Часто можна почути, що лідерами народжуються, а не стають. Думаєте, це правда? Скільки відомих лідерів у дитинстві були тихими, замкнутими й досить сором’язливими? Хіба це природні лідерські якості? Звісно, ні! Ці люди розвинули відповідні якості в більш пізньому віці.

Хочете, щоб ваша дитина була лідером? Пропонуємо список необхідних якостей і способи їх розвитку в дитини.

  • Якість № 1.Чесність і стійкі моральні позиції. Батьки вчать своїх дітей переважно на своєму прикладі, і тому найкраще діти можуть навчитися чесності й моральності вдома, у своїй родині. Порозмовляйте з дитиною про значення чесності в житті кожної людини та про те, яким чином моральні принципи допомагають не зрадити себе й не втратити світло у своїй душі навіть у найскладніших ситуаціях. Одним з інструментів, корисних для розвитку даних якостей, є читання або переказ історій. Знайдіть відповідні книги, які своїм сюжетом наочно проілюструють дитині цінність чесності й моральності в дії.
  • Якість № 2. Мужність. Намагайтеся завжди заохочувати цю якість. Коли ваша дитина проявляє мужність, відзначте її й похваліть. Хваліть мужність усюди, де ви бачите її прояви, щоб дитина знала, що до неї важливо і треба прагнути. Переказ історій також буде дуже ефективним, як і художні твори, що здатні описати мужній вчинок так, щоб він залишив незабутній слід у пам’яті дитини.
  • Якість № 3. Незалежне творче мислення. Для розвитку даної якості дуже корисно ставити запитання. Коли ви розмовляєте з дитиною про будь-який предмет, завжди ставте відкриті запитання, які будуть сприяти творчому мисленню. Використовуйте принцип «руху на один крок уперед». Після того як ви отримали всі очевидні відповіді, поставте ще одне запитання, щоб дитина могла згенерувати більш глибоку, більш творчу ідею. Такі запитання, як «Чому?», «Що сталось би, якщо…?», «Як ти думаєш, як це було?» заохочують дитину мислити творчо й різнобічно. Міркуйте разом з дитиною, разом аналізуйте й робіть різні висновки, не обмежуючи її й не нав’язуючи їй свою точку зору, інакше кажучи, заохочуючи її незалежне мислення.
  • Якість № 4. Упевненість. Упевненість – це одна з найважливіших якостей, необхідних для успіху в цілому. Для того щоб розвинути впевненість у своєї дитини, уникайте критики, щиро й часто хваліть її зусилля, постарайтесь набути звичку щодня казати про її сильні сторони й досягнення. Постарайтеся щодня акцентувати увагу, щонайменше, на одній її позитивній якості. Якщо це стане звичкою, із плином часу ви станете свідками чудес упевненості, які буде демонструвати ваша дитина. Такі підбадьорливі розмови займуть всього кілька хвилин на день. Найкраще проводити їх перед сном. Надихайте дитину частим повторенням фраз «Ти можеш!», «Я в тебе вірю!».
  • Якість № 5. Відповідальність. Коли щось іде не так, нам іноді здається, що буде краще, якщо ми звинуватимо якісь обставини або некомпетентність іншої людини. Лідер у такому випадку бере відповідальність на себе. Розкажіть дитині про те, що вона сама господар свого життя. Її успіх – це її відповідальність. Ми не є жертвами оточення, у нас є важелі управління нашим життям і певний контроль над ним, оскільки в нас завжди є вибір. Навіть тоді, коли, здавалось би, вибору немає, у нас все одно є вибір, як відреагувати на ситуацію, що склалася. Навчіть свою дитину виходити з того, що вона спроможна нести відповідальність за свої слова та вчинки. Коли у випадку невдачі ваша дитина звинувачує когось або щось чи придумує відмовки, у вас є можливість заохотити її взяти на себе відповідальність і висловити впевненість в її силах.

Ваша дитина повинна знати, що невдачі й помилки – це нормально. Помилки – це можливість навчитись. Ви можете допомогти своїй дитині зробити висновки, не принижуючи її, а просто запитуючи: «Що ти зрозумів з цього?», «Як ти думаєш, чому все пішло не так?», «Як ти думаєш, чому це сталось?», «Як би ти міг уникнути цього?» і «Як ти думаєш, що відбудеться, якщо…?».

Вашій дитині важливо зрозуміти, що в неї немає контролю над іншими людьми, і ніхто не вимагає від неї цього, її завдання полягає в тому, щоб досягти повного контролю над своїми власними реакціями. Це дасть дитині почуття впевненості й сили, не дозволить відчувати себе жертвою.

Пам’ятайте про те, що розмови, які ви проводите з дитиною, мають глибокий вплив на її майбутнє. Не поспішайте, знайдіть можливість щодня спілкуватися з дитиною, щоби брати участь у тому, що відбувається в її житті, й підтримувати, заохочувати й надихати її. Таким чином, ви будете діяти як лідер і зможете прищепити вашій дитині лідерські якості.

Джерело: Розвиток дитини