Сучасні діти дедалі менше люблять фізичну активність і частіше страждають від надмірної ваги. Причина криється у багатьох шкідливих звичках: діти годинами дивляться телевізор, грають у комп’ютерні ігри, споживають фастфуд і мало часу проводять поза домівкою. Водночас маленьким дітям  до вподоби рухливі ігри, але якщо батьки змушують їх вставати раніше, щоб зробити зарядку, вони  робитимуть це неохоче.

Розгляньмо декілька способів розвинути в дитини звички, які в майбутньому привчать її до здорового способу життя.

1. Зробіть фізичну активність сімейною традицією

Після  вечері є спокуса весь вечір дивитися телевізор. Але набагато корисніше було б прогулятися перед сном на вулиці. У теплу пору року ви можете здійснювати вечірні прогулянки всією сім’єю пішки або на велосипедах. Можна також узяти м’яч і пограти з дитиною у футбол у дворі.

Якщо ані ви, ані ваші діти не звикли гуляти вечорами, спробуйте зробити це хоча б один раз. Через тиждень ви, можливо, скажете: «Минулого разу було чудово. Прогуляймося ще раз!». Вечірні прогулянки мають бути добровільними, не потрібно змушувати до них дітей. Коли ви робитимете такі прогулянки хоча б раз на тиждень, вони стануть звичними і ви самі охоче гулятимете вечорами частіше.

2. Приділяйте фізичній активності годину на день

Дослідження свідчать, що щоденна фізична активність упродовж години є корисною для здоров’я дитини. Але що слід розуміти під фізичною активністю? Це будь-які заняття, під час яких:

  • зростає пульс (біг, стрибки, швидка ходьба тощо);
  • задіяні різні групи м’язів (наприклад, підйом вантажів, скелелазіння);
  • до роботи залучене все тіло (зокрема, стрибки через скакалку, брейк-данс, скейтбординг).

Дитині не обов’язково відразу виконувати фізичні вправи цілу годину без зупинки. Для початку достатньо 10–20 хвилин фізичної активності. Для цього доцільними будуть ранкові пробіжки або прогулянки, коли дитина гуляє із собакою, або гра у футбол після уроків. Коли дитина звикне до фізичної активності, можна збільшити час її занять до години.

3. Використовуйте крокомір

Сучасні діти люблять усе, пов’язане з електронікою й мобільними технологіями. Відтак, щоб зацікавити дитину більше часу приділяти фізичній активності, використовуйте крокомір. Це електронний пристрій, який рахує кроки упродовж дня. Крокомір доступний також у вигляді мобільного додатка.

Якщо у вашій родині декілька дітей, влаштуйте між ними змагання: хто більше  прокрокує упродовж дня. Це мотивуватиме дітей: вони люблять змагання й нагороди в разі перемоги.

4. Робіть дитині сюрпризи

Не обов’язково купувати для дитини найдорожче спортивне спорядження, щоб спонукати її займатися спортом. Однак можна час від часу робити дитині сюрпризи, наприклад, придбати їй футбольний м’яч, скакалку або ролики. Не варто купувати й дороге професійне спорядження: у дитячих магазинах ви можете знайти бюджетні, але при цьому цілком якісні варіанти. Коли дитина відмовляється займатися спортом, скаржачись на те, що їй нудно, подаруйте їй що-небудь зі спортивного спорядження. Це допоможе підтримувати інтерес дитини до спорту тривалий час.

5. Відвідуйте нові місця

Діти люблять усе нове. Необхідно постійно підтримувати в них почуття зацікавленості. Відвідуйте з ними нові місця. Для цього немає потреби їхати в інше місто, адже можна просто зробити велосипедну прогулянку туди, де дитина досі ніколи не була. Сходіть разом із нею в парк на іншому кінці міста. Поведіть її в басейн, на скеледром або, якщо дитина ще маленька, – у ігровий центр.

У теплу пору року добре всією сім’єю бувати на природі. Дозвольте дитині запросити своїх друзів. Під час пікніка грайте в рухливі ігри або досліджуйте околиці.

6. Запишіть дитину в спортивну секцію

Заняття дитини в спортивній секції мають для неї досить багато переваг. Крім фізичного вдосконалення в тому чи іншому виді спорту, заняття в секції розвивають у дитини соціальні навички й упевненість у собі.

Перш за все, потрібно подумати, який вид спорту найбільш корисний для дитини. Інтернет допоможе вам зробити правильний вибір, а також надасть інформацію про те, які спортивні секції працюють у вашому місті.

Дозвольте дитині самій обрати, яким видом спорту займатися. Для цього, визначивши, які види спорту підходять дитині найбільше, запропонуйте їй декілька варіантів на вибір. Більшість секцій пропонують пробні тренування, які дають вам змогу побачити процес спортивних занять, а дитині – спробувати себе в тому чи іншому виді спорту. Скористайтеся такою можливістю. Коли дитина знайде вид спорту, який їй сподобається, вона отримуватиме задоволення від тренувань, знайде нових друзів і зможе досягти високих результатів.

7. Використовуйте мобільні додатки

Є багато додатків для смартфонів, що роблять заняття спортом зручнішими. Розроблено додатки для фітнесу, бігу, їзди на велосипеді тощо. В Інтернеті легко знайти безкоштовний додаток, яке буде для вас максимально зручним.

8. Зробіть заняття спортом веселими

Не змушуйте дитину робити зарядку, займатися спортом або в той чи інший спосіб виявляти фізичну активність. Якщо дитина ще маленька, займайтеся разом із нею, найкраще – в ігровій формі. Покажіть дитині, що спорт – це весело, і вона братиме з вас приклад. На вулиці йде сніг? Зліпіть разом сніговика або катайтеся на санчатах з гірки. Восени влаштуйте з дитиною гру в перегони, обкидаючись листям. Іде дощ? Узуйте гумові чоботи й побігайте калюжами. Дитині завжди припадуть до душі ігри в хованки чи перегони.

9. Ураховуйте індивідуальні особливості дитини

Діти так само не схожі один на одного, як і дорослі. Одним більше  до вподоби індивідуальні види спорту (наприклад, плавання або легка атлетика), іншим – командні (футбол, баскетбол…). Дитина сама може підказати вам, які заняття подобаються їй більше, тому прислухайтеся до її думки, обираючи, яким видом спорту їй варто займатися.

Хваліть дитину не тільки за спортивні досягнення, а й за зусилля й наполегливість. Дитині можуть знадобитися деякий час і терпіння, щоб знайти найбільш цікавий вид спорту. Тому потрібно підтримувати її в цьому процесі.

10. Подавайте дитині позитивний приклад для наслідування

Ніхто не сприйматиме ваші слова серйозно, якщо ви дотримуєтеся принципу: «Роби, як я тобі кажу, а не так, як я роблю». Особливо такий підхід не дієвий відносно дітей. Покажіть дитині позитивний приклад. Знайдіть вид спорту або фізичну активність, які вам подобаються, і займайтеся ними. Дитина, котра бачить, як її батьки  охоче дотримуються активного способу життя, із великою ймовірністю наслідуватиме такий приклад. Оберіть заняття, щоб дитина могла займатися ним разом із вами, наприклад, бігайте вранці, катайтеся на велосипеді або грайте у футбол.

Сидячий спосіб життя і брак фізичної активності, поширені серед сучасної молоді, створюють проблеми для здоров’я молодого покоління і погіршують якість його життя. Завдання батьків – прищепити дитині любов до здорового способу життя. Дотримуйтеся наведених вище рекомендацій – і ви зможете змінити життя вашої дитини на краще.

Джерело: Розвиток дитини