Розвиток і зростання дитини – складний процес, що включає декілька складових. Дитина розвивається фізично і психічно. Для повноцінного розвитку психіки дитини, її розумової, емоційної й соціальної сфер важлива підтримка батьків.

Іноді батькам буває складно стимулювати психічний розвиток дитини. Оскільки підтримка батьків у цьому процесі дуже важлива, слід заохочувати розвиток дитини і в дитячому садку або школі, і вдома. При цьому головне – знайти правильний, послідовний підхід, відповідний індивідуальним особливостям дитини.

Зрозуміло, батьки хочуть для своїх дітей тільки найкращого. У наш час виникає чимало суперечок, як максимально розвинути потенціал дитини: які саме заняття й книги добирати для її розвитку, чи використовувати комп’ютери або телевізор для навчання. Із-поміж розмаїття думок і порад із цього приводу лише ви маєте визначити найбільш корисні для вашої дитини.

Розгляньмо декілька прийомів, за допомогою яких батьки можуть сприяти психічному розвитку дитини.

1. Спілкуйтеся з дитиною

Для розвитку дитячої психіки батькам необхідно не тільки усвідомлювати, яких розумових, емоційних і соціальних навичок потребуватиме дитина в майбутньому і поступово формувати їх, а й робити це у найбільш сприятливий спосіб. Батькам часто доводиться шукати потрібний спосіб інтуїтивно. Вони докладають багато зусиль, аби зрозуміти індивідуальні потреби дитини і вже відповідно до них розвивати її розумові навички. Постійне спілкування з дитиною допомагає батькам глибше розуміти її психічні та фізичні потреби.

2. Читайте книги разом із дитиною

Батьки мають активно формувати в дитини навички читання й письма відповідно до її віку та рівня розвитку. Крім цього, потрібно навчити дитину простих арифметичних дій і розвинути навички розв’язання проблем. Знайдіть відповідний спосіб розвинути ці навички – і ви надихнете дитину, зміцните довіру між вами й розвинете в дитини прихильність до вас. Тісне й довірливе спілкування з дитиною допомагатиме формуванню в неї соціальних та емоційних навичок. Дитина почне розуміти, що емоційний розвиток настільки ж важливий, як і розумовий або соціальний.

3. Займайтеся з дитиною спільними справами

Заохочуйте заняття дитини різними справами. У процесі роботи підтримуйте її, мотивуючи доводити справи до успішного завершення. Так ви зможете навчити її самостійно шукати інформацію, необхідну для виконання того чи іншого завдання, а також зробите цей процес приємним для дитини. Ваша підтримка також здатна викликати в неї ентузіазм та інтерес до навчання й самовдосконалення.

Розвиваючи впевненість дитини в собі, ви створюєте гарну атмосферу для її особистісного й соціального зростання.

4. Розвивайте в дитини творче мислення

Творче мислення необхідне дитині для вирішення різних завдань, дає їй змогу бачити ситуації з різних точок зору. Пропонуйте дитині заняття для розвитку творчих здібностей: малювання, розфарбовування картинок, ігри на виявлення уяви тощо. Забезпечте дитину всім необхідним, що може їй знадобитися для цих занять: папером, фарбами, олівцями, пластиліном тощо. Крім цього, дозволяйте дитині користуватися підручними предметами під час ігор.

5. Використовуйте музику й телебачення для розвитку дитини

Учені стверджують, що дитина може сприймати музику ще в лоні матері. Музика позитивно впливає на розвиток дитини з раннього віку. Оберіть музичний стиль, який їй подобається (до ваших послуг – розмаїття найрізноманітніших стилів: від класичної до сучасної зарубіжної музики).

Стосовно телебачення батькам варто бути обережними, оскільки воно приховує і користь, і шкоду. Батькам необхідно ретельно добирати програми, які можуть сприяти розумовому розвитку дитини. Також необхідно відводити для перегляду цих програм час, що відповідає віку дитини.

6. Досліджуйте природу спільно з дитиною

Можна роками гуляти з дитиною в парку, але так і не помічати, які рослини там ростуть і які птахи живуть. Так ви втрачаєте прекрасну можливість досліджувати разом із дитиною навколишній світ. Спостерігайте, як ростуть рослини (із дитиною ви можете посіяти насіння й дивитися, як воно проростає), які зміни в природі відбуваються кожної пори року тощо.

7. Визначте таланти і здібності вашої дитини

Діти з раннього віку можуть виявляти певні здібності, наприклад, зосереджуватися або запам’ятовувати інформацію, читати з раннього віку тощо. Талант дитини може мати вияв у різних сферах: малюванні, музиці, танцях тощо. Поспілкуйтеся зі шкільними вчителями – і вони допоможуть вам визначити обдарування дитини, а також порадять, як краще їх розвинути. Підтримуйте дитину на шляху вдосконалення її талантів, але не чиніть при цьому занадто великого тиску.

Немає єдиних правил для батьків щодо того, як сприяти розвитку дитини. Тому вам потрібно зрозуміти, що цей процес не може бути ідеальним. Вам варто краще пізнати свою дитину й знайти ефективний спосіб спілкуватися з нею. У кожній родині є свої найбільш ефективні способи спілкування між батьками й дітьми. Однак при цьому батькам важливо бути послідовними у вихованні дітей, стимулюючи розвиток їх розумової та емоційної сфер. Щоб максимально розвинути потенціал дитини, необхідно приділяти увагу обом цим компонентам на всіх етапах життя дитини. Спілкуйтеся з її шкільними вчителями, радьтеся з ними й дійте спільно. Так ви зробите все для благополуччя дитини в дорослому житті.

Джерело: Розвиток дитини