Зазвичай діти не люблять учити уроки. Часто виконання домашнього завдання забирає в них занадто багато часу й дуже їх стомлює.

Діти люблять гратися, а не робити нудні одноманітні завдання день у день. Від домашнього навчання їх відволікають відеоігри, телевізор, мобільний телефон або Інтернет тощо. Тому батьки повинні прищепити дитині правильні звички, пов’язані з виконанням уроків.

Розгляньмо декілька простих ідей, як організувати виконання домашнього завдання та привчити дитину робити уроки швидко.

Зробіть виконання домашнього завдання частиною режиму дня дитини

Дуже важливо визначити, де й коли дитина вчитиме уроки. Їй також допоможуть чіткі інструкції батьків стосовно того, як виконувати завдання. Змусити себе вчити уроки набагато легше, коли це заняття – частина звичного режиму дня. Тому привчайте до цього дитину з перших днів навчання в школі. Якщо спочатку привчитися виконувати домашнє завдання дитині буде занадто важко, робіть це поступово – так, щоб вона звикла до змін у режимі дня до кінця другої чверті. Завдяки цьому за кілька тижнів дитина звикне до того, що виконання домашніх завдань для неї – частина повсякденного розкладу, і поступово почне виконувати завдання вчасно.

Визначаючи для дитини час виконання домашнього завдання, ураховуйте особливості її психіки. Деяким дітям важко зосередитися на одному занятті понад 15 хвилин. Тому їм необхідно переключатися: 15 хвилин займатися одним предметом, потім переходити до іншого й повертатися до попереднього, доки всі уроки не будуть вивчені. Не встановлюйте для дитини жорстких рамок, не змушуйте її виконувати завдання в жорсткій послідовності. Дозвольте їй самій обрати для себе найбільш прийнятний спосіб виконання завдань.

Дехто з дітей швидше вчить уроки, якщо спочатку упродовж півгодини виконує домашні завдання, потім робить невелику перерву, під час якої може погратися або перекусити, а потім виконує завдання, які залишилися.

Отже, батьки мають знайти для дитини найбільш відповідний спосіб учити уроки. Щоб визначити оптимальний підхід, поговоріть із дитиною. Запитайте, як їй зручніше виконувати завдання. Можна також по черзі спробувати декілька способів, доки не оберете найкращий.

Знайдіть відповідне місце в оселі для виконання домашнього завдання

Намагаючись знайти найбільш зручне місце для виконання домашнього завдання, візьміть до уваги уподобання дитини. Деяким дітям комфортно робити уроки у своїй кімнаті, де вони можуть максимально зосередитися. Однак деякі діти у своїй кімнаті починають відволікатися на ігри й інші заняття, особливо якщо ділять кімнату з іншою дитиною. Їм краще підійде місце, де ніщо не відвертатиме їхню увагу, наприклад, кухня.

Запитайте дитину, де їй комфортніше вчити уроки. В ідеалі таке місце має бути чистим, тихим, щоб дитина могла зосередитися, у ньому ніщо не повинно відривати дитину від роботи над домашніми завданнями. Дитина також не має відчувати дискомфорту в цьому місці. Якщо в оселі завжди шумно, можна купити дитині протишумні навушники.

Обираючи місце, де дитина вчитиме уроки, зважте всі «за» і «проти» при розгляді кожного варіанта. Важливо знайти золоту середину – варіант, який влаштує і вас, і вашу дитину.

Обладнайте місце, де дитина вчитиме уроки

Коли ви разом із дитиною оберете місце для виконання домашніх завдань, облаштуйте його. Переконайтеся, що кімната досить простора, щоб розмістити в ній необхідне навчальне приладдя. Принесіть у кімнату все, що може знадобитися дитині для виконання домашніх завдань: олівці, ручки, лінійки тощо. До того ж, їй можуть бути потрібні словник, калькулятор та інші предмети. Їх також слід розмістити в кімнаті.

Залежно від віку й навчальних потреб дитини можна дозволити їй користуватися комп’ютером або ноутбуком. Якщо дитина вчить уроки не у своїй кімнаті, придбайте переносний ящик для зберігання навчального приладдя. На стіні доречно повісити календар на місяць і відзначати в ньому виконання довгострокових завдань.

