Сучасний світ більше ніж будь-коли потребує доброти. Телебачення й Інтернет сповнені негативної інформації й жахливих новин. Нові віяння в сучасній культурі, підходах до виховання дітей і технічний прогрес ведуть до відособленості людей і їх зацикленості на самих собі.

Дорослі надають великого значення вихованню своїх дітей як особистостей, успішних у навчанні, спорті, мистецтві та інших сферах, зосереджуючись на тому, щоб дитина отримувала гарні оцінки в школі й вступила у престижний ВНЗ. Доброта і співчуття втрачають пріоритет. Однак саме здатність до співпереживання й емоційний інтелект роблять дитину життєздатнішою, розвивають у неї лідерські якості й високу працездатність. Тому батькам потрібно виховати ці якості в дитини.

Доброта і співчуття – це засади цивілізованості суспільства. Це сильні почуття, здатні протистояти жорстокій і насильницькій поведінці.

Психологи стверджують, що діти народжуються зі здатністю до співпереживання і виявляють його із раннього віку, проте цю здатність необхідно розвивати.

Вам не потрібно чекати, поки дитині в школі розкажуть про необхідність виявляти доброту й турботу у ставленні до оточення. Поговоріть із дитиною про доброту самі. Ставте їй запитання, що допоможуть зрозуміти, чому необхідно віддавати, не вимагаючи нічого натомість.

1. Запитайте дитину: «Чому б ти віддала перевагу: приготувати другові особливий подарунок на День народження чи здивувати його чимось особливим без причини?».

Чому це важливо? Кожна дитина хоче, щоб про неї згадували у важливі дні її життя. Але ще більше їй подобається, щоб про неї згадували просто як про справжнього друга, без особливого приводу.

Що потрібно зробити після цього? Заохочуйте дитину виявляти доброту й турботу.

Будь-який спонтанний, несподіваний жест доброти (наприклад, підбадьорливе смс-повідомлення, телефонний дзвінок або незапланований візит у гості) – це чудовий спосіб для дитини засвідчити друзям свою турботу.

2. Запитайте дитину: «Що для тебе важливіше: побувати в іншій країні з волонтерською місією чи допомагати людям у своєму рідному місті?».

Чому це важливо? Ви зрозумієте, чи прагне дитина подорожувати й пізнавати світ, а чи вважає за краще бути корисною у своєму рідному місті з патріотичних міркувань.

Що потрібно зробити після цього? Поговоріть із дитиною про те, що таке волонтерська діяльність у іншій країні та в незнайомій обстановці. Запитайте її, чи вона візьметься за роботу з ентузіазмом, опинившись у чужій країні, чи, натомість, сумуватиме за домівкою? Якщо дитина воліє приносити користь у себе на батьківщині, підкажіть їй, чим саме її діяльність може зарадити іншим людям.

3. Запитайте дитину: «Якби ти сама спекла печиво, кому б його віддала – пожежнику чи листоноші?».

Чому це важливо? Важливо пояснити дитині, що однаково важливі не тільки люди героїчних професій, про яких ми часто чуємо з новин (наприклад, поліцейські або пожежники), а й люди непомітних на перший погляд професій, які роблять наше життя комфортнішим.

Що потрібно зробити після цього? Допоможіть дитині придумати способи подякувати людям, які сумлінно виконують свою роботу і при цьому не є помітними.

4. Запитайте дитину: «Чому б ти віддала перевагу: віддати одяг у дитбудинок і ніколи не побачити, як твої речі тішать інших людей, чи роздавати їжу безхатькам і відчувати користь від своїх дій?».

Чому це важливо? Є багато способів допомагати тим, хто цього потребує. Деякі з них діти вважають більш корисними й практичними, ніж інші. Незалежно від того, який саме спосіб обере ваша дитина, важливо пояснити їй, що будь-яка допомога має значення для інших людей.

Що потрібно зробити після цього? Дайте дитині змогу спробувати себе в різних видах діяльності, щоб знайти той, що даватиме їй насолоду і в якому вона сама вбачатиме сенс. Наприклад, дитині може припасти до душі волонтерська діяльність, якщо вона відчуватиме користь від своєї роботи. Іноді такого натхнення й цілеспрямованості досить, щоб дитяче захоплення стало справою всього життя.

5. Запитайте дитину: «Що для тебе більше важить: збирати гроші для допомоги комусь із знайомих чи збирати речі для гуманітарної допомоги людям, постраждалим від стихійного лиха?»

Чому це важливо? Поясніть дитині, що означає збір коштів для знайомих людей, які опинилися в скрутному становищі. Скажіть їй, що незнайомці можуть також потребувати співчуття й допомоги.

Що потрібно зробити після цього? Коли наступного разу ви займатиметеся благодійністю, залучіть дитину як свого помічника. Найкращий спосіб навчити дитину доброти – показати їй позитивний приклад. Дивлячись на вас, дитина зрозуміє, що такі вчинки – чудовий спосіб виявити турботу про людину, яка вам дорога.

Джерело: Розвиток дитини