З народження кожен із нас має певний темперамент і генетичну схильність. Тому деякі люди від природи більш доброзичливі, ніж інші. Але дитячі психологи стверджують, що дану рису характеру можна розвинути в дитині, і в цьому допоможе любов людей з найближчого оточення та сприятлива домашня обстановка. Негативні реакції властиві нам від природи, але кожна людина повинна навчитися справлятися зі стресом та гнівом, щоб не завдавати шкоди тим, хто її оточує.

Батьки вважають, що проблеми з гнівом пов’язані з характером дитини, насправді ж вони пов’язані з роботою мозку. Фронтальні частки мозку відповідають за дії, які називаються «керівні функції». З їх допомогою ми контролюємо свої імпульси та спонукання, зупиняємо себе, організуємо свої дії, думаємо про наслідки.

Керівні функції остаточно формуються в період ранньої зрілості. Тому контроль над гнівом і люттю в дитини може бути розвинений, як і будь-яка інша навичка, і для цього потрібно оточення, сповнене любові. Жорстке ставлення батьків до дитини тільки посилює прояви гніву й навіть агресії. Не можна фізично карати або соромити дитину за погану поведінку. Дослідження показують, що застосування сили в спробах батьків зменшити агресію дитини тільки посилює проблему.

Що зазвичай викликає дитячу агресію?

Однією з причин може бути генетична схильність до психічних розладів. Іноді агресія та гнів у дітей свідчать про схильність до депресії або тривожності. Низька самооцінка може призводити до того, що дитина зривається на тих, хто її оточує. У багатьох дітей недостатньо розвинені соціальні навички, тому вони агресивно відповідають на найменші образи. Деякі діти, які піддавалися булінгу, починають проявляти відповідну агресію.

Найчастіше дитяча агресія викликана простими причинами. Брак сну або харчування може призводити до проблем з поведінкою. Якість сну дитини дуже впливає на її настрій. Відповідно, забезпечення дитині здорового сну допомагає боротися з фрустрацією та зменшує агресію. Ще одним фактором є щоденне споживання білків й «корисних» жирів. Вони беруть участь у створенні нейротрансмітерів, які регулюють пізнавальні процеси, емоції й поведінку. Недолік даних поживних речовин в організмі може призводити до агресії. Забезпечуючи дитині здорове харчування, батьки можуть допомогти їй контролювати свою поведінку. Також варто обмежити споживання дитиною цукру.

Як розвинути доброту в дитини, якщо вона схильна до агресивної поведінки

Іноді дитину неможливо навчити доброти, поки вона не навчиться справлятися зі злістю. Навчіть малюка адекватно справлятися з агресивними імпульсами за допомогою такої техніки: засуньте руки в кишені, зробіть три кроки назад, «скиньте» свою злість на підлогу й розтопчіть її.

Використовуйте інші техніки боротьби з негативними емоціями:

  • Один з найбільш швидких і ефективних способів заспокоїти дитину – назвати емоції, які вона відчуває, і висловити їй співчуття.
  • Запропонуйте дитині повернутися до проблемної ситуації й переграти її. Зрештою, ми хочемо, щоб вона навчилася по-іншому реагувати на ситуації. Недостатньо просто карати за погану поведінку.
  • Коли дитина спокійна, покажіть їй приклад доброти. Потрібно висловлювати дитині вдячність за все, що вона робить добре. Так її серце пом’якшується, й вона вчиться доброти. Також у спілкуванні з дитиною дуже доречним є гумор.
  • Вивчайте співчуття в ігровій формі. Під час перегляду фільму зробіть паузу й запитайте: «Як ти думаєш, що цей хлопчик зараз відчуває? Чому?» Спостерігаючи за навколишніми, намагайтеся зрозуміти їх емоції за виразом обличчя. Доброта починається з того, що дитина вчиться ставити себе на місце іншого, здогадуючись про його почуття.
  • Акцентуйте увагу на маленьких прикладах доброти, з якими ви зіштовхуєтеся в повсякденному житті. Наприклад, коли одна людина пропускає іншу в черзі, поступається місцем в автобусі й інших.

Як показати дитині приклад доброти?

Демонструйте доброту й розуміння в повсякденних ситуаціях. Керуючи автомобілем, стежте за тим, що ви говорите іншим водіям. Будьте ввічливі з офісними працівниками, навіть якщо ви прочекали в черзі півгодини. Коли ми кричимо на інших дорослих або принижуємо їх, ми показуємо приклад різкої, деструктивної взаємодії з тими, хто нас оточує. Якщо це сталося, можна забрати свої слова назад або вибачитися. Позитивним прикладом буде, якщо ви зробите глибокий вдих і скажете: «Вибачте, я знаю, що це не ваша вина. У мене був важкий день, і я не хотів (ла) зриватися на вас».

Дорослі завжди показують дитині приклад того, як справлятися з життєвими ситуаціями. Ми повинні навчити своїх дітей правильно реагувати на різні обставини. Якщо ми покажемо їм, як керувати власними емоціями, ми зробимо великий крок до того, щоб виховати в них доброту.

Що робити, якщо дитина продовжує проявляти агресію, попри всі зусилля батьків?

Нам складно зрозуміти, який стрес відчуває дитина через щільний розпорядок дня й безліч інших чинників. Через це в неї просто не залишається сил, щоб справлятися з емоціями. Дотримуйтеся простих порад:

  • Проводьте час з дитиною. Гуляйте разом з нею. Помічайте, що відбувається навколо. Не обговорюйте проблеми, говоріть про приємні для вас обох речі.
  • Обмежте час, проведений за комп’ютером й телевізором. Жорстокі комп’ютерні ігри істотно впливають на почуття дитини.
  • Ознайомте дитину з техніками усвідомленості – це допоможе їй стати спокійнішою.
  • У доступній та веселій формі пояснюйте дитині, як влаштований людський мозок. Дітям, які вважають себе поганими через те, що відчувають злість, можна розповісти про особливості роботи певної частини мозку, лімбічної системи, і тоді вони вже не будуть відчувати себе такими поганими.

Джерело: Розвиток дитини