«Я не хочу вставати!», «Я не хочу взувати ці туфлі! Дай мені інші!», «Я сьогодні не піду в дитячий садок!» Такими дитячими фразами часто починається ранок. Саме тому ще до початку робочого дня батьки відчувають себе виснаженими і спантеличеними.

Якщо така ситуація вам знайома, не впадайте у відчай, адже є способи впорядкувати повсякденні ранкові процедури і зробити ваш ранок спокійним і радісним. Розгляньмо деякі із цих способів.

Плануйте й готуйтеся звечора. Багато батьків стверджує, що підготовка звечора – найкращий спосіб уникнути ранкового стресу. Навіть якщо така підготовка забере у вас зайву годину, коли ви могли б поспати, краще прокинутися трохи сонним, ніж стикнутися з потребою виконувати одночасно багато справ, щоб вчасно відвести дитину в дитячий садок і самому встигнути на роботу. Така стратегія виправдана й у багатьох ситуаціях, що стосуються домашніх справ. Наприклад, якщо ви звечора попрасуєте дитині одяг і приготуєте бутерброди, не почуватиметеся виснаженими, навіть якщо дитина буде повільно снідати або вдягатися, адже решту справ ви вже зробили заздалегідь.

Відмовтеся від електронних пристроїв зранку. Не вмикайте телевізор і не використовуйте мобільні телефони, планшети тощо. Завдяки цьому дитина не відволікатиметься від ранкових справ. Батькам також не слід подавати дитині поганий приклад. Не перевіряйте робочу електронну пошту до приходу на роботу. Якщо вас охопить стрес, пов’язаний із робочими справами, дитина теж його відчує.

Складайте речі дитини в певному місці. Складіть усі речі, необхідні дитині для приготування до виходу з дому (одяг, рюкзак, бутерброди тощо), у певному місці. Так ви уникнете зайвої метушні: збираючи необхідні речі по всій квартирі, дитина може заважати іншим. Поясніть дитині, де вона звечора повинна складати свої речі, щоб уранці швидко зібратися.

Ви й самі можете використовувати цю стратегію. Кладіть ключі, робочі документи та інші необхідні речі в одному місці – і ви вчасно й непоспіхом збиратиметеся вранці на роботу.

Плануйте послідовність справ. Експерти у сфері виховання дітей рекомендують спочатку виконувати процедури, що не надто захоплюють дитину, а потім переходити до більш цікавих. Наприклад, скажіть дитині: «Спочатку вмийся, почисть зуби й одягнися, потім я тебе зачешу, а після цього ми поснідаємо і я почитаю тобі казку».

Також ви можете написати для дитини список необхідних справ і дозволити їй самій обрати, у якій послідовності їх виконувати. У 4-річному віці дитина вже здатна самостійно прокидатися за допомогою будильника і виконувати ранкові процедури.

Робіть ранкові процедури під музику. Оберіть певну пісню, яку вмикатимете дитині, коли вона застеляє ліжко, одягається, снідає, чистить зуби та збирає рюкзак. Кожній процедурі має відповідати окрема пісня, нетривала за часом. По-перше, дітям буде до душі такий незвичайний спосіб виконання ранкових справ, тому ранок триватиме в більш позитивному ключі. По-друге, необхідність завершити ту чи іншу процедуру до закінчення пісні допоможе дитині зібратися вчасно. І, нарешті, дитина розвиватиме базові навички управління часом.

Заохочуйте дитину за те, що вона вчасно збирається вранці. Позитивне підкріплення може дати результати лише згодом, але, так чи інакше, цей спосіб ефективний. Батькам часто складно вмовити або змусити дитину вчасно прокидатися і швидко збиратися в дитячий садок або школу. Дитині й самій нерідко буває важко виконувати ранкові процедури вчасно. Але якщо хвалити її щоразу, коли їй це вдається, можна досягти позитивних результатів.

Джерело: Розвиток дитини