Чому так складно мотивувати дітей? У багатьох батьків є кумедний стереотип про те, що діти нічого не хочуть робити, поки їх не змусиш. Насправді ж спроби змусити дитину щось робити виявляються не дуже вдалими.

Ви не можете змусити її займатися чимось просто тому, що ви стурбовані цим. Такі спроби тільки знижують мотивацію. Що ще гірше, спроби мотивувати її часто переростають у боротьбу за владу. Якщо ви хвилюєтеся з приводу оцінок дитини більше, ніж вона сама – це ненормально.

Якщо ви все ж хочете мотивувати дитину зробити щось тому, що самі стурбовані цим, поставте собі запитання: «У чому тут відповідальність дитини, а в чому – моя?». Якщо вона не виконує свої обов’язки, завдання батьків – закликати її до відповідальності й показати, як це працює в реальності. У реальному світі, якщо ви не виконуєте до кінця свою роботу, вам за неї не платять. Покажіть дитині, до яких наслідків призводить її вибір. Але не подавайте це так, ніби ви караєте її. Наслідки – це не засіб мотивації дитини. Встановлюючи їх, ви просто виконуєте свою батьківську роботу. По суті, ви не можете мотивувати дитину на те, щоб вона стала приділяти чомусь свою увагу. Ви можете тільки надихати та здійснювати позитивний вплив.

Ми часто відчуваємо відповідальність за життєві досягнення дитини. Але розуміємо, що це нереально. В результаті, тільки сама дитина несе відповідальність за свій вибір. Але, оскільки ми думаємо, що успіх дітей залежить від нас, ми вступаємо на чужу територію. Нас завжди вчили, що дітей потрібно контролювати, тому ми без роздумів втручаємося на їхню територію. Ми вважаємо, що мотивувати дитину – це наш батьківський обов’язок, але в результаті це призводить тільки до протистояння. Дитина може підкоритися, щоб ви відстали від неї або щоб ви були задоволені нею, але це не сприяє її мотивації. Знову ж таки, ми хочемо надихнути та вплинути на дитину, а не змушувати її. Але вся суть у тому, як ми це робимо.

Чому не виходить мотивувати дитину?

У всіх дітей різна мотивація. Деякі діти дуже розумні, але при цьому вони вчаться на трійки та двійки. Деякі під час уроків витають у хмарах, незважаючи на всі зусилля з боку вчителя й батьків. Деякі забувають робити уроки, а інші взагалі нічим не цікавляться, не мають ніяких захоплень або хобі. Деякі занадто швидко здаються, не намагаються впоратися з труднощами. Така дитина, незважаючи на всі ваші зусилля, буде мати низьку успішність. Якщо у вашої дитини спостерігаються інші проблеми, переконайтеся, що вона не страждає синдромом дефіциту уваги, депресією, будь-якої залежністю тощо.

Якщо дитина недостатньо мотивована, батьки відчувають занепокоєння, розчарування, навіть відчай. І з цього починаються проблеми. Вони виникають через те, що ви забуваєте той факт, що неможливо змусити іншу людину цікавитися чимось.

Поставте собі наступні запитання:

  • Чи не змушує ваше занепокоєння прискіпуватися, надмірно опікати, просити або перевантажувати дитину роботою?
  • Чи не змушує ваше занепокоєння кричати, просити, карати дитину або опускати руки від розпачу?
  • Чи не змушує вас занепокоєння сперечатися з чоловіком з приводу того, що він, на вашу думку, недостатньо мотивує дитину?
  • Чи не штовхають вас ваші страхи на те, щоб змінити дитину, зробити її більш мотивованою?

Якщо ви відповіли ствердно на одне або декілька з перерахованих вище запитань, імовірно, ви зіштовхувалися з опором і бунтом дитини або виконанням ваших умов тільки для того, щоб ви від неї відчепилися. У подібних випадках ви змушуєте її зробити те, що від неї вимагається, але це не підвищує її мотивацію.

У дитини немає мотивації ні на що

Якщо ви переконалися, що в дитини немає ніяких розладів у поведінці й навчанні, але вона все одно не вчить уроки, не виконує домашніх обов’язків, імовірно, ви не встановлюєте їй чітких правил. У такому випадку вам потрібно закликати її до відповідальності та встановити наслідки, які вказують їй правильну модель поведінки.

Скажіть, що вона зможе пограти в комп’ютерні ігри після того, як зробить уроки й виконає певну роботу. З’ясуйте, в чому справжня причина її проблем. Якщо вона не може вставати вчасно вранці, поспостерігайте, як вона спить. Якщо вона не любить виконувати будь-які домашні обов’язки, поговоріть з нею, з’ясуйте причини цього й подумайте, чи можете ви замінити цю роботу якоюсь іншою.

