Стаючи школярем, дитина більше часу починає спілкуватися з однолітками. Це певне полегшення для батьків, особливо працюючих.

З іншого боку, проводячи достатньо багато часу нарізно, батьки й діти віддаляються один від одного. Дорослі можуть і не помітити, як їх вплив на дитину поступово слабшає, а взірцем її поведінки дедалі більше стають однокласники й друзі.

Ваша мета на наступні декілька років – сформувати міцні взаємини з дитиною на противагу впливу однолітків. Коли дитина вступить у підлітковий вік, зв’язок із батьками як надійна життєва основа буде для неї дуже важливим.

Отже, що ж має включати стратегія виховання дитини шкільного віку?

1. Зберігайте зв’язок із дитиною

Дитина шкільного віку так сильно прив’язана до однолітків, що нерідко впродовж цілісіньких вихідних ви бачите її не більше ніж декілька годин. Тому не пропонуйте їй пограти в комп’ютерні ігри, доки займаєтеся домашніми справами. Натомість просто проведіть разом трохи часу, вільного від будь-яких занять. Це допоможе вам закласти основу доброзичливих взаємин із дитиною.

2. Створіть сімейні ритуали, що зміцнюють зв’язок із дитиною

Сімейні вечері, спільні походи в крамницю у вихідні, підготовка костюмів до новорічного ранку й багато інших спільних справ – усе це сприяє зміцненню зв’язку з дитиною. Однак вам варто перетворити ці події на певний ритуал, щоб дитина нетерпляче очікувала на них.

3. Зважайте на те, скільки самостійності потребує ваша дитина

Діти мають різну потребу в самостійності. Пам’ятайте: після періодів самостійності, коли дитина повинна поводитися «як доросла» (наприклад, почати спати окремо від батьків у власній кімнаті), її дитяче «я» потребує підвищеної уваги. Не наполягайте на тому, щоб вона завжди поводилася як доросла.

4. Допоможіть дитині розвинути навички спілкування і розв’язання проблем

Постійні суперечки з дітьми виснажливі для батьків. Деякі гадають, що секрет виховання в тому, аби ні в чому не поступатися дитині. Та чи хочете ви, щоб ваша дитина все життя дотримувалася чиїхось вказівок і підпорядковувалася іншим людям? Якщо так – ви наражаєте її на ризик тиску з боку однолітків. Зрештою, діти, які беззаперечно підпорядковуються, чинять це і в дорослому віці. Під тиском такі люди навіть можуть скоювати злочини. Якщо прагнете, щоб дитина взяла на себе відповідальність за свою поведінку, вона має навчитися думати самостійно.

Ніхто з батьків не хоче, щоб їхня дитина почувалася безсилою. Ви переймаєтеся тим, щоб дитина знала: її слова й рішення важливі. Чи мусить вона скиглити, випрошуючи бажане? Звичайно, ні. Натомість варто пояснити дитині, що, по-перше, вона повинна аргументувати своє прохання, і, по-друге, воно настільки ж важливе для вас, як і для неї. Цим не можна нехтувати, якщо бажаєте, щоб ваша дитина багато чого досягла в житті.

Учити дитину спілкуватися й домовлятися – не означає в усьому їй потурати і дозволяти вередувати. Радше процес навчання ефективного спілкування передбачає, що ви завжди можете сказати «ні» й дитина буде змушена рахуватися з вашою думкою. Якщо дитина хоче, щоб ви змінили рішення, має аргументувати своє прохання й переконати вас. Здебільшого ви у змозі спільно знайти компромісне, виграшне для обох рішення.

5. Прищеплюйте дитині звички здорового харчування

Дитина має звертати увагу на те, наскільки здоровим є її харчування. Чи достатньо вона вживає овочів і фруктів? Чи забезпечений її раціон білками і вуглеводами? Вам варто подати їй позитивний приклад організації здорового харчування. Читайте склад продуктів на пакуванні. Не привчайте дитину до дієт, оскільки вони найчастіше призводять до подальшого переїдання. Якщо дитина захоче перекусити впродовж дня, давайте їй здорові перекуси, наприклад, яблука, сир або моркву. Якщо ви змалечку зможете прищепити дитині звички здорового харчування, вона збереже їх на довгі роки.

