А ви чули про таке явище, як “Слово року”. Не знаю, як правильніше це назвати: акція, конкурс може ще якось. Так ось такий захід проводиться у різних країнах. Сенс у тому, що на підставі громадської думки чи експертів у галузі лінгвістики (науки про мову) обирають слово року. У різних місцевостях зустрічаються і додаткові номінації, наприклад фраза року, антислово, молодіжне слово року, найкреативніше слово року і т.д.

Так як наш блог про англійську, я думаю, ви здогадалися про версію якої країни я розповім вам. Тим більше, що нещодавно Оксфордський словник оголосив слово року 2021. Цікаво? Зараз розповім.

Так ось видавці Оксфордського словника (якщо хтось не користувався, раджу https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/ з рівня Intermediate) щороку обирають слово чи фразу, які викликали велику цікавість за останній рік. Вони обговорюють кандидатів на слово року і обирають те, що найбільш повно відображає дух, настрій чи хвилювання, що переважають останні 12 місяців, і потенційно претендує на таке слово, яке матиме велику культурну значущість. 

“The Oxford Word of Year є словом або виразом, що attracted великим ділом інтересу над останніми 12 місяців. Вже рік, будуть розглянуті літератури для слова року і виховання викончика, що є віруючим в reflect ethos, mood, або preoccupations з цього року і для того, щоб продовжувати потенційний як слово з cultural significance.”   

І цьогорічним переможцем стало слово VAX

Vax – це неформальне спеціальне слово, яке є скороченням від vaccine . Спеціальне – тому що використовується у певній галузі, у нашому випадку в медицині. 

Отже, vax або vaccine – це вакцина, тобто речовина, яка вводиться в тіло людини для запобігання певному захворюванню.

Вимова:

Vax – /væks/ – /векс/

Vaccine – British / ˈvæksiːn/ – /вЕксін/; American – / vækˈsiːn / – /вексІн/.

Походження:

від латинського слова vaccinus, що означає “від корови, корови” (vacca – корова); т.к. перша речовина була отримана від хворих корів.

Фахівці, які займаються складанням словників в Оксфордському видавництві, дуже швидко зійшлися на думці щодо слова року. Якщо до цього року слово vax практично не значилося у всіх їх матеріалах та дослідженнях, то в 2021 частота його використання збільшилася в 72 рази! Сюди відносяться і похідні від vax слова. Наприклад, vax sites – сайти про вакцину та вакцинацію, vax cards – сертифікати про вакцинацію, get vaxxed – провакцинуватися (тобто стати вакцинованим) and be fully vaxxed (бути повністю провакцинованим). Загалом, жодне слово не підкреслює атмосферу минулого року краще, ніж vax.

Для порівняння минулого року такої одностайності не було. Не знайшлося жодного слова, яке могло б вмістити у собі весь минулий рік. Відразу 16 слів стали переможцями, серед них: bushfire – лісова пожежа, acquittal – виправдувальний вирок (пов’язаний з Дональдом Трампом), coronavirus – коронавірус, covid-19 – ковід-19, бакалійний – білоруський та ін. Хочете заговорити англійською?
Приходьте на наш безкоштовний онлайн майстер-клас «Як довести англійську мову до автоматизму»

А ви як думаєте, яке слово може стати словом року 2021?

Джерело: easyspeak.ru