Друзі мають великий вплив на підлітків, тому батькам важливо знати, з ким дружить їх дитина. Але що ж робити, якщо ви стурбовані оточенням своєї дитини?

Час від часу всі батьки замислюються над цим питанням. Ви бачите нового друга своєї дитини й думаєте: «Це поганий друг для мого сина». Ви не можете заспокоїтися та втрачаєте сон, розглядаючи ситуацію з різних сторін:

  • Чи потрібно заборонити дитині спілкуватися з її другом?
  • Чи потрібно поговорити з батьками неблагополучного підлітка?
  • Чи потрібно звернутися до керівництва школи?

Раптом ви розумієте, що вже не можете, як раніше, контролювати всі сфери життя дитини. Ви більше не ходите з нею на ігровий майданчик і не водите її на тренування в спортивні секції. Приходить підлітковий вік, і все змінюється.

Навіть поради психологів про те, як виховувати підлітків, сповнені суперечностей:

  • «Будьте непохитними – і гнучкими»;
  • «Встановлюйте кордони – і давайте дитині більше свободи»;
  • «Підлаштовуйтеся під підлітка – але не будьте в нього на побігеньках».

Вітаємо – процес виховання підлітка буде забирати багато сил і містити безліч протиріч.

Скажи мені, хто твій друг, і я скажу тобі, хто ти

Не секрет, що друзі мають величезний вплив на підлітків, тому те, з ким дружить ваша дитина – дуже важливо. Численні дослідження підтверджують, що в підлітка зростає ймовірність ризикованої поведінки, якщо він починає спілкуватися з однолітками з сумнівною поведінкою. Оскільки друзі мають більший вплив на підлітків, ніж батьки, звертайте особливу увагу на те, з ким спілкується ваша дитина. Коло спілкування дитини може багато розповісти про її внутрішній світ.

Розглянемо три головних причини, через які діти бувають схильні до негативного впливу однолітків.

1. Низька самооцінка

Невпевнені в собі підлітки прагнуть визнання з боку однолітків більше, ніж інші. Їм не вистачає почуття власної гідності, і це робить їх більш схильними до шкідливого впливу, особливо тих однолітків, які користуються популярністю й довірою свого оточення. Іншими словами, підлітки з низькою самооцінкою шукають в інших те, чого не вистачає їм самим.

2. Відсутність позитивних прикладів для наслідування серед дорослих

Підліткам необхідне позитивне спілкування з дорослими, які не належать до їх сім’ї. Завдяки цьому діти емоційно розвиваються. Коли підліткам не вистачає позитивного прикладу для наслідування серед дорослих, вони шукають такий приклад серед однолітків. Це створює свого роду внутрішній дисбаланс, і підліток стає залежним від друзів. Особливо це може бути небезпечним у випадках, якщо друзі підлітка не володіють високими моральними якостями.

3. Погані взаємини між батьками

Підлітки схильні якомога менше проводити часу вдома, якщо там панують конфлікти. У результаті, якщо батьки підлітка не ладнають між собою, він стає схильний до впливу однолітків. Злість, яку підлітки відчувають у ставленні до своїх батьків, призводить до деструктивної поведінки й ризикованих взаємин зі своїми друзями.

Що робити

Якщо ваша дитина проводить час з неблагополучними однолітками, це свідчить про її внутрішні протиріччя та проблеми. Перш ніж оскаржувати вибір кола спілкування вашої дитини, добре подумайте: це може викликати опір з її боку та тільки зміцнити зв’язок з друзями. Заборонити дитині спілкуватися з будь-ким може бути крайнім заходом, але спочатку спробуйте такі методи.

1. Проаналізуйте життя вашої дитини

Чого їй не вистачає? Займається вона спортом чи будь-якими заняттями, крім школи? Чи є в неї можливість займатися творчістю? Зверніть увагу на заняття, де дитина може спілкуватися з однолітками, що володіють позитивним мисленням, і дорослими, з яких дитина може брати приклад. Замість того щоб забороняти підлітку спілкуватися з будь-ким, постарайтеся мати на нього позитивний вплив.

2. Зверніться по підтримку

Поділіться своїми тривогами з чоловіком або друзями сім’ї. Розкажіть про свої страхи й попросіть поради. Вам може допомогти порада батьків, чия дитина уже пройшла підлітковий вік і які зіштовхувалися з такою ж проблемою. Дитина буде відчувати себе комфортніше, коли поруч будуть батьки, які будуть розуміти, що переживає дитина, і зможуть направити її в потрібне русло.

3. Зберігайте позитивні взаємини з дитиною

Як стверджують психологи, підлітки, які перебувають у добрих та довірливих взаєминах з батьками, менш схильні до поганої поведінки. Це означає, що вам потрібно знайти спосіб підтримувати спілкування з дитиною. Проводьте з нею більше часу, слухайте, що вона говорить, разом займайтеся чимось, що приносять задоволення всім вам. Пам’ятайте, що вислухати підлітка набагато важливіше, ніж давати йому поради або, тим більше, критикувати.

Як і багато дорослих, підлітки не відразу засвоюють життєві уроки. Щоб відрізнити гарних друзів від поганих, їм може знадобитися час. Якщо ви забороняєте дитині спілкуватися зі своїми друзями, у цій боротьбі немає переможців. Дозвольте дитині робити помилки, запропонуйте їй свою підтримку й розуміння – і тоді дитина буде звертатися до вас у важкі моменти та брати з вас приклад дружніх взаємин.

Джерело: Розвиток дитини