Словниковий запас – найважливіша складова будь-якої програми навчання англійської мови. Починаючи курс, багато учнів задаються питанням: скільки слів достатньо вивчити, щоб говорити, як носій і легко сприймати англійську мову на слух? Навіть ідеальне знання правил граматики без достатнього володіння лексикою не допоможе підтримати розмову і грамотно висловити думки. В англійській мові існує величезна кількість фраз, тому важливо виділити серед них ті, які найчастіше використовуються в повсякденному житті.

Скільки слів потрібно для різних рівнів?

Вільне володіння лексикою має на увазі різні показники, в залежності від цілей того, хто навчається. Якщо він вчить мову для подорожі, то немає сенсу вивчати спеціальну лексику (юридичну, технічну), досить буде базових туристичних фраз. Якщо учень планує жити і працювати за кордоном, то без поглибленого словникового запасу не обійтися. Всього в англійському існує 6 рівнів:

 1. Elementary A1 – тут буде досить вивчити близько 1000 слів, щоб говорити на повсякденні теми, такі як погода, хобі, розповідь про себе. Однак на такому рівні складно підтримати розмову на якісь складні теми і зрозуміти багато загальновживані фрази.
 2. Pre-Intermediate A2 – сюди входить до 2000 слів, за допомогою яких можна будувати більш складні пропозиції з докладним описом фактів і подій.
 3. Intermediate B1 – більш впевнений рівень, що включає в себе близько 3000 слів. На такому рівні комфортніше описувати свої емоції, давати оцінку, використовувати епітети і більш складні конструкції. Тут все ще важко підтримувати розмову на спеціальні теми, наприклад, бізнес або наука.
 4. Upper-Intermediate B2 – впевнене володіння 4000 слів і більше, вільне сприйняття мови на слух, здатність висловити свої погляди з якого-небудь питання.
 5. Advanced C1 – можливість вільно читати новини і книги, дивитися фільми англійською мовою, вживати ідіоми і розуміти приховане значення деяких фраз.
 6. Fluent C2 – рівень носія мови, можливість підтримувати бесіду на будь-яку тему, навіть вузькоспрямовану. На такому рівні можливо навіть написати наукову роботу і захистити її.

Для кожного рівня є свій словниковий запас, який дозволяє визначити ступінь володіння мовою. Крім знання основних виразів, потрібно покращувати граматику, синтаксис і інші навички, інакше всі зусилля будуть марними.

Як оцінити свій словниковий запас?

Підрахувати точну кількість слів, які знає учень, дуже складно і займає багато часу. Самостійно дати об’єктивну оцінку своїм рівнем англійської мови ще складніше, для цього розроблені спеціальні тести. Більшість з них працює за одним принципом: людині дається список з 100-200 англійських слів, з яких він повинен вибрати ті, які знає. На основі отриманих результатів система дає приблизну оцінку. Логічно, що якщо людині знаком переклад like, he і house, то він знає і такі слова, як she, hate і garden.

Пройти подібний тест можна в інтернеті: на сайтах TestYourVocab або Ghent University test. Другий тест складніше, в нього включені завдання рівнів Upper-Intermediate і вище, оскільки він розрахований на носіїв англійської мови.

Необхідний мінімум словникового запасу

Навчатися потрібно поступово, не ставлячи перед собою відразу глобальні цілі. Популярна думка про те, що для вільного володіння мовою досить вивчити лише 3000 слів. З їх допомогою людина зможе сприйняти 80-90% контексту, а решта може зрозуміти за логікою. Однак такої кількості буде недостатньо для спілкування по роботі, наукових досліджень і світських бесід, тому не можна зупинятися на досягнутому.

Скільки часу знадобиться для вивчення англійської мови?

