Пубертатний період – це вік, коли у фізичній та емоційній сферах дитини відбуваються суттєві зміни. Це перехідний період між дитинством і дорослим життям, коли ваш син або донька намагаються поводитись як дорослі, але все ще зберігають у собі дитячі риси.

Пубертатний період – складний час, тому дитина схильна проявляти несподівану й часто ірраціональну поведінку. Батьки намагаються зрозуміти, що вона відчуває, допомогти їй. Це легше зробити, знаючи, які зміни з нею відбуваються. Ми розглянемо основні зміни в соціальному житті, які чекають на кожну дитину в цьому віці.

Зміна № 1. Пошук власного «Я»

Пубертатний період може бентежити дитину, оскільки її почуття за своєю інтенсивністю можна порівняти з тим, що вона відчувала раніше. Також вона ще не може повністю зрозуміти світ дорослих і визначити для себе, ким вона є, – дорослим чи ще дитиною.

Вона намагається зрозуміти, наскільки добре вписується в оточення та якої поведінки від неї очікують інші. Якщо в цей час ставитися до неї саме як до дитини, це може образити й викликати величезне обурення. Якщо ж ставитися до неї, як до дорослої й вимагати зважених дій, це стане для неї непосильною ношею.

У постійних пошуках власного «Я» дитина робить спробу брати на себе відповідальність. Іноді це їй вдається, іноді – ні, але це одна з головних змін у її соціальному житті.

  • Що робити батькам. Ставтеся до дитини, як до людини, в якій уживаються і дитина, і дорослий. Приділяйте їй стільки ж любові й уваги, як і раніше, але також надавайте більше самостійності та відповідальності.

Зміна № 2. Проблеми з самооцінкою

У пубертатному віці в дитини з’являється багато нових друзів і знайомих. У результаті вона зіштовхується з великою різноманітністю характерів і особистостей, часто порівнює їх із собою.

Оскільки на неї покладається багато відповідальності, з нею відбуваються великі зміни, дитина часто розгублена. Вона не знає, чи може вона приймати зважені рішення, які недоліки її характеру.

У пубертатному віці важливо розвинути позитивні якості й завоювати авторитет у взаєминах з однолітками. Конфлікти з оточенням і зміни в тілі часто змушують її сумніватися в собі та знижують самооцінку.

  • Що робити батькам. Переконайтеся, що ви завжди підтримуєте дитину в її діях. Не тільки словами, а й діями показуйте, що ви вірите в неї, готові допомогти. Дайте зрозуміти дитині, що, незважаючи на всі зміни, ви завжди будете її любити й довіряти.

Зміна № 3. Ризик небезпечної поведінки

Змінюючись, дитина стає схильною до конфліктів. Вона намагається заперечувати встановлені раніше правила й домовленості, щоб затвердити свою незалежність. Їй необхідно постійно доводити світові, що вона вже доросла, але це негативно впливає на дитину в пубертатному віці.

У цей час вона прагне нових відчуттів й нового досвіду. Тому наявний ризик того, що вона потрапить у погану компанію. Вона може почати палити, пробувати алкоголь або наркотики, вступати в статеві стосунки.

Навіть попри те, що раніше ви пояснювали, що таке добре, що таке погано, висока ймовірність поганого впливу однолітків. Будьте особливо уважні до дитини та стежте за тим, щоб подібного впливу не було.

  • Що робити батькам. Не сваріть дитину в присутності однолітків. Це тільки посилить її опір і змусить ще більше порушувати правила. Якщо вам не подобається поведінка дитини або її товариство, поговоріть про це в спокійній манері, без моралей. Якщо ви підозрюєте, що дитина знаходиться в небезпеці або схильна до залежності, зверніться до фахівця.

Зміна № 4. Депресія й думки про суїцид

У пубертатному віці дитина може відчувати різні емоції, депресію. Більшість дітей, відчуваючи любов і підтримку батьків, можуть самостійно впоратися з депресією, але деяким потрібна допомога психолога.

Діти в цьому віці часто відчувають смуток. Вони не усвідомлюють свої негативні емоції, не розуміють, як з ними впоратися. Пубертатний вік пов’язаний не тільки з розвитком і змінами дитини, це також важливий етап у її навчанні, і пов’язаний з ним стрес може призводити до депресії.

Дитина в перехідний період відчуває необхідність діяти правильно, бути кращою, ніж інші. Це викликає в неї стрес і тривогу. У її житті багато речей відбуваються вперше: зустрічі з новими людьми, стосунки з протилежною статтю, спроби виглядати краще в очах друзів, ровесників, поводитися як дорослий – все це викликає стрес у пубертатному віці.

Батькам важливо розпізнавати ознаки депресії та тривожності в дитини. Крім того, слід бути особливо уважними до думок про самогубство. Звертайте увагу на такі симптоми, як смуток і пригніченість протягом тривалого часу без видимої причини, відчуття непотрібності й низьку самооцінку, втрату інтересу до занять, які подобалися їй раніше.

Дитина може уникати друзів і близьких, припинити спілкуватися з однолітками, проводити час на самоті. Можливо, вона буде пропускати уроки в школі й мати проблеми з успішністю. У неї можуть виникнути проблеми з концентрацією уваги й пам’яттю. Усе це – соціальні проблеми, пов’язані з пубертатним періодом.

  • Що робити батькам. Якщо ви помітили в дитини будь-який із перерахованих вище симптомів, поговоріть з нею, з’ясуйте, що вона відчуває. Покажіть їй, що її почуття важливі для вас і що ви приймаєте їх без осуду. Розкажіть їй про те, що в її віці відчували схожі почуття. Поділіться тим, як ви з ними справлялися. Якщо довірливих розмов недостатньо, зверніться до фахівця. Депресія й думки про суїцид – особливо небезпечні симптоми, на які потрібно вчасно звернути увагу.

У пубертатний період з дитиною відбувається багато змін. Тому не дивуйтеся, що її соціальне життя істотно змінюється. Будьте завжди відкриті для дитини, проявляйте до неї любов і підтримку.