6. Не перевантажуйте дитину

Багато батьків прагнуть зайняти весь вільний час дитини, залучаючи її до різних занять. Вони віддають дітей у спортивні секції, гуртки, музичні та художні школи тощо. Якщо дитина нічим не зайнята, батьки почуваються винними.

У вихідний день дозвольте і собі, і дітям нічого не планувати. Заохотьте їх гратися, малювати або займатися тим, що їм до душі. Такі неспішні дні, проведені в сімейному колі, необхідні для зміцнення емоційного зв’язку між батьками й дітьми.

7. Обмежуйте використання електронних пристроїв

Привчіть дитину читати книги – і вона уникне надмірної залежності від електронних пристроїв. Якщо ж комп’ютер забирає в дитини багато часу – це крок до появи залежності, з якою дуже складно впоратися. Зрозуміло, комп’ютер потрібен дитині для навчання, однак частіше діти використовують його для розваг. Якщо ви прагнете, щоб у житті дитини було місце й для інших цікавих занять, а незадовго до підліткового віку в неї не з’явилася комп’ютерна залежність, вам потрібно обмежити використання дитиною комп’ютера.

Те ж стосується й мобільних телефонів. Якщо дитина ходить у школу з вами, чоловіком або з дорослими, яким ви довіряєте, і не має необхідності телефонувати вам, мобільний телефон їй не потрібен. Електроніка тільки створює дитині ситуації, до яких вона ще не готова.

8. Переконайтеся, що друзі дитини добре вчаться

Коли дитина вчиться в середніх класах, її ставлення до навчання багато в чому формується під впливом однолітків. Зусилля, що їх дитина докладає до навчання, її успішність часто такі ж, як у друзів. Тому, якщо вам важливо, щоб ваша дитина вчилася добре, переконайтеся, що її приятелі цінують навчання. Однак багато в чому ставлення до навчання в дітей формується вдома. Тому дитина шукає друзів із сімей, у яких теж цінують навчання.

9. Беріть до уваги взаємини дитини з однолітками

Чим старшою стає дитина, тим більший на неї вплив дитячого оточення, зокрема із цим впливом нерідко пов’язане те, ким стане дитина в майбутньому. У дітей, яких не приймають у колі однолітків або над якими ті насміхаються, може розвинутися комплекс неповноцінності й не полишати їх роками. Якщо в класі дитина виступає в ролі «розумника» або веселуна, це теж обмежуватиме її в майбутньому.

Переконайтеся, що дитина достатньо часу спілкується з однолітками, має з ними спільну мову. Сприяйте тому, щоб ваша дитина не почувалася зайвою у своїй компанії. Однак якщо це ставить під загрозу цінності вашої сім’ї (наприклад, ваша десятирічна дочка одягається занадто зухвало), вам не варто йти на компроміс.

10. Влаштовуйте сімейні зустрічі

Регулярно збирайтеся за родинним столом. Під час таких зустрічей добре обговорювати ваші досягнення, образи, розбіжності або інші теми, що хвилюють членів вашої сім’ї. Допоможіть дітям відчути, що вся сім’я піклується про них і цінує їхню думку. Під час таких зустрічей корисно домовитися про правила спілкування. Наприклад, говорити потрібно по черзі, не перебиваючи іншу людину. Для цього доцільно використовувати будь-який предмет: говорить тільки той, хто тримає його в руках.

Якщо дитина неохоче бере участь у сімейних зустрічах, придумайте для неї додаткову мотивацію (наприклад, спечіть пиріг).

11. Наголошуйте на цінностях

У багатьох сім’ях ніколи відкрито не говорять про цінності. Відтак, це послаблює роль сімейних цінностей порівняно із цінностями, які дитина засвоює із сучасної культури. Тому саме зараз замисліться про те, які сімейні цінності ви хочете передати дитині. Знайдіть спосіб поговорити з дитиною про цінності в повсякденному житті.

12. Виходьте за межі дисципліни

Багато батьків виховують дитину, ґрунтуючись на принципах сили. Так, дисципліна допомагає навчити дитину багатьох важливих речей. Але головне для вас – виховати дитину так, щоб вона сама приймала правильні рішення. І для цього важливий емоційний зв’язок, а не контроль. Тому найкраща стратегія дисциплінування – це близькі стосунки між вами й дітьми, чіткі межі й ваша підтримка.

Джерело: Розвиток дитини