Гнучкість і пластичність – як правило, якості вроджені, але їх можна розвинути, якщо віддати дитину на заняття спортивною або художньою гімнастикою з ранніх років. У багатьох батьків про такі види спорту складається хибна думка: це колосальні навантаження, а самі тренування супроводжуються сильним болем. Але розвиваюча гімнастика – це зовсім інші заняття: легкі, ігрові та абсолютно безболісні вправи, що допомагають швидко розвинути у дитини гнучкість.

Вправи на гнучкість для найменших

Програма дитячої гімнастики, з якою можна ознайомитися тут, підбирається за віковими групами. Віддавати дитину на заняття можна з 1,5-2 років. У цьому віці кістки і суглоби дуже пластичні, тому результат від тренувань з’являється набагато швидше. Батькам не варто боятися, що дітям буде боляче під час занять, оскільки всі рухи легкі, виконуються в ігровій формі і дуже подобаються малюкам. У такому юному віці допомагають розвинути гнучкість і еластичність такі вправи:

 • перекочування на спеціальних м’яких модулях: лежачи на ньому спиною, руки тягнуться назад;
 • вис на перекладинах: виконується з підтримкою тренера або батьків;
 • прогин спини з позиції лежачи на животі.

Ці прості вправи допомагають розвинути і зміцнити хребет і м’язовий корсет рук і ніг, а також зробити м’язи більш еластичними.

У міру того, як часто дитина буде займатися, вправи стають більш складними:

 • нахили вперед з різних положень тіла: лежачи, стоячи і сидячи;
 • розтяжка ніг, сидячи на підлозі;
 • перекати на спині;
 • перекиди.

Вправи елементарні, із задоволенням виконуються дітьми і абсолютно не приносять дискомфорту. Особливість розвиваючої гімнастики в тому, що все робиться поступово, тіло плавно звикає до навантажень.

Коли дитині виповниться 4 роки, до стандартної програми додаються вправи для навчання шпагату. Залежно від фізичної підготовки тренер підбирає ступінь навантаження, щоб дитина не відчувала дискомфорту і болю.

Комплекс вправ для дітей у віці від 5 до 7 років

З цього віку розширюється комплекс вправ, додаються вправи, спрямовані безпосередньо на розтяжку. Якщо дитина відвідувала розвиваючу гімнастику в віці з 2-3 років, то до 5 років вона вже буде впевнено сідати на шпагат, не менше 30 секунд.

До 7 років дитина буде виконувати такі вправи:

 • розтяжка зімкнутих і розставлених на ширині плечей ніг;
 • самостійний, без підтримки тренера шпагат;
 • перевороти по підлозі вперед і назад;
 • махи ногами.

До 7 років діти з легкістю освоюють перші акробатичні елементи. Вони можуть робити колесо, різні перекиди, вправи на гімнастичних снарядах.

Особливості занять розвиваючої гімнастики

Щоб досягти бажаного результату, розвинути в дитині гнучкість і еластичність, займатися потрібно регулярно і тривало. Це основні вимоги. Тому діти і не відчувають фізичного дискомфорту і болю під час занять, так як все відбувається поступово. Гнучкість розвивається в дітях дуже швидко, але так само швидко і втрачається, якщо досягнутий результат не підтримувати регулярними тренуваннями.

Крім розвитку еластичності, є у занять розвиваючої гімнастики ще одна перевага – вони позитивно впливають на весь організм. Діти, які регулярно відвідують секцію, не тільки вражають однолітків умінням виконувати різні акробатичні елементи, але і мають відмінне, міцне здоров’я.

Розвиваюча гімнастика позитивно позначається на роботі всіх внутрішніх органів і систем життєзабезпечення. Під час тренування організм насичується киснем, прискорюється кровообіг, за рахунок чого все клітини і м’які тканини отримують необхідну кількість поживних речовин.

Вправи на гнучкість зміцнюють опорно-руховий апарат і хребетний стовп. У дітей, які відвідують тренування, не виникає проблем з хребтом (викривлення) або сутулості, які часто спостерігаються в шкільному віці.

Розвиваюча гімнастика – це не виснажливі вправи, які супроводжуються болем у м’язах. Тренування проходять в ігровій формі, доставляючи дітям справжнє задоволення. Поступове збільшення навантаження – основне правило занять. Діти самі не помічають, як ще вчора перекочувалися на фітболі, робили елементарні перекиди і висіли на перекладині, а вже сьогодні вміють з легкістю сідати на шпагат і затримуватися в ньому більш ніж на хвилину.

Особлива увагу під час тренувань приділяється розминці, що дає можливість якісно розігріти м’язи, підготувавши їх до навантажень і розтяжки. Розвиваюча гімнастика – відмінний спосіб розвинути в дитині гнучкість і еластичність, підтримувати міцне здоров’я і сформувати всебічно розвинену особистість.

Джерело: Розвиток дитини