Діти сягають значного прогресу у своєму мовленнєвому розвитку з моменту, коли тільки-но починають пов’язувати слова в найпростіші речення і аж до початку повноцінного спілкування у 3–4-річному віці. Цей період захоплює батьків, але водночас і дещо лякає. Діти починають закидати дорослих нескінченними складними питаннями про життя. Але, так чи інакше, батьки насолоджуються тим, що їхня дитина навчилася висловлювати свої думки. При цьому діти іноді не розуміють, де мають зупинитися і яку інформацію можна розповідати стороннім людям, а яку не варто тощо.

Якщо дитина надто говірка, батьки повинні пильнувати те, що вона говорить, поступово навчаючи її правильного спілкування.

Говірка дитина: переваги й недоліки

Якщо дитина багато розмовляє – це не погано. Така риса характеру означає низку переваг:

  • дитина має розвинені навички спілкування. Вам не потрібно турбуватися, як дитина почувається або що думає: вона сама про все вам розповість. У певному сенсі говірку дитину легше виховувати, оскільки ви не докладаєте зусиль, гадаючи, що з нею відбувається. Для вас вона – як відкрита книга;
  • вам весело з дитиною. Із говіркою дитиною ніколи не нудно. Цілісінький день вона ставитиме вам запитання й розповідатиме історії. Упродовж цих розмов вас не раз здивує багатство її фантазії;
  • дитина завжди складе вам цікаве товариство. Удома чи в ні – куди б ви не пішли разом із дитиною – матимете гарну компанію. Ви навіть не вигадуватимете теми для розмови – дитина зробить це за вас;
  • дитина змалечку щодо всього має власну думку. Ви хочете знати, чи личить вам нова сукня? Запитайте дитину – і ви гарантовано отримаєте чесну відповідь;
  • дитина матиме високі шанси здобути успіх у житті. Завдяки своїй активності й товариськості дитина легко заводить друзів. Також вона охоче бере участь у різних заходах. У майбутньому це може стати запорукою її життєвого успіху.

Незважаючи на описані переваги, з надто говіркою дитиною буває непросто, оскільки вона нерідко випробовуватиме ваше терпіння. Розгляньмо деякі ризики такої поведінки дитини:

  • дитина рідко мовчить. Любителі тиші можуть про неї тільки мріяти, проводячи час із говіркою дитиною. Натомість вони будуть щосекунди чути її питання або репліки, а насолодитися тишею зможуть тільки тоді, коли дитина спить;
  • вам ставитимуть занадто багато запитань. Усі діти ставлять дивні запитання, але говіркі роблять це набагато частіше. Ви не встигатимете запам’ятовувати всі питання, які вам ставитиме дитина, не кажучи вже про те, щоб на них відповідати;
  • спілкування з говіркою дитиною – це «театр одного актора». Маючи бажання вставити декілька слів у монолог дитини, ви будете змушені довго чекати слушного моменту. Говірка дитина не дасть вам сказати й слова;
  • говірка дитина не вміє слухати. Дитина настільки захоплена тим, щоб висловити свою думку, що рідко чує і вловлює те, що саме ви їй говорите. Надалі це може стати проблемою, тому що вміння слухати інших людей не є звичкою говіркої дитини;
  • дитина висловлює свої думки хаотично. Розмова з нею рідко має логічне завершення. Висловлюючи свої думки, дитина перескакує з теми на тему.

Як дати раду зайвій балакучості дитини

Якщо ваша дитина надмірно говірка, це завдає незручностей не тільки вам. Імовірно, вихователі в дитячому садку також висловлюють вам подібні скарги. Зарадити такій особливості дитини батькам допоможе низка порад.

1. Не навішуйте на дитину ярлики

Називаючи дитину говіркою, ви може суттєво зашкодити її самооцінці. Натомість прийміть таку особливість дитини і будьте вдячні їй за те, що вона ділиться з вами своїми почуттями. У протилежному випадку було б набагато гірше.

2. Давайте дитині можливість висловитися

Давайте дитині змогу щодня говорити те, що вона хоче сказати. Подивіться їй в очі й самі почніть розмову. Дитина повинна знати, що говорити – нормально. Не змушуйте її мовчати – у майбутньому це може спричинити низку проблем.

3. Встановлюйте обмеження

Поясніть дитині, що не можна озвучувати абсолютно все, що їй спадає на думку. Зосередьте її увагу на тому, що деякі моменти – особисті, а тому ними не можна ділитися зі сторонніми людьми, а також наголосіть, що в певних місцях не можна голосно розмовляти (наприклад, у бібліотеці). Такі настанови допоможуть дитині зрозуміти, як поводитися в різних ситуаціях і як трактувати невербальні сигнали людей навколо. Також повідомте дитині, що вона завжди може порадитися з вами, коли не впевнена, чи можна розповідати про ті чи інші життєві моменти.

4. Грайте в мовчанку

Щоб прищепити дитині звичку слухати інших, доцільною є гра в мовчанку. Поясніть дитині правила гри: програє той, хто першим заговорить. Це навчить дитину час від часу мовчати і слухати, що говорять інші.

5. Візьміть тайм-аут

Постійно перебувати поруч із надто говіркою дитиною іноді досить виснажливо. Тому ви маєте право на тайм-аут. Послухайте спокійну музику, почитайте книгу або присвятіть час тому чи іншому заняттю. Імовірно, дитина захоче до вас приєднатися.

Із більшістю занадто говірких дітей можна ефективно спілкуватися, дотримуючись щойно зазначених порад. У деяких випадках зайва балакучість може бути спричинена низкою розладів, наприклад, синдромом Аспергера, синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю тощо. Щоб виключити їх наявність, зверніться до фахівця.

Джерело: Розвиток дитини