Доброта і турбота про оточуючих – ці якості формуються роками. Тому батькам важливо прищеплювати своїй дитині в ранньому віці такі цінності, як співчуття і доброта. Спробуємо розібратися, навіщо і як виховувати дітей, щоб вони виросли співчутливими.

Співчуття вчить дітей любові до оточуючих і до самого себе, а також свідомості. Якщо дитина стане більш співчутливою, вона буде дбати про оточуючих людей і ставитися до них з більшою повагою. Однак співчуття не у всіх дітей з’являється саме по собі. Деякі діти розуміють важливість співчуття тільки тоді, коли бачать приклади співчутливої поведінки в оточуючих.

Далай-лама колись справедливо сказав: «Якщо ти хочеш, щоб інші люди були щасливі – практикуй співчуття. Якщо ти хочеш стати щасливим сам – практикуй співчуття».

Якщо ви турбуєтеся про те, що ваша дитина взагалі не проявляє співчуття, – це не страшно. Дослідження показують, що почуття жалю є у кожної людини. Вам просто потрібно знайти спосіб відкрити і розвинути це відчуття у дитини.

Розглянемо, як можна навчити дитину проявляти співчуття.

1. Позитивний приклад

Дім – це найкраще місце, де дитина може чогось навчитися. Діти, як правило, уважно спостерігають за поведінкою дорослих і повторюють за ними. Тому дуже важливо виявляти співчуття вдома, коли вас бачать діти. Допомагайте людям похилого віку перейти дорогу або донести сумку з продуктами, зателефонуйте друзям, просто щоб дізнатися, як їх здоров’я тощо.

2. Давайте дитині можливість проявляти співчуття

Діти не навчаться співчуття, якщо ви просто будете їм розповідати, як це важливо. Вони повинні проявляти співчуття у повсякденних вчинках. Ви повинні створювати для дитини ситуації – у родині, з друзями, сусідами тощо – у яких вона буде проявляти співчуття і навчиться ставити себе на місце іншої людини в складних ситуаціях.

3. Визнавайте доброту

Покажіть своїй дитині, що ви помічаєте, коли хтось робить добрі вчинки. Наприклад, якщо машина пригальмувала, щоб пропустити вас на пішохідному переході, скажіть: «Це було люб’язно з його боку – пропустити нас». Аналогічно, якщо дитина робить добрі вчинки, визнавайте це і хваліть її.

4. Допомагайте оточуючим

Залучайте дитину до волонтерства і допомоги оточуючим. У вихідний день ви можете сходити з дитиною в притулок для тварин або будинок престарілих. Покажіть дитині життя інших людей – це викличе у неї почуття жалю.

5. Навчіть дитину ділитися

Заохочуйте дитину ділитися своїми речами з іншими людьми. Наприклад, якщо вона бере в дитячий садок шоколадку, запропонуйте їй поділитися нею з однолітками і поясніть, чому це важливо.

Привчайте дитину до добрих справ. Показуйте хороший приклад. Наприклад, ви можете запропонувати дитині пожертвувати старі речі та іграшки. Дозвольте дитині самій передати речі волонтерам.

6. Заведіть домашню тварину

Поясніть дитині, що важливо проявляти доброту і товариськість не тільки стосовно людей, а й тварин. По можливості заведіть домашню тварину. Догляд за домашніми тваринами допоможе дитині розвинути доброту і шанобливе ставлення до всіх живих істот.

7. Вирощуйте з дитиною рослини

Робота в саду також може допомогти дитині розвинути співчуття. Вирощування рослин з терпінням, любов’ю і турботою, прийняття відповідальності за життя рослини допомагає їй стати добрішою.

Тільки коли ми з добротою і співчуттям ставимося до самих себе, коли ми вносимо співчуття у своє життя, ми зможемо прищепити ці цінності своїм дітям. Перш ніж ми навчимо співчуття дитину, ми повинні навчитися цьому самі. І чим раніше ми це зрозуміємо, тим швидше зможемо навчити дитину співчутливості.

Джерело: Розвиток дитини