Як правило, коли малюк лютує, батьки відправляють його в іншу кімнату, щоб він заспокоївся. І таким чином передають невербальні послання:

– Нікому не цікаво, чому ти плачеш. Нас не хвилюють твої проблеми, і ми не будемо допомагати тобі справлятися з ними.

– Злитися погано. Ти погана людина, якщо злишся і поводишся не так, як очікують інші.

– Твоя злість нас лякає. Ми не знаємо, як допомогти тобі впоратися з твоїми почуттями.

– Коли ти відчуваєш злість, найкращий спосіб впоратися з нею – зробити вигляд, що її немає.

Нас виховували так само, і гнівом ми не вміємо управляти – в дитинстві нас цього не навчили, і тепер ми кричимо на дітей,  заїдаємо свою злість шоколадом або запиваємо алкоголем.

Натомість слід вчитися відповідально ставитися до свого гніву і керувати ним. Для цього потрібно приймати свій гнів і не вихлюпувати його на оточуючих. Коли приймаємо свій гнів, виявляємо під ним такі почуття, як образа, страх і смуток. Якщо дозволяємо собі пережити їх, злість минає, тому що лише засіб реактивної захисту.

Якщо дитина навчиться переносити труднощі щоденного життя без реактивного гніву, в дорослому житті вона буде ефективніше вести переговори і досягати мети. Тих, хто вміє керувати емоціями, називають емоційно грамотними.

Як виховати в дитині уміння грамотно виражати емоції? Замість того, щоб карати малюка, коли він починає злитися і вередувати, змініть свою поведінку.

1. Спробуйте запобігти реакції «бийся або біжи»

Зробіть два глибокі вдихи і нагадайте собі, що не відбулося нічого страшного. Якщо малюк побачить, що ви реагуєте спокійно, він поступово навчиться справлятися з гнівом, не включаючи стресову реакцію.

2. Слухайте дитину. Зрозумійте, що її засмутило

Всі люди переживають, що їх не чують. І діти не виняток. Якщо малюк відчуває, що його намагаються зрозуміти, він заспокоюється.

3. Намагайтеся подивитися на ситуацію очима дитини

Якщо дитина відчуває, що ви її підтримуєте і розумієте, у неї більше шансів «розкопати» в собі причини гніву. Вам не потрібно погоджуватися або не погоджуватися. Покажіть дитині, що вам небайдужі її почуття: «Зайчику, мені так шкода, що ти думаєш, ніби я тебе не розумію. Напевно, ти відчуваєш себе таким самотнім».

4. Не приймайте на свій рахунок те, що малюк вимовляє вголос

Батькам боляче чути на свою адресу закиди, образи і категоричні заяви. Як не парадоксально, дитина зовсім не має на увазі те, що викрикує в гніві.

Дочці не потрібна нова мати, і вона не відчуває до вас ненависті. Вона ображена, перелякана і відчуває власне безсилля. І вигукує образливі слова, щоб ви зрозуміли, як їй погано. Скажіть їй: «Мабуть, ти дуже засмучена, якщо говориш мені таке. Розкажи мені, що сталося. Я тебе уважно слухаю”.

Коли дівчинка зрозуміє, що їй необов’язково підвищувати голос і вимовляти образи, щоби бути почутою, вона навчиться висловлювати свої почуття більш цивілізовано.

5. Встановіть межі, які не можна переходити

Припиняйте фізичні прояви гніву. Твердо і спокійно говоріть дитині, що заподіювати шкоду оточуючим неприпустимо: «Ти дуже злий. Але бити людей не можна, як би ти не був розсерджений і засмучений. Можеш тупотіти ногами, щоб показати це, але битися не можна».

6. Не намагайтеся вести з дитиною виховні бесіди

Син отримав двійку з фізики і тепер кричить, що кине школу і піде з дому? Скажіть, що розумієте його почуття: «Ти так засмутився. Мені так шкода, що тобі важко в школі».

7. Нагадуйте собі, що спалахи гніву – природний спосіб випустити пару для дитини

У дітей ще не повністю сформовані нейронні зв’язки в лобному відділі кори головного мозку, який відповідає за контроль над емоціями. Навіть дорослі не завжди можуть управляти гнівом. Найкращий спосіб допомогти дитині розвинути нейронні зв’язки – проявити емпатію. Якщо дитина відчуває підтримку, вона відчуває довіру і близькість до батьків.

8. Пам’ятайте, що гнів – це захисна реакція

Гнів виникає як відповідь на загрозу. Іноді ця загроза зовнішня, але найчастіше вона всередині людини. Колись ми придушили і загнали всередину страх, смуток або образу, і час від часу відбувається щось, що пробуджує колишні почуття. І ми включаємо режим боротьби, щоби знову придушити ці почуття.

Коли дитина чимось засмучена, можливо, проблема криється в невисловлених страхах і невиплаканих сльозах.

9. Допоможіть своїй дитині впоратися з гнівом

Якщо дитина висловлює свій гнів, і ви ставитеся до нього зі співчуттям і розумінням, злість йде. Вона лише приховує те, що дитина відчуває насправді. Якщо вона може плакати і розповідати вголос про страхи і образи, гнів не потрібен.

10. Намагайтеся бути якомога ближче

Вашій дитині потрібна людина, яка любить її, навіть коли вона злиться. Якщо гнів представляє для вас фізичну загрозу, відійдіть на безпечну відстань і поясніть дитині: «Я не хочу, щоб ти заподіяла мені шкоду, тому я пересяду в крісло. Але я поруч, і я тебе чую. І я завжди готова тебе обійняти ».

Якщо син кричить: «Іди», скажіть: «Ти просиш мене піти, але я не можу залишити тебе наодинці з такими страшними почуттями. Я просто відійду подалі ».

11. Дбайте про свою безпеку

Зазвичай діти не хочуть робити батькам боляче. Але іноді у такий спосіб вони домагаються розуміння і співчуття. Коли вони бачать, що їх слухають і приймають їх почуття, перестають вас бити і починають плакати.

Якщо дитина вас б’є, відстороніться. Якщо малюк продовжує нападати, візьміть його за зап’ястя і скажіть: «Я не хочу, щоб цей кулак наближався до мене. Я бачу, ти злий. Ти можеш бити свою подушку, але ти не повинен завдавати мені шкоди».

12. Не намагайтеся аналізувати поведінку дитини

Іноді діти відчувають образи і страхи, які не можуть висловити словами. Вони накопичуються і виливаються в напади гніву. Іноді дитині просто потрібно поплакати.

13. Дайте дитині зрозуміти, що розумієте причину її  гніву

Скажіть: «Малюк, я розумію, що ти хотів … Мені шкода, що так вийшло». Це допоможе знизити напругу.

14. Після того як малюк заспокоївся, поговоріть з ним

Уникайте повчального тону. Поговоріть про почуття: «Ти була така засмучена», «Ти хотів, але …», «Спасибі, що поділився зі мною своїми почуттями».

15. Розповідайте історії

«Коли ми сердимося, як ти злилася на твою сестру, ми забуваємо, як ми любимо іншу людину. Нам здається, що ця людина наш ворог. Правда? Кожен з нас відчуває щось подібне. Іноді навіть хочеться вдарити людину. Але якщо ти це зробиш, потім про це шкодуєш … »

Емоційна грамотність – ознака цивілізованої людини. Якщо ми хочемо навчити дітей керувати гнівом, потрібно почати з себе.

Джерело: expres.ua