Багато дорослих стають нерішучими, стикаючись із важким вибором. Інші, гірше, виявляють нерозсудливість і роблять вибір собі на шкоду. Розсудливість і вміння приймати мудрі рішення нікому не даються від народження. Гарні судження й навички прийняття рішень – результат досвіду і здатності його осмислювати. Як сказав один мудрець, «здатність до суджень приходить із досвідом. Здатність до гарних суджень приходить із негативним досвідом».

Ваша мета – сприяти виробленню в дитини досвіду прийняття рішень і переконатися у її здатності осмислювати цей досвід й учитися на цій основі приймати розсудливі рішення. Ви хочете виховати дитину впевненою в собі, здатною виробляти правильні життєві рішення. Дослідження свідчать, що діти, з якими батьки поводилися суворо, виростають невпевненими й схильними до помилкових рішень.

Як же батьки можуть допомогти дитині стати розсудливою? Розгляньмо поради із цього приводу.

1. Дайте дитині змогу приймати рішення

Якомога раніше дайте дитині змогу робити вибір – і надалі вона не матиме проблем при прийнятті рішень. Дарма що дитина обрала для прогулянки одяг неймовірних кольорів. Вона вважає себе схожою на веселку, і їй це подобається. Головне, що дитина сама обрала собі вбрання й одягнулася. Зовсім не важливо, що про це подумають інші.

2. Поясніть дитині, у чому ви її контролюватимете

Скажіть дитині, що вона має право приймати рішення, але поясніть, у яких сферах ви як батьки маєте право на контроль.

Маленькій дитині це можна повідомити так:

«Так, ти можеш одягнути костюм Супермена, хоча й так носиш його щодня. Ти можеш самостійно обирати, що вдягнути вдома. Але коли ми підемо в дитячий садок, тобі потрібно буде перевдягнутися, бо це буде виявом твоєї поваги до людей. Ще маєш почистити зуби. Хочеш зробити це зараз чи перед виходом із дому?».

Підлітку можна сказати так:

«Ти можеш піти в кіно з друзями в п’ятницю. Але тобі потрібно, як зазвичай, повечеряти разом із сім’єю. Можеш піти в кіно або в п’ятницю раніше, або в суботу».

3. Обмірковуйте з дитиною її вибір

Багато людей так ніколи й не розвивають здатність до розсудливості, бо не обдумують власний досвід. Допоможіть дитині свідомо приймати рішення (наприклад: «Яку пісню ти обереш для шкільного концерту?») і подумайте разом із нею про можливі наслідки її вибору («Чи не буде тобі занадто важко виконувати саме цю пісню? Можливо, тобі доведеться багато репетирувати») .

Також запропонуйте дитині подумати над тим, чому вона обрала саме цей варіант («Я знаю, що ви довго готували концерт. Ти рада, що обрала саме цю пісню?»).

4. Моделюйте процес прийняття рішень

Змалечку розповідайте дитині, як і чому ви приймаєте ті чи інші рішення:

  • «Я візьму із собою на прогулянку парасольку. Здається, скоро піде дощ»;
  • «Я приготую на вечерю рибу. Вона дуже корисна»;
  • «Придбаймо шкільне приладдя в школу-інтернат. Усі діти заслуговують на гарну освіту, тому ми повинні їм допомогти».

5. Давайте дитині свободу при прийнятті рішень відповідно до її віку

У різному віці дітям до снаги брати на себе відповідальність за різні справи. Маленькі діти можуть допомагати батькам у домашніх справах, діти старшого віку – виконувати ті чи інші домашні обов’язки самостійно.

6. Будьте готові до того, що дитина іноді обиратиме неправильні рішення

Дитина все ще пізнає себе й навколишній світ. У неї буде більше можливостей обмірковувати власний досвід і приймати правильні рішення, якщо ви допоможете їй побачити, як могло б бути, якби вона вчинила інакше.

Наприклад, ви можете запитати дитину:

  • «Чи спадало тобі на думку, що це не дуже гарна ідея?»;
  • «Що завадило тобі прислухатися до цієї думки?»;
  • «Як ти думаєш, що можна зробити, аби виправити ситуацію?»

Підлітки прагнуть самостійності, тому іноді вони ухвалюють неправильні рішення. Намагайтеся утриматися від спокуси сказати підлітку: «Я так сказала», і дитина вчитиметься на власних помилках.

Джерело: Розвиток дитини