Іноді батьки скаржаться, що їхні діти постійно ниють і виводять з терпцю. Хтось намагається карати своїх малюків, хтось підкуповує їх солодощами та подарунками. Але, як показує практика, ці методи не приносять результатів. Чому ж діти ниють і як батькам упоратися з цією проблемою?

Діти роблять те, що діє. Якщо ваша дитина ниє, це означає, що вона отримує вашу зворотну реакцію. Як не дивно, діти вважають за краще отримати батьківський відгук у вигляді покарання або роздратування, ніж не отримати його взагалі.

Ниття, як правило, використовується дітьми для привернення додаткової уваги. Дитина думає: «Мене люблять, тільки якщо приділяють мені постійну увагу». Для деяких дітей це єдиний відомий спосіб заявити про себе й задовольнити свої потреби. В інших дітей період ниття проходить так само швидко, як і починається.

Пропонуємо батькам поради, які допоможуть упоратися з дитячим ниттям. Може скластися враження, що деякі з них винагороджують таку поведінку, хоча насправді вони звернені до її причин. Виберіть ті поради, які підходять вам найбільше.

Поради батькам

1. Щоразу, коли ваша дитина ниє, візьміть її на коліна та скажіть: «Хтось дуже хоче, щоб його обійняли». Нічого не кажіть ні про мету ниття, ні про його прояви, а просто обіймайтесь, доки ви обидва не відчуєте себе краще.

2. Нехай ваша дитина знає, що ви любите її, але вам неприємне її ниття, тому щоразу, коли вона починає нити, виходьте з кімнати до того часу, поки вона не припинить це робити. І будьте послідовними в реалізації цієї тактики. Щоразу, коли ваша дитина пхикає, виходьте з кімнати. Якщо вона йде за вами, зробіть усе можливе, щоб ігнорувати ниття, – рушайте на прогулянку, у душ або вдягніть навушники. У даному випадку буде краще, якщо ви взагалі нічого не скажете, доки дитина не заспокоїться. М’які та в той же час рішучі дії свідчать гучніше, ніж слова.

3. Коли ваша дитина припинить нити, скажіть щось на зразок: «Я такий радий(а) бачити тебе в доброму гуморі. Що ти хотів(ла) мені сказати?».

4. Запропонуйте винести проблему, із приводу якої дитина ниє, на сімейні збори: «Давай обговоримо це всією сім’єю на наших наступних сімейних зборах і разом виробимо прийнятне рішення для всіх».

Як запобігти подібним проблемам у майбутньому?

1. Систематично проводьте час із вашою дитиною, щоб вона відчувала себе особливою, важливою для вас та улюбленою.

2. У радісний для вас і вашої дитини час виробіть умовний сигнал, який ви будете подавати щоразу, коли почуєте її ниття. Наприклад, ви заткнете вуха пальцями й ласкаво посміхнетесь або покладете свою руку на серце як нагадування про те, що ви її дуже любите.

3. Розкажіть дитині, що ви збираєтесь робити у випадку, якщо вона почне нити: «Коли ти будеш нити, я буду виходити з кімнати. Будь ласка, дай мені знати, коли ти зможеш розмовляти зі мною нормальним тоном, щоб я із задоволенням вислухав(а) тебе». Ще одна можливість полягає в тому, щоби пояснити дитині: «Я все прекрасно чую, але не хочу, щоб ти розмовляв плаксивим тоном. Я не відповідаю тим, хто ниє».

4. Систематично проводьте сімейні зібрання для того, щоби попередити або обговорити проблеми, що виникають.

Чого таким чином зможуть навчитись діти

  • Діти зрозуміють, що батьки люблять їх, але не піддаються їхній маніпулятивній тактиці.
  • Діти будуть краще почуватись, коли набудуть ефективних навичок, які допоможуть їм справлятися зі своїми потребами й бажаннями.

Підказки батькам

  • Учені провели дослідження з дітьми глухих батьків. Дослідники виявили, що діти зображали на обличчі плач, не супроводжуючи його жодними звуками. Діти дізналися з досвіду, що їхні глухі батьки не реагують на звуки, але реагують на вираз обличчя. Діти роблять те, що працює!
  • Дитина, яка погано поводиться, – демотивована дитина. Дитина, яка готова співпрацювати з дорослими, – мотивована дитина. Ниття може бути ознакою смутку та зневіри, що припиняється, коли малюк почне почуватися оточеним увагою та значущим.

Джерело: Розвиток дитини