите, що дитина зробила щось корисне або хороше – скажіть, що ви думаєте з цього приводу. При заохоченні гарної поведінки малюк запам’ятає її та буде чинити так надалі.

20. Говоріть про дитину з рідними. Психологи стверджують, що інформація, яку ми підслухали, більше впливає на нас, ніж та, яку нам сказали безпосередньо. Тому ефективний спосіб вплинути на дитину – це неголосно похвалити її в розмові з родичами, але так, щоб дитина могла це почути.

21. Давайте собі перепочинок. Обід у кафе в тих випадках, коли вам не хочеться готувати, зовсім не означає, що ви не справляєтеся з батьківськими обов’язками.

22. Довіряйте своїй материнській (батьківській) інтуїції. Ніхто не знає вашої дитини краще, ніж ви. Довіряйте своїй інтуїції, коли мова йде про здоров’я й самопочуття дитини. Якщо вам здається, що щось іде не так – швидше за все, ви маєте рацію.

23. Умійте сказати «ні». Не беріть на себе зайвих обов’язків на роботі або в батьківському комітеті в школі. Ви ніколи не будете жалкувати про те, що приділяли більше часу дитині.

24. Не терпіть неповагу з боку дитини. Ніколи не дозволяйте їй бути грубою або говорити образливі слова вам або кому-небудь ще. Скажіть дитині спокійним тоном про те, що не будете терпіти неповажне ставлення.

25. Дотримуйтеся плану. Домовтеся з тими, хто бере участь у розвитку дитини (з чоловіком, бабусями, дідусями, вихователями) про цінності й моделі поведінки, які ви б хотіли прищепити дитині.

26. Розвивайте в дитини соціальні навички. Покажіть приклад ввічливого спілкування зі своїм оточенням та правильної взаємодії з ним.

27. Запитуйте дитину про те, як пройшов її день. Мистецтво спілкування – важлива соціальна навичка, але батьки часто випускають її з поля зору. Запитуйте в дитини: «Тобі сьогодні в школі було цікаво?», «Як тобі сподобалася вечірка?», «Куди ти хочеш піти завтра ввечері?».

28. Навчіть дитину простому способу зміцнити впевненість у собі. Навчіть її завжди помічати, якого кольору очі у співрозмовника. Візуальний контакт допоможе нерішучій дитині стати більш відкритою й позитивною, а також уникнути проблем у спілкуванні з іншими дітьми.

29. Визнайте сильні емоції своєї дитини. Коли малюк заспокоїться, запитаєте його: «Як ти себе почуваєш?», «Як, по-твоєму, можна виправити ситуацію?». Потім вислухайте дитину. Якщо дати їй виговоритися, вона заспокоїться набагато швидше.

30. Покажіть дитині, як бути відповідальною людиною. Знайдіть спосіб допомагати іншим людям. Роблячи добрі справи, діти набувають почуття власної важливості.

31. Не балуйте дитину надмірно. Пам’ятайте: кожна дитина – скарб, але не центр Всесвіту. Виховуйте дитину відповідним чином.

32. Говоріть з дитиною про те, що значить бути хорошою людиною. Почніть з раннього віку. Наприклад, коли ви читаєте дитині на ніч, обговорюйте, яких героїв вона вважає хорошими, а яких – поганими, і чому.

33. Пояснюйте дитині, чому життєві цінності важливі. Найпростіше пояснення: «Коли ти добрий, чесний і ввічливий, навколишні люди почувають себе добре. І від цього ти й сам почуваєшся добре».

34. Влаштовуйте «коло подяки» щовечора за вечерею. Кожен з присутніх повинен сказати, кому й за що він вдячний сьогодні. Це може здатися банальним, але це здатне поліпшити настрій кожному.

35. Готуйте страви, навіть якщо дитина їх не любить. Якщо малюк постійно відмовляється їсти нову страву – готуйте її знову й знову. Можливо, за кілька раз дитина спробує, і вона їй сподобається.

36. Не змушуйте дитину їсти. Здорова дитина відчуває, коли вона наїлася. Якщо вона відмовляється доїдати все, що лежить на тарілці – не наполягайте. Вона просто не голодна.

37. Не менше разу на день приймайте їжу всією сім’єю. Спільний сніданок або вечеря – чудовий спосіб спілкуватися, розповідати новини, обговорювати справи або просто жартувати. Це також допомагає розвивати навички здорового харчування.

38. Дозвольте дитині замовляти улюблені страви. Раз на тиждень готуйте те, що попросить дитина.

39. Говоріть дитині про те, що ви її любите. Говоріть дитині, що любите її, щоразу, коли відчуваєте це, навіть якщо такі почуття виникають занадто часто. Це ніколи не буде зайвим.

40. Діти не належать вам, вони з вами лише тимчасово. Зробіть усе можливе, щоб виростити їх хорошими людьми.

41. Насолоджуйтесь моментами. Так, виховання дітей – дуже обтяжливе заняття. Але дитина багато сміється, попри всі побутові проблеми. Насолоджуйтеся такими моментами, адже дитина виросте дуже швидко.

42. Сприяйте фізичному й розумовому розвитку дитини. Разом читайте, дізнавайтеся щось нове, допомагайте малюкові розкрити свій потенціал.

43. Навчіть дитину жестів. Якщо дитина ще не вміє говорити – це зовсім не означає, що їй нема чого вам сказати. Прості жести допоможуть їй висловити свої потреби й емоції.

44. Не ставте телевізор у спальні. Дослідження показують, що діти, у яких у спальні знаходиться телевізор, частіше страждають від надмірної ваги, безсоння. У них гірше розвинені соціальні навички й нижча успішність.

45. Заохочуйте рухову активність дитини. Останні дослідження показують, що розвиток мозку в дитини безпосередньо пов’язаний з рівнем її активності. У дитячому віці перевертайте дитину на животик кілька разів на день, гуляйте зі старшою дитиною, заохочуйте її фізичну активність у будь-якому віці.

46. Дбайте про здоров’я дитини. Робіть усі необхідні за віком щеплення. Кір та інші захворювання, від яких роблять профілактичні щеплення, до цього часу зустрічаються в нашій країні.

47. Вчасно лікуйте зуби. Дитина повинна чистити зуби двічі на день. Це попередить розвиток карієсу й серйозні проблеми з зубами в майбутньому.

48. Подбайте про безпеку дитини. Створіть безпечну обстановку вдома. Не залишайте дитину до 5 років одну у ванні. Використовуйте дитяче крісло, коли везете дитину в машині. Наполягайте на тому, щоб малюк катався на велосипеді в шоломі.

49. Дотримуйтеся порад лікаря. Якщо лікар говорить, що застуда дитини викликана вірусом – не змушуйте її приймати антибіотики. У такому випадку кращі ліки – це повноцінний відпочинок, часте пиття, ваша любов та турбота. Зловживання антибіотиками може викликати проблеми зі здоров’ям і подальшу несприйнятливість організму до них.

50. Укладайте дитину спати. Це допомагає малюкові заспокоїтися перед сном, запобігає нічним кошмарам і безсонню.

Джерело: Розвиток дитини