Усі люди посміхаються. Посмішка поширена в усіх культурах світу. Уважається, що здатність посміхатись дісталася нам у процесі еволюції від приматів. І хоча діти починають посміхатися ще в лоні матері, посмішка як реакція на зовнішні стимули розвивається в дитини приблизно у віці шести тижнів. Немовлята від восьми місяців до одного року за допомогою посмішки висловлюють щирий інтерес і увагу до батьків.

Але не всі посмішки однакові. Щира посмішка (також звана «посмішка Дюшена») задіює м’язи очей, рота, щік та бровей. Таку посмішку складно зімітувати. Вона висловлює позитивні емоції, такі як радість, задоволення чи наснагу. Награна посмішка не задіює всі лицьові м’язи. Найчастіше вона викликана бажанням приховати емоції, виправдатись, пом’якшити критику або брехню.

У 2016 році вчені провели дослідження, метою якого було з’ясувати, з якого віку діти можуть розпізнавати щиру посмішку і як вона пов’язана із просоціальною поведінкою дитини. (Просоціальна поведінка – це добровільне прагнення людини допомогти кому-небудь. Прикладом такої поведінки можна вважати чесність або співробітництво).

У дослідженні взяли участь 168 дітей у віці від 2 до 5-ти років. Його результати показали:

  • Здатність розрізняти щиру й лицемірну посмішку розвивається у віці від 2 до 4-х років.
  • До 4-х років дитина вміє вербально описувати щиру посмішку.
  • Діти 4 і 5-ти років, усміхнені щиро, більш схильні до соціальної поведінки, ніж ті, які посміхаються удавано.

Люди співпрацюють один з одним заради виживання. Для близького спілкування ми вибираємо тих, з ким можна ефективніше взаємодіяти. При цьому рішення про те, чи варто вступати в таку взаємодію чи ні, ми приймаємо на підставі попереднього спілкування з певною людиною, її репутації.

Якщо таких даних про людину немає, ми шукаємо підтвердження того, що вона готова до співпраці. Оскільки щиру посмішку складно зімітувати, ми схильні вірити такому сигналу. Побачивши щиру посмішку, ми переконуємось не тільки в готовності людини до співпраці, а і в її чесності та відкритості.

Дослідження, наведене вище, підтверджує, що навіть у ранньому віці діти вміють відрізняти щиру посмішку від удаваної й на підставі цього вирішують, з ким спілкуватися й кому довіряти. Крім того, учені дійшли висновку, що подібна вибірковість дитини в майбутньому формує механізм вибору партнера.

Здатність дитини відрізняти щиру посмішку від нещирої є одним з показників розвитку в ранньому віці. (Показник розвитку – це модель поведінки або здатність, що демонструє рівень розвитку дитини в певний період. До них відноситься здатність ходити, розмовляти, стрибати, малювати коло тощо.)

Джерело: Розвиток дитини