Багато суперечок батьків з дітьми часто закінчуються фразою: «Роби, як я сказав(ла)!». Іноді діти вередують через дрібниці, і, щоб припинити істерику, батьки намагаються вплинути на них за допомогою свого авторитету. Якщо ви робите так само та щоразу вплутуєтеся в протистояння, де немає переможців, – у результаті ви отримуєте тільки вражені почуття дитини, зірваний голос і підвищений артеріальний тиск.

Виховання дітей не повинно перетворюватися на війну. Прихильники позитивного виховання стверджують, що діти можуть (і повинні!) поводитися добре, навіть якщо на них не кричати, не карати й не задобрювати. Пропонуємо вам корисні поради, які допоможуть домогтися гарної поведінки дитини та зміцнити ваші стосунки.

Зрозумійте, які саме причини криються за поганою поведінкою дитини. Експерти кажуть, що дитина спочатку схильна поводитися добре. Але якщо вона чинить погано, для цього завжди є об’єктивна причина. Важливо зрозуміти, що іноді дитина намагається зробити щось якнайкраще, а ми сприймаємо це як погану поведінку. Важливо знайти справжні причини такої поведінки, усунути їх і заспокоїти дитину. Після цього в неї більше не буде приводу для поганої поведінки.

Так, якщо ваша дитина вдарила свого однолітка на дитячому майданчику, подумайте: можливо, вона була розлючена через те, що не могла привернути вашу увагу. Можливо, ви занадто довго розмовляли по телефону або були зайняті приготуванням обіду, ігноруючи дитину. Якщо так і є, як можна задовольнити потребу дитини у вашій увазі?

Контролюйте себе, а не дитину. У ситуаціях, коли дитина поводиться погано, складно зберігати спокій. Але батькам потрібно залишатися спокійними, щоб дати дитині позитивний приклад для наслідування. Запам’ятайте: крик породжує крик, а насильство породжує насильство. У випадку повної втрати самоконтролю порахуйте до десяти, зробіть глибокий вдих або просто відійдіть убік на час, поки опануєте емоції.

Страх і розчарування спричиняють погану поведінку. Психологи рекомендують батькам незвичайний спосіб контролювати тон свого голосу: коли вам хочеться прокричати щось своїй дитині, проспівайте це.

Будьте послідовні у своїх очікуваннях. Батьки часто чекають, що погана поведінка дитини виправиться само по собі. Але вона не минає. Якщо дитина, наприклад, б’ється з іншими дітьми – візьміть її за руку та скажіть, що так поводитися не можна. Якщо вона продовжує поводитися подібним чином, виведіть її з дитячого майданчика.

Іноді дитина просто перевіряє встановлені межі, порушуючи правила та сперечаючись з батьками. Нейтралізувати таку поведінку можна, повторюючи фразу: «Я дуже тебе люблю, щоб сперечатися з тобою».

Звертайте увагу на те, що вам подобається в поведінці дитини, а не на те, що не подобається. Діти часто поводяться погано тому, що хочуть привернути увагу батьків. Іноді варто не звертати увагу на поведінку, яка вам не подобається. Дитина вередує або влаштовує істерики? Ігноруйте їх або вийдіть із кімнати, і дитина швидко зрозуміє, що є кращі способи спілкування.

Спрямовуйте увагу дитини. Діти, які постійно чують: «Не можна» або «Не роби», часто порушують правила. Замість того, щоб вимагати від дитини не робити чогось, запропонуйте їй альтернативу такій поведінці. Наприклад, якщо дитина вередує в овочевому магазині, запропонуйте їй вибрати фрукти або скласти овочі у візок. Якщо дитина бігає навколо басейну, запропонуйте повільно пересуватися по уявних острівцях.

Використовуйте втому собі на користь. Батьки знають, як стомлює погана поведінка дитини. Але цю втому можна використовувати собі на користь. Коли ваші діти б’ються, скажіть їм: «Знайдіть собі якесь інше місце для бійки. Це так мене стомлює, що ми не зможемо сьогодні піти в парк ».

Не задобрюйте дитину. Може виникнути спокуса пообіцяти дитині печиво в обмін на гарну поведінку, але краще цього не робити. Так дитина отримує неправильний сигнал: «Якщо мені потрібно поводитися добре, а я цього не хочу, – я отримаю винагороду».

Однак найкраща нагорода для дитини – це час, який вона проводить разом із вами. Проводьте з малюком як мінімум 15 хвилин у день. Приділяйте цей час тільки йому, займаючись тим, що йому подобається. Прошепотіть на вухо, який він хороший і як ви його любите. Це найкраще, що ви можете дати своїй дитині.

Джерело: Розвиток дитини