Дозвольте дитині взяти участь в облаштуванні кімнати для навчання. Якщо вона виявить творчість у цій справі, у майбутньому почуватиметься більш комфортно, виконуючи тут уроки. Зверніть увагу на те, чи не надто кімната перевантажена навчальним приладдям. На час, поки дитина робить домашнє завдання, приберіть із кімнати ігрові приставки, мобільні телефони й подібні предмети, які можуть її відволікати.

Установіть час, коли дитина вчитиме уроки

Важливо встановити час, упродовж якого дитина щодня  вчитиме уроки. Вона має звикнути до такого нововведення як частини свого повсякденного розкладу.

Деяким дітям необхідні година-дві відпочинку після повернення зі школи, деяким краще відразу ж узятися до виконання домашнього завдання. Поговоріть із дитиною про те, коли їй комфортніше вчити уроки, зважте всі «за» і «проти» та прийміть рішення.

Для більшості дітей найкраще вчити уроки перед вечерею. Можна робити домашні завдання й після вечері, коли енергетичні запаси дитини відновляться. Однак намагайтеся не затягувати навчання до пізнього вечора, тому що в такий час дитина вже відчуває втому, швидкість її мислення знижується.

Плануйте виконання домашнього завдання

Коли дитина починає вчити уроки, сядьте поруч і сплануйте майбутню роботу. Виділіть певний час для виконання кожного завдання. Перегляньте разом із дитиною всі завдання й переконайтеся, що дитина їх розуміє. Дозвольте їй самій визначити час, необхідний для їх виконання. Запитайте дитину, яке завдання вона хоче зробити першим і чи потрібна їй ваша допомога. Це допоможе вам визначити можливі труднощі і внести корективи у ваш план.

Плануйте перерви

Тривала робота над домашніми завданнями може спричинити в дитини фізичну й розумову перевтому. Дозвольте дитині самій вирішити, коли зробити перерву, і надалі використовуйте чергування роботи та відпочинку.

Деяким дітям подобається влаштовувати перерви через певні інтервали (наприклад, відпочивати по 15 хвилин через кожні півгодини роботи), деяким – після виконання одного із завдань. Визначте тривалість перерв і те, що дитина може робити в цей час:  перекусити, погратися або подивитися телевізор.

Озвучуйте свої очікування і встановлюйте обмеження

Встановлюючи для дитини обмеження й формулюючи правила, поясніть їй, що вона мусить учити уроки щодня в один і той же час. Крім того, дайте дитині зрозуміти, що саме ви від неї очікуєте. Можна викласти правила в письмовій формі й ознайомити з ними дитину із самого початку. Також вам варто визначити наслідки порушення правил. Наприклад, якщо дитина в котрийсь із днів навмисно не зробила уроки, можна заборонити їй відеоігри до того часу, як вона знову почне дотримуватися правил.

Однак намагайтеся уникати занадто жорстких нотацій і не карайте дитину занадто суворо, навіть якщо вона порушує правила. Пам’ятайте, що формування нових звичок і моделей поведінки потребує часу та правильного керівництва з боку батьків. Просто нагадайте дитині про встановлені правила й наслідки у випадку їх недотримання.

Заохочуйте дитину

Відзначайте в календарі кожен день, коли дитина вчасно виконала домашнє завдання. Час від часу заохочуйте її. Як заохочення доречними будуть іграшки або частування. Можна також виділити для дитини більше часу на відеоігри, спілкування у дворі з друзями або придбати їй наприкінці місяця нову відеогру.

Виробивши для дитини правильний розпорядок, облаштувавши місце для навчання й озвучивши правила виконання домашніх завдань, ви можете розвинути в неї довгострокові навички правильно робити уроки. Відкрито спілкуйтеся з дитиною, допоможіть їй перетворити уроки з клопіткого обов’язку на радісне заняття. Заохочуючи дитину, ви можете домогтися того, що вона почне охоче вчити уроки щодня.

Джерело: Розвиток дитини