Діти часто просять батьків завести домашнього вихованця. Але іноді трапляється, що малюки відчувають сильний страх перед тваринами. І це цілком нормально. З різних причин діти можуть боятися будь-яких певних тварин, але це суттєво заважає нормальному спілкуванню з сім’єю та друзями. Допомогти подолати цей страх буває непросто.

У багатьох із нас є ірраціональні страхи. У дорослому віці ми вчимося справлятися з ними – приймати їх чи уникати. Дітям також необхідно навчитися боротися зі страхами, і в цьому не обійтися без батьківської допомоги. Ми можемо не усвідомлювати страх дитини перед, на наш погляд, нешкідливим кошеням або милим собачкою. Але не потрібно закривати на це очі. Намагаючись з’ясувати причини дитячих страхів і допомагаючи з ними впоратися, ви досягнете порозуміння з дитиною.

Страх, фобія чи звичайна неприязнь?

У першу чергу, потрібно визначити, чи є така реакція дитини на тварин звичайним страхом перед невідомим, властивим дітям у певний період. А можливо, це серйозна фобія, яка заважає в повсякденному житті. Наприклад, якщо під час прогулянки ви з дитиною бачите сусідського собаку, малюк може сильніше стиснути вашу руку, притиснутися до вас або зовсім відмовитися йти далі.

Деякі люди, як діти, так і дорослі, просто не люблять тварин. Це байдужість, а не страх. Це цілком нормально, і до такої реакції дитини потрібно ставитися з повагою. Ви не можете змусити дитину полюбити тварин, і, якщо ця неприязнь не заважає її повсякденному життю, не варто акцентувати на ній увагу.

Основні причини страху

Якщо дитина вже вміє розмовляти, варто поговорити з нею про те, чому вона боїться тварин. Можливо, дитину доведеться якийсь час умовляти, але коли щось налякало малюка, проста розмова допоможе впоратися з проблемою. Необхідно допомогти дитині навчитися відрізняти окремий випадок від загальних закономірностей і правду від чуток. Це важливо для того, щоб відрізняти звичайні страхи від реальності. Після цього ви зможете знайти оптимальні способи боротьби зі страхами.

Перша допомога в боротьбі зі страхом

У деяких випадках дитині потрібно зустрітися віч-на-віч зі своїм страхом. Навчіть її правильно поводитися з тваринами, допоможіть отримати позитивний досвід у цій справі. Наприклад, якщо вона боїться маленьких собак – познайомте з іншою дитиною, у якої є такий собака. Так ваш малюк дізнається більше про собаку, його характер та зрозуміє, подобаються йому собаки чи ні. Спостерігаючи за собакою, взаємодіючи з ним у безпечній обстановці, дитина усвідомлює свої почуття досить швидко.

Розуміння того, що в кожної тварини, як і в людини, є свій характер, допоможе позбутися ірраціонального страху перед усіма тваринами. Повністю позбавитися від страху або фобії дуже важко, а маленькі кроки, спрямовані на це розуміння, значно полегшать страх.

Іноді, попри всі зусилля, страхи та фобії не відступають. У такому випадку не примушуйте дитину до прийняття будь-яких заходів. У багатьох дорослих теж є страхи, раціональні та ірраціональні. Вам потрібно просто прийняти страх вашої дитини й допомогти подолати його.

Джерело: Розвиток дитини