Не потрібно йти на поводі в дитини, але варто подумати, з якою роботою дитина впорається ефективніше. Наприклад, малюк не любить мити посуд, але любить допомагати в приготуванні їжі, тому що в майбутньому хоче стати кухарем. З огляду на схильності дитини, ви допомагаєте їй зрозуміти свої інтереси. Не нав’язуйте їй свою думку. Так вона навчиться думати сама за себе. Разом з тим нагадуйте їй про відповідальність за основні речі, які їй необхідно робити в житті.

Як розвинути самомотивацію дитини

Спосіб № 1. Не намагайтеся мотивувати дитину через своє занепокоєння

Це призведе тільки до того, що вона буде чинити опір або виконає ваше прохання тільки для того, щоб ви залишили її в спокої. Це не розвиває мотивацію дитини, а вчить її чинити опір або заспокоювати вас. Дитина реагує на вас замість того, щоб зосередитися на собі та знайти внутрішню мотивацію. Ваше занепокоєння й дії, які йдуть за ним, приведуть тільки до боротьби за владу між вами й дитиною.

Спосіб № 2. Надихайте

Єдиний спосіб мотивувати дитину – припинити спроби робити це. Замість цього спробуйте надихнути дитину. Як це зробити? Показуйте відповідний приклад. Запитайте себе: проявляючи свою типову поведінку, ви надихаєте чи контролюєте? Зрозумійте, що коли ви проявляєте надто багато контролю, дитина вибере інший шлях. Згадайте когось, хто вас надихає, і дотримуйтеся його прикладу. Якщо ви будете насильно розвивати мотивацію дитини, вона буде мотивована тільки протистояти вам.

Спосіб № 3. Дозвольте дитині самій зробити вибір і побачити його наслідки

Якщо цей вибір буде поганим, покажіть їй природні наслідки, що випливають за цим вибором. Коли дитина не вчить уроки, наслідком може бути те, що ви заберете комп’ютер з її кімнати. Скажіть їй, що у випадку невиконання домашнього завдання, вона не зможе деякий час пограти в комп’ютерні ігри. Це буде для неї правильною мотивацією: ви не вказуєте, що їй потрібно робити, не читаєте їй нотацій. Щоб правильно мотивувати дитину, просто запитайте себе: «З чим я готова миритися? Які мої цінності та принципи?». Відстоюйте ці принципи до кінця.

Спосіб № 4. Поставте собі правильні запитання

Запитайте себе:

  • Що мотивує мою дитину?
  • Чого вона дійсно хоче?
  • Як допомогти їй зрозуміти свої інтереси?
  • Які її цілі й амбіції?

Подивіться на дитину як на окрему особистість. Спостерігайте за нею. Поговоріть із нею, щоб знайти відповіді на ці запитання. Вислухайте її з повагою, навіть якщо ви не згодні з її словами.

Спосіб № 5. Виберіть свій шлях

Є два шляхи. Ви можете змушувати своїх дітей чинити правильно: вчасно вставати, ходити до школи, вчити уроки, бути успішними в житті. Або ж надихати їх на самомотивацію та на те, щоб вони знайшли власні інтереси, працювали над ними. Ви можете вчити дітей того, щоб вони не тільки діяли правильно, але й прагнули чинити правильно.

Який шлях виберете ви? Якщо перший, то вам необхідно підштовхувати дитину, просити, примушувати, вдаватися до всіляких хитрощів. Вибираючи другий шлях, ви зможете досягти мети, ставлячи запитання. Наприклад, запитайте дитину: «Чому ти вирішив зробити домашнє завдання сьогодні, а не вчора? Я помітила, що вчора ти не вчив математику, а сьогодні вчиш. Чому?». Побудьте дослідником, допоможіть дитині виявити її власні мотиви.

Спосіб № 6. Зрозумійте, що відсутність мотивації в дитини – не ваша провина

Відсутність мотивації в дитини – не ваша провина, тому не приймайте це на свій рахунок. Звинувачуючи себе, ви змушуєте дитину досягати більшого, і тим самим викликаєте її опір.

Подивіться на ситуацію по-іншому. Підійшовши до дзеркала занадто близько, ви не побачите себе – відображення буде занадто розмитим. Але варто трохи відійти від нього, ви бачите чітке відображення.

Так само і з дитиною. Іноді ми не можемо бачити її окремо від самих себе. Дотримуючись дистанції, ми зможемо побачити в ній окрему особистість і зрозуміти, що її мотивує. Після цього ми зрозуміємо, як допомогти дитині краще зрозуміти себе. На відстані ви можете зрозуміти, що викликає в неї інтерес, що змушує її рухатися до мети. Ви зрозумієте, що деякі речі їй не подобаються, але вона все одно повинна їх виконувати. Якщо дитина відмовляється виконувати свої обов’язки, необхідно встановити для неї наслідки.
 
Ваша мета – вплинути на дитину, щоб вона відповідально ставилася до своїх обов’язків, і пізнати її досить добре, щоб зрозуміти її власні бажання. Навчіть дитину визначати, що для неї важливо, що потрібно робити для досягнення цілей. Відповідальність батьків – допомогти дітям у розвитку самомотивації, а не робити все за них.

Джерело: Розвиток дитини