Ви, напевно, чули про стандартні прийоми, що використовуються при дисциплінуванні дітей. Як правило, одним з них є розмова з дитиною про її поведінку та наслідки вчинених нею дій. Це ефективний спосіб, однак багато батьків не отримують з його допомогою бажаного результату. Як правило, чим складніше й темпераментніше дитина, тим важче з нею впоратись.

Головною причиною даної проблеми є неможливість батьків миролюбно підійти до вирішення проблемної ситуації. Дуже часто, коли батьки спілкуються з дітьми, їхнє обличчя стає непривабливим, висловлюючи крайнє засмучення й незадоволення.

При дисциплінуванні дітей батьки відчувають гнів, досаду, тривогу, а іноді збентеження й розгубленість. Дитина дивиться на їхні обличчя й з легкістю прочитує ці емоції, незважаючи на слова, які батьки намагаються при цьому ретельно підібрати.

У першу чергу діти стежать за тим, у якому настрої перебуває їх співрозмовник. Засмучені батьки, незалежно від їхніх запевнень, викличуть в дитини засмучені почуття. У результаті дитина опиниться в ситуації, в якій їй треба буде або чинити опір, або втікати. Швидше за все, вона одразу ж займе оборонну позицію. Деякі діти від страху можуть огризатись, але більшість з них просто замикаються в собі.

Давайте розглянемо приклад: Дмитро й Сашко – брати. Дмитро грав у відеогру, а Сашко підійшов і попросив пограти з ним. Коли Дмитро відмовився, Сашко розсердився й витягнув шнур консолі, тим самим перервавши гру Дмитра. Дмитро розсердився і вдарив Сашка. Усе закінчилось тим, що мама насварила й покарала Дмитра. Він засмутився, тому що вважав покарання Сашка не таким суворим, як своє. У результаті мама засмутилася ще більше. (На думку Дмитра, кожний такий випадок, коли мама його сварить, усе більше переконує його в тому, що Сашка вона любить більше. Його поведінка – це просто спосіб упоратися зі своїми емоціями.) Перепалка між Дмитром і мамою тривала доти, доки він не втомився й не замовк, мама була дуже рада цьому.

У даному прикладі мама Дмитрика технічно все зробила правильно, але вона була дуже засмучена, і Дмитро з легкістю зчитував її емоції, пов’язуючи їх безпосередньо із собою. На його думку, мама зробила несправедливо у ставленні до нього, і він неухильно озвучував їй свій протест і відстоював свою позицію, у той час як прикрість матері була пов’язана з тим, що вона ніяк не могла його напоумити.

Щоб діти слухалися своїх батьків, батьки повинні навчитись контролювати свої емоції перед тим, як спілкуватися з ними.

Спокійні батьки досягнуть набагато більшого успіху в розмові з дитиною. Це відбувається тому, що під час відсутності негативних емоцій дитина віддзеркалює спокійний настрій мами чи тата (інакше кажучи, підсвідомо копіює її/його емоції), тим самим знижуючи активність у нижніх відділах мозку й підвищуючи активність у префронтальній корі, що в результаті дозволяє дитині мислити більш ясно.

Джерело: Розвиток дитини