Моральне виховання дуже важливе для повноцінного розвитку дитини. Навчити дитину моральних принципів – надзвичайно вагоме завдання для батьків. Розвиток моралі в дитини невіддільний від її соціального розвитку. Якщо з якихось причин дитина не має достатньо сформованих соціальних навичок, вона стає схильною до аморальної поведінки.

Аморальною вважається поведінка, що не відповідає соціальним очікуванням. Така поведінка виникає не тому, що дитина не знає, чого очікує від неї суспільство, а через те, що вона навмисно ігнорує соціальні правила або демонструє повну безвідповідальність. У решті випадків недостатній соціальний розвиток дитини призводить до того, що вона не усвідомлює, чого від неї очікує суспільство, і порушує соціальні правила ненавмисно.

Термін «мораль» означає соціально допустимі норми та правила поведінки. Дитина має дізнатися від батьків, що добре, а що погано, і бути відповідальною за свою поведінку.

Як у дитини формуються моральні принципи

Як правило, моральні принципи не даються людині від народження. Більшість людей спочатку не може розуміти, що в цьому світі прийнятно з моральної точки зору, а що – ні. Тому моральне виховання дітей таке важливе. Якщо ви прагнете, щоб ваша дитина виросла порядною людиною, вам потрібно навчити її моральних принципів, відповідно до яких ви живете.

Найліпший спосіб навчити дитину, як варто і як не можна поводитися – показати це на власному прикладі. Ваша дитина зможе набагато більше дізнатися про навколишній світ, спостерігаючи за вами, а не слухаючи вас. Моральний розвиток дитини багато в чому залежить від позитивних і негативних дій її батьків.

Недостатньо просто розповісти дитині, що добре, а що погано. Щоб вона засвоїла ці життєві уроки, їй необхідно побачити їх у дії.

Більшості маленьких дітей годі зрозуміти, що та чи інша поведінка є поганою, якщо ви просто розповісте їм про це. Іноді їм потрібно вчитися на власному досвіді.

Коли хочете допомогти дитині засвоїти моральні принципи – покажіть їй приклад того, як бути гарною людиною.

Батьки контролюють моральний розвиток дітей

Замислюючись про моральний розвиток ваших сина чи доньки, перш за все ви повинні зрозуміти, що найбільший вплив на дитину чините ви самі. Є певні речі, які ви не зможете контролювати (наприклад, вплив друзів або шкільних учителів), але ви маєте діяти, коли у вас є така можливість. Кращий спосіб переконатися, що ваша дитина знає моральні принципи – показати їй найкращі зразки високої моралі.

Ви також повинні бути впевнені, що дозволяєте дітям досліджувати їх моральні принципи, а не нав’язуєте їм свої. Зрозумійте, що не всі люди житимуть за тими ж моральними правилами, що й ви. Пам’ятайте це, коли намагаєтеся показати дитині, чим відрізняється правильна поведінка від неправильної. Також ви повинні усвідомити різницю між нездатністю зрозуміти моральні принципи та незгодою з ними.

Звідки беруться моральні принципи?

Деякі люди стверджують, що моральні принципи мають божественну природу, деякі пояснюють її якось по-іншому. Зрештою, не має великого значення, звідки беруться моральні принципи, якщо в результаті це призводить до того, що дитина виростає доброю людиною. Якщо ви справді хочете, щоб ваша дитина стала доброю і високоморальною людиною, вам потрібно демонструвати їй позитивний приклад того, що значить бути гідним членом сучасного суспільства.

Джерело: Розвиток дитини