• Найдавніший і найпростіший спосіб письма з’явився, як вважається, ще в палеоліті – “розповідь в картинках”, так зване піктографічне письмо. Письмо це, звичайно ж, дуже недосконале, адже прочитати розповідь в картинках можна по-різному. Тому піктографію як форму письма далеко не всі фахівці визнають початком писемності.
 • Надзвичайним досягненням людської цивілізації стало так зване складове письмо , винахід якого відбувалося протягом III-II тисячоліть до н. е. Впорядкувати запис складами, здавалося б, що може бути природніше! Та й складів багато менше, ніж складаються з їх допомогою слів. Але щоб прийти до такого рішення, знадобилися багато століть. Адже ми говоримо складами, і дітей вчать читати по складах. Складовим письмом користувалися в Східному Середземномор’ї. Наприклад, переважно складовим письмом є знаменита клинопис. (Складовий способом досі пишуть в Індії, в Ефіопії.)
 • Наступним етапом на шляху спрощення писемності стало так зване звукове письмо , коли кожного звуку мови відповідає свій знак. Але додуматися до такого простого і природного способу виявилося складніше всього. Перш за все треба було здогадатися розчленувати слово і склади на окремі звуки. Але коли таке нарешті сталося, новий спосіб продемонстрував безсумнівні переваги. Потрібно було запам’ятати лише два-три десятка букв, а точність у відтворенні мовлення на письмі непорівнянна ні з яким іншим способом. Згодом саме буквене письмо стало вживатися майже повсюдно.
 • Один з перших алфавітів на Землі – фінікійський . У алфавіті фінікійців було 22 букви.От фінікійців – жителів східного узбережжя Середземного моря, морських торговців і мандрівників – буквено-звукове письмо перейшло до греків. Від греків даний принцип письма проник в Європу. А від арамейського письма, як вважають дослідники, своє походження ведуть майже всі буквено-звукові письмові системи народів Азії.
 • Найдовший алфавіт в світі – камбоджійський. У ньому 74 букви.
 • Найменшим алфавітом в світі вважається алфавіт мови ротокас. На ньому говорять жителі частини острова Бугенвіль, що входить до групи Соломонових островів в Тихому Океані. У алфавіті ротокас всього 12 букв, в основі яких – латиниця: AEGIKOPRSTU V. Ці літери використовуються для запису одинадцяти звуків. Мовою ротокас говорять всього 4,3 тис. Осіб.
 • У китайському письмі більше 40,000 символів.
 • У китайському письмі ієрогліф, що позначає “трудність, неприємність” зображається як дві жінки під одним дахом.
 • В арабській мові 28 букв, які на кінці слова пишуться інакше, ніж в середині, в єврейському – 5 таких букв, в грецькій – одна, а в інших європейських мовах таких букв немає.
 • Таблиця з зображенням фруктів і їх назвами російською мовою, англійською мовою та арабською.
 • Найдавніша зі збережених до цих пір буква алфавіту – О.
 • Найдавніше письмо було вирубано на стіні свого помешкання первісною людиною. На землі багато місць, де на скелях, стінах печер ми можемо побачити збережені видовбані малюнки і знаки, це – петрогліфи. Вони були не просто картинами, вони служили покажчиками меж володінь племен, місця полювання. Значить, ці малюнки і знаки передавали інформацію, іншими словами – були першими письмами.
 • На африканському континенті більше 1 000 різних мов. А у мови берберів в Північній Африці навіть немає письмової форми.
 • У перекладі з французької мови слово есе означає «досвід».
 • У переважній більшості мов світу слово “мама” починається з букви M.
 • AD і BC в позначеннях дат означають Anno Domini (н.е.) і Before Christ (до н.е.).
 • Найдовшим в світі словом-паліндромом є фінське слово “saippuakivikauppias”, що означає “торговець шовком”.
 • Більшість американських педагогів розрізняють шість видів писемного мовлення, якими слід володіти в залежності від ситуації:
 1. Personal Writing – використовується, коли є необхідність обміркувати що-небудь або поділитися з ким-небудь особистим досвідом.
 2. Subject Writin g – пов’язаний з потребою поділитися інформацією про відомих людей, місця, події. До цього виду відносяться інтерв’ю, звіти, показання свідків.
 3. Creative Writing – представлений творчими аспектами, такими як розповіді, вірші, жарти.
 4. Reflective Writing – рефлексивна письмова мова, в якій представлений або прокоментований будь-якої життєвий досвід пише.
 5. Academic Writing – виконання різних завдань з навчальних предметів, які розглядаються як найбільш ефективний спосіб довести собі і викладачам, що предмет зрозумілий і став частиною роздумів автора
 6. Business Writing – припускає володіння навичками письма, необхідними для ділового спілкування, і включає в себе ділові листи, заяви, резюме, меморандуми