Деякі автори курсів пишуть в рекламі, що можуть навчити англійської всього за тиждень. Це не зовсім так. Для отримання якісних знань необхідно довго і старанно працювати, поступово підвищуючи свій рівень. Вивчення лексики потрібно поєднувати зі знанням граматики, щоб побудовані пропозиції були грамотними і могли донести думки мовця. Для більш ефективного навчання рекомендується наступне:

 • використовувати різні додатки з упором на лексику (наприклад, ED Words);
 • не поспішати вчити новий матеріал, не закріпивши старий;
 • застосовувати вивчені слова в мові, будувати з ними речення, більше практикувати розмовну мову.

Щоб вивчене слово запам’яталося надовго, його необхідно регулярно повторювати – близько десяти разів на місяць, а потім кожні пару місяців (розподілені повторення). Оптимально вчити близько 25 нових слів щотижня – більшу кількість погано засвоїться в пам’яті і виникне плутанина. Краще виділяти по кілька годин на тиждень на закріплення вивченого матеріалу, ніж відразу брати новий.

З такими темпами можна вивчити близько 100 слів на місяць і більше 1000 за рік. При цьому вони запам’ятаються надовго, і вже через пару років можна буде вийти на хороший рівень володіння англійською мовою. Вивчення простих форм допоможе вивчити їх однокореневі слова, наприклад, дієслово inspire (надихати) дозволить вивчити іменник inspiration (натхнення) і причастя inspired (натхненний).

Активний і пасивний словниковий запас

Будь-яка людина, що вивчає англійську мову, володіє лексикою двох видів:

 1. Активний словниковий запас – вираження, часто вживаються в спілкуванні, роботі, при читанні і інших повсякденних справах.
 2. Пасивний словниковий запас – вираження, які людина знає, але практично не вживає, в тому числі застарілі і рідкісні.

Як показує практика, активна лексика набагато ширше, оскільки не використовуються слова швидко забуваються. Рівень володіння англійською визначається виходячи з активної лексики. Більшість простих виразів з англійської мови рідко використовуються на практиці і йдуть в пасивний запас. При спілкуванні з носіями мови поповнюється активна лексика, яка поступово витісняє з пам’яті пасивну.

Кращі способи для запам’ятовування англійських слів

Сучасні методики навчання пропонують безліч технік з вивчення англійської лексики. Найбільшою популярністю користуються такі способи:

 • Дерево пам’яті (Memory Tree): на аркуші паперу малюється дерево, кожна гілка якого позначає певну категорію – сім’я, хобі, робота, частини тіла і т.д. Такий метод спрямований на образне мислення.
 • Картки: можна купити готовий набір або створити свій, написавши слово і його переклад на сторонах паперу. Картки можна носити з собою і вивчати у вільний час, закріплюючи в пам’яті пройдений матеріал.
 • Ілюстрації: англійські вирази легко запам’ятовуються на основі асоціацій з картинками.
 • Вивчення цілих фраз: така методика дозволяє вивчити не просто окреме слово, а й запам’ятати його правильне вживання в контексті.
 • Сторітеллінг: створення історії за допомогою вивчених фраз, що розвиває пам’ять і розмовні навички, а також підтягує граматику.
 • Вивчення текстів пісень і їх перекладу: в піснях часто використовується розмовна англійська мова, тому такий спосіб дуже ефективний.
 • Різні програми – сучасні розробники пропонують величезний вибір додатків для вивчення іноземних мов в різних ігрових формах. Вчити мову в додатках набагато цікавіше і простіше.
 • Використання антонімів: набагато цікавіше і легше вчити слова разом з їх протилежним значенням, так ви вб’єте відразу двох зайців, вивчивши в два рази більше слів.

Всі ці способи однаково ефективні, тому вибір буде залежати від особистості учня, його здібностей і бажань. Кому-то простіше вивчати англійську мову за картинками, а хтось віддає перевагу розповідати історії. Головне – регулярність вправ і старанність. Рекомендується вчити відразу цілі вирази і фрази, ніж слова окремо, так можна заощадити час і сили, а матеріал засвоїться в рази швидше.

Джерело: easyspeak.ru